Зона доступу

Геопортал «Ліси України», як засіб отримання даних про ведення лісового господарства.

На березневій колегії в Держлісагентстві широкому лісівничому загалу було продемонстровано можливості нової інноваційної розробки та функціонування геопорталу «Ліси України», яку розробили в лабораторії нових інформаційних технологій УкрНДІЛГ. Про перспективи та використання цього проекту розповідає один з його розробників старший науковий співробітник Вадим Богомолов.

– Пане Вадиме, розкажіть, будь ласка, про історію створення геопорталу «Ліси України» та практику його застосування лісогосподарськими підприємствами України.

– Лабораторія нових інформаційних технологій займалася створенням геоінформаційної системи лісового господарства. Зокрема було розроблено ГІС лісовпорядкування, яка вже впродовж десяти років використовується при проведенні лісовпорядкування у східних областях України. З 2015 року згідно з тематичним планом ведеться розробка геопорталу з використанням безоплатних засобів розробки, яка була призначена саме для потреб лісогосподарського виробництва. Вже з 2016 року ця розробка знайшла підтримку на лісогосподарських підприємствах Київської, Сумської і Кіровоградської областей. У тому ж 2016 році, як пам’ятаємо, було висунуто претензію з боку міністра аграрної політики та продовольства Тараса Кутового щодо незаконних рубок у Закарпатті на основі даних супутникового моніторингу. Саме тоді Агентство лісових ресурсів України зацікавилося геопорталом, як засобом вирішення міжвідомчих питань ведення лісового господарства. У травні минулого року було прийнято рішення провести дослідну експлуатацію геопорталу на підприємствах Київської області. У процесі впровадження було враховано багато побажань щодо удосконалення і розширення функцій геопорталу. Розробка велася співробітниками лабораторії нових інформаційних технологій старшими науковими співробітниками Жадан І.В., Богомоловим В.В., н.с. Борисенком О.І. під керівництвом заві­дувача к.е.н. Полупана А.В.

– Та резонансна заява з боку очільника Мінагрополітики призвела до того, що лісівників зробили «цапом відбувайлом» і звинуватили у тотальних рубках у Карпатах. Засоби масової інформації оприлюднили дані космічних знімків та «шокуючи» суспільство, провели антилісівничу кампанію. Як би тоді нам було що протиставити порожнім заявам чиновника та продажних ЗМІ, імідж лісівничої галузі не був би принижений?

Квадрокоптер, готовий для обстеження призначеного виділу

– Тоді ці дані було виставлено на так званій інтерактивній карті лісів, розробленій Держгеокадастром. Суспільству показали зображення тільки космічних знімків і результати їх дешифрування. Це чистої води профанація, яка була розрахована на створення негативу навколо лісової галузі. Але у багатьох професіоналів виникало питання: як можна робити виснов­ки щодо незаконності рубок, не використовуючи ані матеріалів лісовпорядкування, ані даних зйомки відводів. Саме у зв’язку з цією проблемою, Агентство лісових ресурсів зацікавилося розробкою нашого інституту геопортал «Ліси України». Надалі я розповім читачам, як за допомогою геопорталу можна забезпечити потреби ведення лісового господарства і відповіді на запити з боку громадськості і контрольних органів.

– Буде цікаво дізнатися про принцип та умови роботи вашої розробки та як вона допомагає лісівникам у роботі.

Мобільний додаток для фахівців відділу лісового господарства

– Із самого початку розробка геопорталу велась за участю фахівців ВО «Укрдержліспроект», у зв’язку з чим було проведено декілька сумісних нарад. Простіше кажучи, геопортал – це інтернет-ресурс або веб-сайт, до якого можна потрапити за адресою http://forestry.org.ua. Фізично база даних та програмний код, який формує веб-сторінки, розташовано на платному хостингу українського провайдера, який забезпечує захист інформації, стійкість до ДДОС атак та, головне, безперервну роботу геопорталу. Всю розробку було виконано із залученням тільки найсучасніших безоплатних засобів, які використовувалися при розробці таких популярних інтернет-ресурсів як Google, Youtube, Instagram, Yahoo Maps, а також сайту Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA). Крім того, для розширення можливостей геопорталу було розроблено мобільний додаток для смартфонів. Нещодавно було закінчено впровадження геопорталу на 15 лісогосподарських підприємствах Київського обласного управління лісового господарства та у самому управлінні.

