Складнощі вибору

Мисливцеві в поміч. Як обрати цуценя собаки мисливської породи.

Справжній мисливець знає, що запорука успішного полювання багато в чому залежить не від потужності зброї, а від знань, умінь і чотирилапого друга, який завжди поруч і готовий допомогти в будь-яку мить. І чим досвідченішим буде ваш собака, тим більше ви отримаєте задоволення від полювання.

Ця публікація не для тих, хто вважає, що він все знає і йому ніхто не потрібен, стверджуючи, що на полюванні «можна прекрасно обійтися і без цього собаки». Ця інформація для тих, хто розуміє суть мисливського процесу і хоче долучиться до «племені» справжніх мисливців – власників мисливських собак.

Отже, як мисливцю обрати цуценя і не помилитись у своєму виборі?

З цим питанням ми звернулися за допомогою до експерта всеукраїнської категорії, кінолога Всеукраїнської ради Українського товариства мисливців і рибалок Наталії ТОМІНОЇ:

– Часто мисливці вибирають цуценя ще до його народження, знайомляться з його майбутніми батьками на полюванні або ж на випробуваннях, вивчають їхні досягнення. Адже чим вищі у батьків оцінки за екстер’єр та польові якості, тим більше впевненості в тому, що ви отримаєте гарного собаку.

Цуценя собак великих мисливських порід найкраще брати з весняного мету. Помічено, що особини, які розвиваються в осінньо-зимовий період, насамперед у вольєрах, в подальшому відстають у розмірі на 3–4 см. Організм цуценяти у цей час витрачає багато енергії на збереження температури тіла.

Цуценяті, якого відлучають від матері, має виповнитися, щонайменше, місяць, а краще 45 діб, бо з цього часу він здатний обходитися без її турботи і у нього в цьому віці вже сформовані основні загальні та породні ознаки та видно деякі наявні вади.

Так, у цуценяти нижня щелепа може відставати у розвитку від верхньої. Цей ґандж називається недокус. Більш довга нижня щелепа і виступаючі вперед нижні різці – теж вада – перекус. Світлі або різні за забарвленням очі у цуценяти теж неприпустимі. Не повин­но бути у цуценяти і ознак рахіту, провислої спини, викривлених кінцівок, потовщень на кінцях ребер, залому хвоста тощо.

Мочка носа у більшості порід повинна бути чорною. Очі – блакитними, пізніше вони стають карими. У лайки в місячному віці хвіст загнутий догори і закинутий на спину, у цуценяти хортів, гончих, острівних лягавих – опущений донизу, без надломів та закарлюк. У континентальних (німецьких) лягавих (дратхарів і курцхарів), спанієлів і тер’єрів хвіст бажано купирувати, тобто вкоротити у перший тиждень життя. Шерсть повинна бути гладенькою. Краще, коли щеня велике, досить рухливе і активне.

Всі ці вади, звичайно, зазначаються у Довідці про походження мисливського собаки, яка видається новому власнику разом із цуценям і є головним та єдиним «посвідченням особи собаки» до віку 10-ти місяців. (Поцікавтеся, чи були у предків майбутнього цуценяти вади, іноді вони раптово проявляються через кілька поколінь).

Допомогти у придбанні цуценяти вам можуть заводчики тієї породи, яку ви вподобали. Також можна звернутися до секції мисливського собаківництва, там отримати рекомендації, дізнатися про в’язки і про власників, у собак яких народились чи народяться цуценята.

Але головне не забувайте, що зробити вибір ви повинні самі. Вам потрібно обирати собаку, як вам підкаже серце і внутрішнє чуття: «це моє цуценя». Запам’ятайте, ви обираєте, в першу чергу, друга, з яким вам доведеться долати багато перешкод і ділити хвилини щастя. Він стане членом вашої родини і ви будете з ним в одній зграї, яка повинна працювати як суцільний організм, і термін такого співіснування – мінімум десяток років.

Звичайно, бажано, що б поруч з вами під час вибору цуценяти була обізнана людина, яка може допомогти вам визначити явні вади. Не виключено, що собака з вадами може стати в майбутньому відмінним мисливцем, але брати участь у племінній роботі, виступати на змаганнях та виставках він уже не зможе.

