Переробка бажає глибини

Лісове господарство Словаччини.

Словацька Республіка – невелика центральноєвропейська держава, що входить до складу ЄС. Одним із важливих ресурсів країни є ліс, який займає більше 40% її території. Найбільші лісові масиви – в гірських районах Словаччини, і цей чинник значною мірою впливає на розвиток лісової індустрії країни.

Лісова структура та управління

За даними Статистичного бюро ЄС (Євростат), площа Словацької Республіки становить 49 тис. км, лісових земель – більше 2 млн га, зокрема, вкритих лісом – 1,9 млн га, що дає показник лісистості близько 41%. Листяні породи становлять 61,8% лісового покриву, тоді як на частку хвойних припадає близько 38,1%. Південні схили гір вкриті широколистими (бук 31%, дуб 10%) та змішаними лісами, а на північних схилах переважають хвойні ліси (ялина 29%, ялиця 9%). Запаси деревини в лісах є зростаючою тенденцією і за даними на 2015 рік досягали 476,6 млн куб. м деревної сировини. Слід відзначити тенденцію до збільшення запасів деревини листяних порід та зниження хвойних. В основному, це відбувається внаслідок зниження попиту на листяну деревину, та й сама система ведення лісового господарства Словенії, здебільшого, була націлена на збільшення саме її частки.

За розподілом власності словацькі ліси діляться на державні (40,8%), приватні (11,3%), громадські (24,8%), сільські (9,4%), церковні (2,9%). Частка лісів з усе ще невизначеною власністю становить 10,8% від загальної площі. Враховуючи, що процес повернення раніше націоналізованих лісів ще не завершений, державні лісогосподарські підприємства управляють 55,1% лісу. Приблизно 80% приватних власників мають лісові угіддя площею менше п’яти га, а середній розмір приватного лісоволодіння становить близько 2,8 га.

Слід відзначити, що з точки зору використання словацькі ліси є багатофункціональними і поділяються на три категорії: комерційні (господарські), захисні і спеціального призначення. Найбільш представницькою є категорія комерційних лісів (1,3 млн га), далі йдуть захисні (333,4 тис. га) а найменшу частку (220 тис. га) становлять ліси спеціального призначення.

Усі підприємства, що ведуть лісове господарство в державних лісах, об’єднані в компанію «Ліси Словацької Республіки». За деякими даними, під її управлінням перебуває більше одного млн га лісових площ (майже 50% усіх лісів), з яких лише трохи більше 700 тис. га належать державі. Приблизно 45 тис. га орендуються у недержавних власників і 290 тис. га ще не мають визначених власників.

Особливістю системи управління лісовим господарством Словаччини є відсутність спеціалізованого міністерства. В одному органі виконавчої влади – Міністерстві землеробства поєднується управління сільським і лісовим господарствами. Це пов’язано, насамперед, із тим, що велика частка земель сільськогосподарського та лісогосподарського призначення перебуває в приватній власності. Відомство має окрему лісову секцію, яка вирішує низку загальних питань, пов’язаних із лісокористуванням, зокрема, затверджує регіональні плани розвитку, визначає межі лісоволодіння, організовує атестацію лісових управителів, надає методологічну допомогу лісовим відділам регіональних (крайових) та обласних органів виконавчої влади тощо.

В свою чергу, крайові лісові управління здійснюють контроль за веденням лісового господарства, поділ лісів за цільовим призначенням, проведення заходів при настанні стихійного лиха і низку інших. До компетенції обласних лісових управлінь віднесено виділення лісових земель лісовласникам і лісокористувачам, ведення їх реєстрів, призначення професійних лісових менеджерів, їх атестація, дискваліфікація, визначення штрафів за порушення лісового і мисливського законодавства тощо.

Лісозаготівля і деревообробка

Надходження від лісозаготівель є найбільш важливим джерелом лісової індустрії Словаччини. Загалом, за останні чотири роки лісова галузь показує позитивну динаміку зростання. Так, за даними Євростат за 2016 рік, прибуток від торгівлі лісоматеріалами досяг 433,1 млн євро, що становило 85,2% від загального обсягу галузевих доходів і надходжень. Лісопереробка, в порівнянні з 2015 роком, показала зростання з 6,8 до 7,4 млн куб. м або на 7,8%. У той же час експорт деревини скоротився з 2,6 до 2,4 млн куб. м або 8,9%, при зростанні частки імпорту на 4,9%. Щодо структури споживання, то частка високоякісних I–III сортів збільшилася з 3,4 до 3,8 млн, у той час як попит на деревину IV–VI класів залишався незмінним. Загальний дохід галузі у порівнянні з 2015 роком виріс на 8,5% зі зростанням витрат на 6,8%, а загальний економічний результат до оподаткування збільшився на 41,9%.

Найбільші обсяги пиломатеріалів хвойних порід були імпортовані з Російської Федерації та України. Експорт, в основному, був спрямований до країн ЄС. Також слід відзначити, що Словаччина входить до п’ятірки найбільших європейських постачальників хвойних пиломатеріалів у регіон MENA (країни Близького Сходу і Північної Африки).

Слід зазначити, що Словаччина не має потужностей для виробництва МДФ.

На думку деяких словацьких фахівців лісової галузі, одним із негативних чинників експорту деревини зі Словаччини є відносно високий відсоток деревини I–III сорту хвойних порід, у переважній більшості, у необробленому вигляді. Це означає, що додана вартість, а також додаткові робочі місця створюються за кордоном, а не у Словаччині, що, безумовно, є мінусом для країни і її економіки. Окрім того, незважаючи на достатньо позитивну динаміку економічних показників лісової галузі Словаччини, поки що не спостерігається суттєвого підвищення конкурентоспроможності більшості лісопереробних підприємств, а лісова продукція з доданою вартістю виробляється в основному за межам країни. Більшість виробництва словацького ліспрому – напівфабрикати для подальшого доопрацювання зарубіжними компаніями. Однією з причин такого стану галузі є те, що, за винятком декількох іноземних компаній, які працюють у Словаччині, підприємства лісової індустрії не вкладають значних інвестицій в модернізацію технологій переробки деревини.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top