– На яких рівнях лісогосподарської діяльності працює ця сучасна розробка?

– Скажу (посміхається). Геопортал «Ліси України» створено як засіб доступу до даних про ведення лісового господарства на п’яти рівнях: підприємства лісового господарства, обласні управління лісового та мисливського господарства, Держлісагентство, ВО «Укрдержліспроект», громадськість та контрольні органи.

– Хотілось би дізнатись, що дає геопортал для ведення лісового господарства на підприємствах.

– По-перше, спрощується доступ до даних лісовпорядкування за рахунок того, що сайт надає можливості вивести на екран та роздрукувати будь-яку відомість, яка складається при базовому або безперервному лісовпорядкуванні.

По-друге, надається можливість виконувати запити за вибраними таксаційними характеристиками (наприклад, дуб звичайний стиглий або перестійний діаметром більше 40 см у віці за 110 років) та отримати результат у вигляді тематичної карти або таблиці.

Завдяки тематичному відображенню виділів на карті, з’являється можливість планування рубок із дотриманням термінів прилягання.

По-третє, надаються всі функції з проведення зйомки відводів, які зараз виконуються з використанням різних програмних засобів (наприклад, всім відомий Румб). Також окрім введення даних з журналу бусольної зйомки, імпорту координат з GPS-приймача, реалізовано імпорт даних із мобільного додатку, який можна застосовувати для внесення і перевірки даних, отримання площі бусольної зйомки безпосередньо у лісі.

Визначення контуру і площі насадження, обстеженого квадрокоптером

Важливим є те, що зйомки відводів зберігаються у базі даних, що надає можливість бачити вже проведені зйомки, зокрема, й у мобільному додатку. Надається можливість зв’язування відводів з лісорубними квитками, після чого ці відводи може бачити громадськість. Спрощується вирішення питань узгодження меж із суміжними землекористувачами. З’являється можливість ефективніше виконувати моніторинг стану лісових насаджень із використанням смартфонів, квадрокоптерів і космічних знімків.

– Яку інформацію можна отримати для проведення регулюючих та суто контрольних функцій за діяльністю підприємств – на рівні обласного управління лісового господарства та Агентства лісових ресурсів.

– Ці органи отримають доступ до даних лісовпорядкування, до даних з відведення ділянок і виписки лісорубних квитків, а також забезпечення мобільним додатком з цифровою картою лісів підприємств підпорядкованих обл­управлінню.

На рівні ВО «Укрдержліспроект» існує можливість залучення даних про відводи для проведення безперервного лісовпорядкування, у тому числі, поновлення цифрової повидільної карти, виконання запитів до бази даних, друк відомостей для проекту ведення лісового господарства, оснащення таксаторів мобільним додатком при проведенні лісовпорядкування.

На рівні контрольних відомств і громадськості з’являється можливість контролю правомірності проведення рубок.

– І на закінчення, пане Вадиме, розкажіть про перспективи розвитку геопорталу.

– Ми в інституті продовжуємо вдосконалювати і надавати геопорталу широких можливостей з врахуванням постійних загроз лісовим насадженням держави – лісові пожежі та ураження шкідниками великих площ. У цих вкрай важливих напрямках продовжуємо розробки сервісу визначення місця пожежі для диспетчерів пожежної служби лісогосподарських підприємств та створення інформаційного середовища для спостереження прогнозу стану лісових насаджень із залученням даних дистанційного зондування Землі та даних метеорологічних спостережень.

– Дякую за розмову. Успіхів вашій команді.

Сергій ГВОЗДЕЦЬКИЙ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top