30 канонів безпечного мисливства

Експерти підготували спеціальну інструкцію для учасників сезону полювання.

В Україні розпочався сезон полювання на пернату дичину. Напередодні офіційного відкриття Громадська спілка «Все­українська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь» підготувала детальну інструкцію з правилами техніки безпеки для мисливців. У ній зібрано понад 30 рекомендацій, зокрема, й про першу медичну допомогу у разі нещасних випадків.

За словами першого віце-президента ГС «Всеукраїнська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь» Віктора Червоного, за рік трапляється від 5 до 10 нещасних випадків. У регіональних ЗМІ дійсно під час чергового сезону полювання з’являються невтішні новин на кшталт «мисливець замість вепра підстрелив друга». Далі такі справи розслідують у Міністерстві внутрішніх справ. Тому в Асоціації вирішили діяти на випередження та ще раз нагадати мисливцям, що не варто за азартом забувати про власну безпеку.

Зокрема в Асоціації нагадують: особи, що не мають належних мисливських документів та чинного дозволу на право користування вогнепальною зброєю, до участі в полюваннях не допускаються. Другим пунктом значиться заборона на вживання спиртних напоїв. За словами Віктора Червоного, навіть розписавшись в інструктажі з техніки безпеки, мисливці під час офіційного відкриття сезону полювання забувають про написане у рекомендаціях та зловживають алкоголем.

Найбільше прикрих випадків трапляється через необережне поводження зі зброєю. Експерти зауважують, що при зарядженні або розрядженні рушницю потрібно направляти стволами тільки вгору або в землю, відвернувшись убік від учасників полювання. Забороняється зводити курки і тримати зброю без необхідності зробити негайний постріл, а безкуркову зброю тримати зняту з запобіжника.

«Під час індивідуального полювання мисливець самостійно відповідає за дотримання правил безпеки, – коментує Віктор Олександрович. – Якщо ідеться про загонне полювання, то всі мисливці повинні слухатися керівника або розпорядника полювання. Також вони ознайомлюються під розписку з вимогами лісового-мисливського господарства, які можуть відрізнятися у залежності від рельєфу місцевості чи від місця, де мисливці стають на полювання, перед просікою чи за нею. Коли здають іспити на мисливство, то завжди складають іспити з техніки безпеки при полюванні. Але прикрі випадки трапляються. Буває так, що стріляють у птаха на воді, а куля може рикошетом повернутися назад. Або ж коли у човні два-три мисливці, у момент пострілу один піднімається, а інший починає стріляти і випадково влучає в голову сусіда. Якщо відбувається загонне полювання, а люди сходять зі своїх номерів (так називають на колективному полюванні місце стрільця), в азарті стріляють гладкими кулями, які взагалі заборонені, звісно, це небезпечно. Коли все організовано, люди дотримуються елементарного порядку, тоді це дійсно свято».

Як ідеться в інструкції, багато нещасних випадків трапляється при самовільному пострілі. Щоб уникнути цього, не можна витягувати зібрану рушницю за стволи з воза, саней, човна чи автомобіля. Інший ризик – полювання на воді за допомогою різних плавзасобів. Експерти зауважують, що часто мисливці застосовують на полюванні човни, цілком непридатні до полювання. «Через те особливо обережними повинні бути мисливці при стрільбі з човна. Абсолютно недопустима стрільба з човна понад головами веслярів або інших мисливців, що перебувають у човні. Веслярам стріляти не дозволяється. На нестійкому човні не можна стріляти стоячи, а також у напрямі впоперек борту човна», – описується в інструкції.

До речі, з рекомендаціями вже ознайомилися деякі активні мисливці та зауважили Віктору Червоному, що нагадування досить слушні та корисні. Приміром, через порушення одного з правил, що під час пересування на човні варто залишатися у спорядженні, яке дозволить самостійно випливти у разі потрапляння за борт, нещодавно загинув мисливець-професіонал. На мілинах, де йшов човен, виявилися «ями», куди раптово потрапив чоловік.

Серед інших правил – під час перепочинку розмістити зброю надійно, щоб уникнути падіння рушниці і самовільного пострілу; бути особливо обережним, перебуваючи в заростях або стріляючи у заростях, кущах і закритій місцевості; забороняється стрільба по воді, по птахові, що злітає на рівні росту людини або нижче, також не можна стріляти на «шум» чи «шерхіт»; стрілецьку лінію та номери на ній бажано розташовувати в місцях з добрим видноколом.

Важливий навіть одяг, в якому мисливці збираються на полювання. Якщо ідеться про колективне полювання, загоничам ліпше одягтися так, щоб яскраво виділятися на фоні лісу. Загалом кожен з учасників полювання має одягти яскравий жилет чи пов’язку. Окремий блок рекомендацій стосується, як реагувати на тварину після пострілу, приміром, не можна одразу бігти до впольованої дичини. І найголовніше – якщо під час колективного полювання стався нещасний випадок, полювання припиняється, постраждалому надають першу невідкладну медичну допомогу та організовують його негайну доставку до найближчої лікувальної установи. Про інцидент необхідно скласти акт встановленої форми і повну схему місця події.

«До речі, найбільше трагічних випадків трапляється під час браконьєрського полювання, – додав Віктор Червоний. – Як правило, такі полювання проходять вночі, із застосуванням прицілів нічного бачення чи тепловізорів, приміром, двоє друзів пішли полювати на кабана, хтось перейшов на інший бік, а товариш, побачивши у тепловізорі якусь точку, вистрелив у побратима. Згадуючи ці прикрі випадки, ми хочемо застерегти від небезпек, які найчастіше підстерігають необачних».

Інна ПОГОРІЛА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top