Їм допомагає «Коперник»

Боротьба з лісовими пожежами в Україні та Євросоюзі.

Однією з найскладніших проблем для лісової галузі України є захист лісів від вогню. Глобальне потепління, зміни клімату, зростання рекреаційного навантаження на лісові зони значно підвищують ризики загорання. Втім, схожі проблеми є і в лісових країнах ЄС. Як поставлена робота щодо запобігання та ліквідації лісових пожеж у нас і в Європі?

Україна: обходимося власними силами

Як показує аналіз багаторічних спостережень, ризики пожежної небезпеки в українських лісах підвищуються внаслідок впливу так званого «людського фактора» та погодних умов на початку весни та в кінці літнього періоду. Особливо напруженою є ситуація у східних та південних областях. Головними причинами лісових пожеж в Україні є порушення вимог пожежної безпеки під час перебування в лісі в періоди високої пожежної небезпеки, а також випалювання рослинності (трави, стерні тощо) на сільгосп­угіддях та інших територіях, прилеглих до лісових масивів. Як свідчить статистика, із зазначених причин виникає понад 98% лісових пожеж.

Нагадаємо, що до сфери управління Держлісагентства належить 73% українських лісів, решта 27% перебуває у віданні інших лісокористувачів. Сьогодні охорону лісів від пожеж забезпечують 307 державних лісогосподарських та лісомисливських підприємств, у складі яких функціонує більше 1,7 тис. лісництв, 288 лісових пожежних станцій, близько 17 тис. працівників державної лісової охорони. Також, у лісах, підпорядкованих Держліс­агентству, створена мережа із 507 пожежноспостережних веж, з яких 337 обладнано телевізійними системами спостереження. Для виконання покладених на них завдань лісопожежні підрозділи оснащені спеціальною технікою: пожежними автомобілями, модулями, мотопомпами, ранцевими обприскувачами тощо.

На початкових стадіях гасіння лісових пожеж здійснюється силами відповідних підрозділів лісогосподарських підприємств. При загрозі виникнення надзвичайної ситуації в період високої пожежної небезпеки до гасіння лісових пожеж залучаються підрозділи Державної служби з надзвичайних ситуацій України, облдержадміністрації та інші органи в межах їх компетенції.

Важливе значення має профілактика лісових пожеж серед населення та лісокористувачів. З цією метою працівники підприємств Держліс­агентства систематично проводять профілактично-роз’яснювальну роботу стосовно дотримання вимог пожежної безпеки у лісах, виявлення порушників та притягнення їх до адміністративної відповідальності.

Очевидно, що для успішної боротьби з лісовими пожежами необхідне використання новітніх технологій моніторингу стану лісових насаджень, особливо у найбільш пожежонебезпечні періоди. Автоматичний моніторинг за допомогою телеспостереження є лише першим кроком. Слід зазначити, що Україна поступово долучається до міжнародних проектів захисту лісів від пожеж. Так, цього року представники України вперше долучилися до роботи групи експертів із лісових пожеж, що проводилася Службою з надзвичайних ситуацій ЄС. Щороку представники екологічних відомств та вчені з Європи, Близького Сходу та Північної Африки проводять спеціальні зустрічі для обговорення ситуацій з лісовими пожежами у кожній країні зазначених регіонів та напрацювання рекомендацій щодо мінімізації ризиків їх виникнення.

Європа: глобальний моніторинг і реагування

Заходами з підтримки лісів і лісового господарства у країнах ЄС опікується низка генеральних директоратів Європейської комісії. Відповідно до своїх компетенцій вони беруть участь у розробці та моніторингу заходів у сфері інформації, запобігання, боротьби з пожежами і відновлення вигорілих площ. Отримання реальної та постійно обновлюваної інформації про пожежі в лісах Європи забезпечує Європейська система інформації про лісові пожежі (EFFIS). EFFIS надає інформаційну підтримку службам, що відповідають за захист лісів від пожеж у країнах ЄС за допомогою супутників дистанційного зондування Землі, які були запущені в рамках програми Європейського космічного агентства (ESA) «Коперник» – найбільшої у світі програми моніторингу стану довкілля. Головним завданням EFFIS є надання на рівні ЄС оцінок ситуацій до і після пожеж, а також запобігання пожежам за допомогою картографування ризиків та оцінка їх наслідків. EFFIS надає інформацію більше, ніж 30 країнам Європейського та Середземноморського регіонів, і отримує детальні дані про лісові пожежі з 22 європейських країн. Системна архітектура EFFIS складається з веб-модулів і баз даних, які зберігають, обробляють та розповсюджують інформацію про лісові пожежі в загальноєвропейському масштабі. Базова система керується програмними засобами, які обробляють метеорологічні та оптичні супутникові дані на щоденній основі для отримання прогнозу пожежної небезпеки та інформації про периметри обгорілих ділянок.

Аналіз даних, які надає EFFIS показує, що майже 95% пожеж в Європі – антропогенного характеру. Причини пожеж схожі до українських – зловживання традиційним спалюванням соломи, чагарників для відновлення ділянок під випас худоби тощо. За даними десятилітнього спостереження, в середньому в Європі щорічно стається близько 65 тис. випадків пожеж, що забирають близько півмільйона гектарів лісових угідь. При цьому переважна більшість спалених лісових площ (85%) розташована у Середземноморському регіоні Європи, де постійні пожежі вже стали невід’ємною складовою місцевих екосистем.

У 2001 році був створений так званий Механізм захисту ЄС від природних катастроф, учасниками якого є 28 країн-членів ЄС та ще шість інших країн. З 2013 року цим механізмом відає розташований у Брюсселі Центр координації надзвичайних заходів ЄС (ERCC). Його завданням є скоординоване і швидке реагування на стихійні лиха як всередині, так і за межами ЄС із використанням ресурсів країн, що беруть у ньому участь.

Сьогодні в рамках механізму також ведеться робота зі створення спеціального повітряного загону rescEU для рятування людей під час лісових пожеж на великих площах. Для його організації вже надійшли літаки та гелікоптери, призначені для боротьби з лісовими пожежами, від п’ятьох членів ЄС – Іспанії, Італії, Франції, Швеції та Хорватії. Інші країни в надзвичайних ситуаціях можуть також на їх запит отримати доступ до цієї техніки. Для того, щоб не виникло дефіциту техніки в тих країнах, які беруть участь в rescEU, Єврокомісія профінансує відповідні додаткові закупівлі техніки та її техобслуговування.

Як показують українські та європейські дослідження, більшість пожеж було викликано діяльністю людини. Не меншою мірою виникненню і поширенню лісових пожеж також сприяють і недостатня робота з управління лісами, деградація екосистем, а також посадка надто вогненебезпечних видів дерев. Тому профілактика залишається ключовим чинником у боротьбі з лісовими пожежами. Адекватні методи управління лісами і землекористування, підвищення обізнаності та навчання місцевого населення можуть на порядок знизити ризик виникнення займань і зробити ліси більш стійкими до пожеж. А приєднання в майбутньому України до глобальної протипожежної інформаційної системи ЄС підніме збереженість наших лісів на новий рівень.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top