Насправді ж по цуценяті, якому виповнився місяць, не можна точно визначити майбутнє собаки. Дати 100-відсоткову гарантію, що з цього цуценяти виросте відмінний собака – не зможе навіть фахівець. Адже при відсутності навчання (натаски), поганому поводженні, утриманні та годуванні, або якщо собака в дитячому віці, під час формування організму, перенесе важке захворювання, то всі ті якості, які були закладені в ньому можуть нівелюватись і ні про які виставки та змагання, в майбутньому, не буде й мови.

Племінна робота дуже важлива. Ми можемо розвивати породи собак і їх певні якості, які нам потрібні для полювання, адже собакою успадковуються не тільки екстер’єрні дані, а й певний вроджений «жест», тобто стиль роботи (хід, робота по звіру, птаху тощо).

Для участі в розведенні, собаці мало мати хороші генетичні задатки, ще треба отримати необхідні документи та офіційні підтвердження стосовно екстер’єрних та робочих якостей плідників.

Головним документом, який дає право на участь собаки у виставках, змаганнях, на отримання від неї потомство – це Родовід (Свідоцтво про походження), яке видається власнику собаки, коли він досягнув 10-місячного віку на підставі Довідки про походження. За правилами в Україні в Родоводі має бути записано чотири коліна предків.

На підставі Родовідних документів, ви можете отримати дозвіл на право полювання – Паспорт на мисливську собаку.

Важливо! Всі документи на собак мисливських порід в Україні є легітимними для отримання Паспорта на полювання, тільки якщо вони видані офіційно визнаною організацією, тобто обласними підрозділами Всеукраїнських організацій, статути яких пройшли реєстрацію в Мін’юсті України. До них відносяться: Кінологічний союз України (КСУ), Українське товариство мисливців і рибалок (УТМР), Федерація мисливського собаківництва України (ФМСУ) та Кінологічний клуб України (ККУ). Документи на собак мисливських порід, видані іншими організаціями і клубами є нелегітимними.

Можливо, вам потрібно буде реалізовувати нащадків свого собаки за межами країни або приймати участь у міжнародних кінологічних заходах, у цьому випадку вам буде необхідний Родовід міжнародного зразка. У кожній країні є тільки одна організація, яка має право видавати Міжнародні родоводи і в Україні це КСУ. Ця організація може не тільки видавати, але й міняти Родоводи інших організацій на свої, але тільки тих організацій, які вона визнає (УТМР, ФМСУ).

Щодо класу собаки. Він залежить від: Родоводу, Екстер’єру, Кількості і якості польових дипломів. Для найвищого класу «Еліта» ще потрібна і наявність класних нащадків з дипломами по екстер’єру та по польовій роботі. З особистого досвіду скажу, що отримати собаку класу «Еліта» раніше п’яти років дуже складно, а в ряді порід – неможливо…

Але не дивлячись на це, часто собаками з високими екстер’єрними та робочими якостями стають у власників, які виховують цуценят перший раз, як то кажуть – початківцю везе.

Витративши багато зусиль і часу, придбавши ідеальне цуценя, не варто розслаблятись, попереду велика робота – вирощування і виховання справжнього мисливського собаки.

Шефство над цуценям часто бере на себе власник суки – матері цуценяти. Він підкаже, як доглядати за цуценям, як виховувати, коли і з якою метою потрібно відвідувати ветлікаря, проходити вакцинацію та інші процедури, які заносяться у ветеринарний Паспорт собаки. Цей документ вам знадобиться для участі у виставках і випробуваннях.

Як тільки ви придбали цуценя, слід перевірити, чи немає у нього гельмінтів. У цьому визначенні вам теж допоможе ветеринарний лікар.

Не забувайте про якісне харчування вашого маленького улюб­ленця. Якщо йому місяць-півтора від народження, годуйте його спочатку теплим молоком, негустою молочною кашею та дрібно рубаним (краще стругане) сирим м’ясом. Годувати треба 5 разів на день. Зараз у продажу є сухі корми, які значно полегшують питання повноцінного харчування собаки.

З тримісячного віку цуценяті, як і майбутньому дорослому собаці, треба давати не тільки якісну, але й різноманітну їжу. Але про це в наших наступних публікаціях.

Головне запам’ятайте, які б гарні якості не було закладено у вашого цуценяти, але якщо у нього не буде тямущого вчителя, справжнього мисливця з нього не виросте.

Сподіваємось, розуміння цих правил і наші рекомендації допоможуть вам вибрати саме те цуценя, про яке ви мріяли.

Хай щастить вам у цьому непростому і важливому виборі!

Роман НОВІКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top