Бурштин і закон, ліс і ризики

Нарада за участю Президента України на Житомирщині.

– Ми літали ґвинтокрилом і побачили, що відбувається з вирубкою лісу, видобуванням бурштину, – заявив, перебуваючи 12 серпня на Житомирщині, Президент України Володимир Зеленський. Поїздка була пов’язана з необхідністю представити новопризначеного голову Житомирської обласної державної адміністрації Віталія Бунечка, який у короткій промові пообіцяв будувати свою роботу на основі відкритості, побороти корупцію, залучити інвесторів до ввіреного йому регіону.

Нарада, проведена Президентом, у цілому була присвячена незаконному видобутку бурштину, але заслухали й представника лісової галузі, яка найбільш зазнає збитків від незаконної діяльності копачів.

Від доповідачів Володимир Зеленський хотів почути прізвища тих, хто тримає незаконний промисел бурштину, цифри…

– Я володію інформацією відсотків на 70, знаємо прізвища, хто стоїть за розкраданням державних надр. Думаю, що ці люди далеко не поїдуть з країни, – запевнив Президент.

Після доповіді керівника Національної поліції Сергія Князєва про багаторічну практику боротьби з бурштиновими браконьєрами, слово надали представнику Держліс­агентства.

«Схеми незаконного видобутку бурштину лягають на території, зайняті лісами, – пояснив начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів Держлісагентства Володимир Романовський. – Далі він пояснив позицію відомства. – Лише збільшенням відповідальності не вдасться досягти результатів. Результатом має бути визначення конкретних осіб, які несуть відповідальність за те, що відбувається (незаконний видобуток бурштину – Ред.). Ці особи повинні бути виявлені і справа доведена до логічного кінця. Скільки б не складали штрафів, не подавали документів до правоохоронних органів, скільки б вони не розглядалися в судах – вихідна цифра мінімальна. Ефективності немає».

Якщо збитки через втрати лісів становлять 12 млн грн, то відшкодування було менше одного відсотка. Люди, які задіяні на схемах, відчувають свою безкарність, – резюмував Володимир Романовський.

Нині частина ушкоджених піратськими бурштинокопачами ділянок лісу відновлюється природним способом, це близько 350 га на Житомирщині, але в цілому на масивах, де відбувається видобування «сонячного каменю», в лісовідновлення треба вкладати значні кошти.

На думку начальника Управління лісового господарства та відтворення лісів ДАЛРУ, видобуток бурштину має право на життя. Але навіть законна розробка родовищ буде вимагати вирубування лісу, зміни цільового призначення земель… У випадку законного видобування бурштину, буде відомо, хто відповідальний, хто відшкодує збитки, хто дасть можливість рекультивувати ділянку після закінчення видобування копалин.

Користувачі, яким надаються землі, повинні заздалегідь знати ризики, що згідно з законом на цій ділянці в законному порядку відповідно до спецдозволу, планується видобування надр і враховувати це у своїй діяльності, – висловив позицію Держлісагентства начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів.

Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top