Видивляються сосни у свічада озер

Неповторний колорит озера «Нобель».

Неодноразово брався за написання матеріалу про озеро Нобель, що в Зарічненському районі на Рівненщині. Все ніяк не доходили до цього руки. Та останні події змусили відкласти іншу писанину на потім, а нагально взятися за Нобель. До цього спонукав, як кажуть журналісти, вагомий інформативний привід: у квітні 2019 року у північно-західній частині Рівненської області створено Національний природний парк «Нобельський», який займає значну частину території району.

Цей край має цікаву історію і здавен приваблював людей до себе, адже його унікальна за своїми природними умовами місцевість була здатна забезпечити існування людей в різні роки історичної епохи. З наукових джерел довідуємося, що основні риси рельєфу і річкової мережі сформувались тут майже 250 тисяч років тому, коли зійшов Дніпровський льодовик.

Перші поселенці на території сучасного Зарічненського району з’явилися 150 тисяч років тому. Просторі ліси й луки, чисельні озера і річки забезпечували сприятливі умови для заселення племен первісних мисливців.

Притягує загадковістю до себе і городище в с. Нобель, що є залишком поселення – міста, політико-адміністративного і торгово-економічного центру, пов’язаного, ймовірно, з тогочасною Погоринською волостю, яка вперше згадується у літописах 1097 року.

Цей чарівний куточок Волинського Полісся приваблює недоторканністю природи, загадковістю лісів і численних водойм, неповторністю їх краси та багатства. Тут «народжувалися» і живуть понині легенди про казкових мавок і лісовиків, а фауна та флора дуже багата представниками, занесеними до Червоної книги України.

Коли оглядати територію Зарічненського району з висоти пташиного польоту, то найперше вражає величезна кількість водойм. Основними водними об’єктами є річки Прип’ять та Стохід, а також озера Нобель, Сосне, Омит, Засвітське, а ще на території гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Острівський» – мальовничі озера: Острівське, Велике, Середнє та Хоромне. І всі ці водойми в обрамленні соснових лісів. Враження таке, що повсюдно видивляються сосни у свічада озер.

Тож цілком закономірно, що цей чарівний куточок нашого краю не залишився поза увагою керівництва країни. Національний природний парк «Нобельський» створений на базі регіонального ландшафтного парку «Прип’ять-Стохід», у ме­жах якого перебувають заказники місцевого значення: орнітологічний «Нобельський», іхтіологічний «Прип’ятський», зоологічний «Глуша». А в цілому нині територія новоствореного Національного природного парку «Нобельський» становить понад 25,3 тисячі гектарів земель державної власності.

Результати польових досліджень, вивчення гербарних матеріалів і зоологічних колекцій, аналіз відомостей із літературних джерел переконливо свідчать, що природні комплекси в межах території Національного природного парку «Нобельський» характеризуються доброю збереженістю, значною різноманітністю, естетичною привабливістю та мальовничістю своїх ландшафтів. Екологічні системи парку, як підкреслюють науковці, хоча і типові для Волинського Полісся, одночасно відзначаються і власною унікальністю та неповторністю.

Рослинність на території парку представлена різними її типами. Зокрема флора, за попередніми даними, нараховує понад 500 видів судинних рослин, у тому числі таких, які занесені до Червоної книги України (2009 р.) або підлягають охороні. А тваринний світ нараховує понад триста видів хребетних, орієнтовно, декілька тисяч видів безхребетних.

Та все-таки найбільшою окрасою парку є озеро «Нобель» площею 510 гектарів. Воно – найбільше серед подібних водойм у Рівненській області. Максимальна ширина озера 2,5 кілометра, а довжина – 3,35, найбільша глибина – 11,9 метра. Розташоване воно в заплаві Прип’яті біля однойменного села.

Озеро Нобель потребує особливої уваги й щодо його пізнання. Незвичайне воно, насамперед, за формою – коли розглядати з висоти пташиного польоту, то нагадує за обрисами людське серце. Не менше враження залишається і коли під’їжджати до цієї унікальної водойми зі сторони села Дідівки. Адже останні метри дороги пролягають через природний тунель, який утворився від опущених гілок дерев.

І коли вже минаєте цей тунель, то враження таке, ніби повільно піднімається завіса в театрі, й поступово постає перед вашим зором в усій своїй величі неповторний Нобель.

Відомо, що гліцеринова вода озера Нобель має цілющі властивості й надзвичайно м’яка. Все більш популярним тут стає плавання на човнах. У кожного господаря неподалік від садиби можна побачити прив’язані під вербами власноруч зроблені човни. Дивовижею для приїжджих гостей є лелечі гнізда мало не на кожному обійсті. Все це створює особливий селянський колорит і атмосферу щирої гостинності.

– Унікальність парку визначається тим, – розповідає голова Рівненської обласної організації Українського товариства охорони природи Борис Берташ, – що його територія є своєрідним екологічним коридором для біорізноманіття наземних і водних екосистем із відповідним рослинним та тваринним світом – одним із найбільш цікавих і важливих у формуванні генетичної основи різноманіття басейну Дніпра. Важливим є і те, що парк із його флорою та фауною, розташований практично в центрі Східної Європи, є одним із небагатьох куточків Європи, де значною мірою збереглись природні, антропічно мало перетворені наземні й водно-болотні ландшафти. Тим паче, коштів для їх природного відновлення, збереження та охорони потрібно значно менше, ніж для функціонування аналогічних парків у розвинутих західноєвропейських країнах.

Надзвичайно приваблива територія створеного парку і з точки зору розвитку зелених видів туризму, адже більшість населених пунктів у його межах розташовані на берегах або поблизу надзвичайно мальовничих озер та річок, які вже зараз використовуються в рекреаційних цілях як місцевим населенням, так і туристами. Такої кількості озер та річок нема в жодному іншому районі області.

Тим, хто цікавиться народними традиціями, доречно завітати в цей край, коли тут відзначають народні свята: «Водіння Куста», «Андріївські вечорниці», свято Калити, Івана Купала, фестивалі (фольклорний «З народної криниці», всеукраїнський фестиваль гумору і сатири «Лауреат Нобельської премії»), Різдво, Шевченківські свята, День Незалежності України тощо. Тут – роздолля для рибальства і полювання.

Місцеві жителі сподіваються, що створення Національного парку «Нобельський» позитивно позначиться на поліпшенні їх економічних та соціальних умов, розвитку місцевої інфраструктури, сприятиме створенню нових робочих місць, адже дозволить залучати додаткові кошти від туристично-рекреаційної і науково-пізнавальної діяльності у місцеві бюджети територіальних громад.

Петро ВЕЛЕСИК,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top