Державне управління і підтримка

Лісове господарство Китаю.

Китай є найбільшою державою Азії і майже досягає площі всієї Європи. І хоча у відсот­ковому відношенні за кількістю лісу Піднебесна поступається багатьом європейським країнам, це не заважає їй посідати перші місця у світі за сукупними показниками виробництва, торгівлі та споживання лісової продукції.

Ліси Китаю

Площа КНР становить 9,6 млн кв. км, а за характером рельєфу це переважно гірська країна. Більш як 80% її території знаходиться на висоті понад 500 м над рівнем моря. Загальна площа лісів в Китаї сягає 208 млн га або 21,6% території країни. Лісові ресурси розташовані переважно на північному сході Китаю, де росте більше 25% лісів, в яких переважають природні насадження модрини, монгольської сосни, ялини та сибірської ялиці. Трапляються також масиви з маньчжурською кедровою сосною та березою. Ліси Південно-Західного регіону також мають досить багатий набір порід, характерних для поясів від холодно-помірного до тропічного (сосна, ялина, бамбук, камфорне дерево та ін.). А ось ліси Південного лісового регіону Китаю представлені, в основному, плантаціями штучних і вторинних лісів – це найбільший район заготівлі ділової деревини. Найбільш лісистою є провінція Внутрішня Монголія – 15,4% усієї площі. Ліси в КНР займають переважно гірські, піщані та перезволожені земельні масиви, непридатні для ведення сільськогосподарського виробництва.

Слід зазначити, що в останні роки Китай запустив низку великих проектів на відновлення лісів, завдяки чому став однією з країн із найбільш швидким зростанням обсягу лісових ресурсів у світі. Починаючи з 2003 року збільшення лісової площі становило 32,7 млн га, а обсяг лісових запасів збільшився на 1,2 млрд куб. м, у тому числі, за рахунок збільшення площі лісових плантацій на більше, як 8 млн га. При цьому частка земель, вкритих лісами, збільшилась на 2,1%. До 2020 року Китай планує збільшити покриття території лісами до 23%, а до 2030 року – до 26%. Втім, незважаючи на постійне збільшення частки вкритих лісами земель, у КНР вона все ще на 10% нижча, ніж у середньому в світі.

Відновлення лісів китайський уряд вважає одним із головних способів протидії забрудненню навколишнього середовища. Зокрема на 2018 рік було заплановано посадити 6,6 млн га лісу, що приблизно дорівнює площі Ірландії. Всього за останні п’ять років Китай вклав у лісовідновлення близько $82 млрд і планує витратити набагато більше для перетворення величезних територій країни в ліси.

Ліси в КНР належать до державної (40%) та колективної (60%) власності. Законодавство Китаю досить жорстко регламентує лісокористування. Обов’язки щодо управління в галузі використання, охорони, захисту, відтворення лісових ресурсів та координацію лісопромислового виробництва покладено на Державне управління лісового господарства Китаю. Йому підпорядковано 138 регіональних підрозділів та понад 4,2 тис. державних лісгоспів, в управлінні яких перебувають ліси загальною площею 62 млн га.

Крім того, державне управління лісами також забезпечують такі структури, як Лісогосподарська академія Китаю та Китайська національна асоціація лісової промисловості.

Світовий лідер деревообробки

Китайська економіка сьогодні є одним з найбільших споживачів деревини у світі. Оскільки попит на деревину з боку різних галузей китайської промисловості з року в рік лише збільшується, проблема нестачі лісу у країні стає дедалі гострішою. Слід зазначити, що КНР виступає на міжнародному лісовому ринку і як потужний виробник і як великий споживач продукції деревообробної промисловості. Так, за обсягами виробництва пиломатеріалів, випуску та експорту паркетної дошки, виробництва і споживання паперу та картону, випуску та експорту дерев’яних меблів країна займає лідируючі світові позиції. Цікаво, що в грошовому вираженні лісопродукція посідає третє місце після імпорту нафти і сталі. При цьому частка імпорту деревини довгі роки перевищувала 40%, наблизившись до межі економічної безпеки, а джерела імпорту залишалися сконцентрованими в декількох країнах-постачальниках.

Традиційно лісопильні підприємства розташовуються у багатих на ліс регіонах, зокрема, на північному сході і півдні. За даними Академії лісового господарства Китаю, в країні налічується близько 10,3 тис. лісопилок, однак тільки близько 400 з них виробляють на рік більше 30 тис. куб. м продукції деревини.

Співвідношення споживання і виробництва лісової продукції та частка експортно-імпортного потенціалу Китаю у світовому масштабі, 2017 рік

Деревообробна промисловість Китаю орієнтована як на внутрішній, так і зовнішній ринки. Рекордним для галузі став 2016 рік, коли обсяг валової продукції лісового господарства вперше перевищив 6 трлн юанів, а по імпорту та експорту досяг майже $136 млрд. Тоді Китай вийшов на перше місце в світі за сукупними показниками виробництва, торгівлі та споживання лісової продукції, хоча за окремими сегментами (наприклад, виробництво та споживання деревних пелет та брикетів) китайці поступаються європейським країнам.

За даними FAOSTAT за 2001–2016 рр. валова продукція лісового господарства Китаю зросла в 16,6 рази: з 409 млрд до 6,4 трлн юанів, що дало йому змогу обігнати за темпами розвитку лісового господарства всі країни світу. А вже у 2017 році валова продукція лісового господарства Китаю досягла 7,1 трлн юанів. Слід зазначити, що незважаючи на такі успіхи, Державне управління лісового господарства спільно з китайськими банками заснувало інвестфонд у розмірі 100 млрд юанів, завданням якого стало подальша підтримка лісової галузі.

За попередніми даними Державного управління лісового господарства КНР у 2018 році обсяг виробництва лісової промисловості Китаю збільшився на 2,8% і досяг 7,3 трлн юанів (близько $1,1 трлн). Разом з тим, експорт продукції лісового господарства досяг $150 млрд, що зберегло статус Китаю як найбільшої в світі країни за обсягами її виробництва, торгівлі та споживання. Очікується, що до 2020 року обсяг виробництва продукції лісового господарства КНР перевищить 9 трлн юанів.

Наостанок зазначимо, що завдяки проведеним реформам у КНР сформувалася потужна і сучасна деревопереробна промисловість. За прогнозами Державного управління лісового господарства, до 2025 року валовий обсяг виробництва лісової промисловості Китаю збільшиться не менше, ніж на 50%, а загальний обсяг імпорту та експорту лісової продукції може досягти $240 млрд. Упродовж найближчих 10–15 років урядом планується здійснення заходів на розширення галузі і забезпечення країни достатніми запасами лісових ресурсів високої якості. В цілому, сьогодні лісова політика Китаю спрямована на збереження лісових ресурсів країни, інтенсивне та раціональне ведення лісового господарства і стимулювання глибокої переробки деревини.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top