Сусідський досвід і національна практика

Лісове господарство Франції.

Франція є третьою, після Швеції та Фінляндії, країною Західної Європи за площею лісів. На частку Франції припадає 14% європейських лісів. Це дозволяє їй відігравати помітну роль у європейській та світовій лісовій галузі.

Стан лісів

Ліси покривають майже 31% території Франції, що відносить її до однієї з найбільш лісистих країн ЄС. Їх площа становить 16,9 млн га. На одного жителя припадає близько 0,29 га лісу. За останні 25 років лісистість виросла більш як на 4%, і лісові площі продовжують зростати за рахунок природного відновлення та залісення сільськогосподарських земель. При тому, що річний обсяг вирубок становить у середньому 65 млн куб. м, приріст деревини перевищує 100 млн куб. м. Слід зазначити, що значний темп приросту пов’язаний зі скороченням сільськогосподарських угідь у деяких регіонах країни та державною політикою відновлення лісового господарства. Згідно з прогнозами, в найближчі десятиліття темпи щорічного приросту лісових угідь сягатимуть 30 тис. га. Франція – одна з небагатьох європейських країн, яка за два останні століття збільшила лісистість території з 15% до 31%.

Сьогодні у французьких лісах у більшості можливих випадків застосовується самовідновлення лісів. Молоді дерева, таким чином, ростуть повільно в тіні дорослих, але поступова вирубка останніх робить лісовий масив світлішим. У цьому випадку основною роботою з обслуговування є очищення лісонасаджень від конкурентної рослинності (ожини, папороті тощо).

Характерною рисою французької лісової галузі в порівнянні з загальноєвропейською є велика різноманітність видів деревної сировини (близько 130 сортів). Домінує в переробці листяний ліс, що займає 2/3 всіх лісових територій. Найбільш лісистими районами є гірський масив Вогези, департамент Юра (Бургундія) та Північні Альпи. Серед хвойних лісів найпоширенішими є соснові. На півночі країни переважають дубові і букові ліси, подекуди з домішками берези, граба та вільхи. Каштанові ліси ростуть, здебільшого, на південно-західних схилах Центрального масиву і на острові Корсика. А от узбережжя Середземного моря представлене фруктовими і оливковими садами, декоративними деревами, пальмами, агавами та корковим дубом. Франція є відомим світовим виробником корку, трюфелів і грецьких горіхів. В її лісах заготовляють ягоди, лікарські рослини, мед, живицю, декоративне листя тощо, а також розвивається мисливське господарство.

Більшість французьких лісів (75%) перебуває у приватній власності, решта (25%) – у державній і колективній, зокрема, у власності комун, муніципалітетів та інших місцевих органів влади. Слід відзначити, що Франція відноситься до тих небагатьох європейських країн, де вільний доступ обмежений до всіх приватних лісів, а це майже 12,7 млн га. Між тим, доступ до державних лісів вільний, за невеликим винятком (1,1%).

Загальне управління лісами на державному рівні здійснює Національне лісове відомство (ONF). Воно відповідає за лісовий менеджмент, забезпечення сталості у виробництві лісової продукції, підтримання біорізноманітності та розробку і впровадження лісової політики держави. Також, однією з важливих функцій держави є координація діяльності лісокористувачів, забезпечення паритетного управління лісами в тісному партнерстві з спільнотою власників. На додаток до загального нагляду передбачені повноваження судової поліції щодо запобігання або покарання правопорушників, які порушують, або можуть завдати шкоди лісам. У найбільш відкритих зонах ONF забезпечує спеціальний моніторинг пожеж. Лісова служба також відповідальна за надання різних грантів виробникам лісової продукції через спеціальні регіональні структури.

Лісова індустрія

Ключову роль у ланцюжку між лісом і ринком продажів продукції французької лісової індустрії відіграє лісопильне виробництво. У Франції налічується близько 2,5 тис. лісопильних підприємств, більшість із яких розташовані в зонах лісових масивів. За даними Національного інституту статистики і економічних досліджень Франції (INSEE), починаючи з 2011 року кількість виробництв у лісовому господарстві Франції знизилася на 15%, у більшості за рахунок дрібних підприємств з обсягом виробництва менше 4 тис. куб. м деревини. Разом із тим, крупні лісозаготівельні компанії продовжують нарощувати обсяги виробництва. У 2017 році частка великих підприємств із обсягами виробництва понад 20 тис. куб. м становила більше як 55% від загального обсягу лісозаготівлі. Як свідчить статистика, на таких підприємствах працює лише 5% від загального числа працівників лісового господарства Франції. При цьому малі підприємства з обсягами виробництва менше 6 тис. куб. м забезпечують близько 80% робочих місць, виробляючи тільки 20% від загального обсягу виробництва лісової індустрії країни.

Співвідношення споживання і виробництва лісової продукції та частка експортно-імпортного потенціалу Франції у світовому масштабі (за даними FAOSTAT)

За даними INSEE обсяги комерційної заготівлі деревини у Франції в 2017 році становили 38,3 млн куб. м. Більше 50% в обсягах виробництва лісового господарства Франції становлять дерева хвойних порід, з яких більше 75% йде на виробництво пиломатеріалів. Більше 27% від загального обсягу виробництва лісового господарства забезпечує регіон Нувель Аквітен, заготівля у якому за 2017 рік становила близько 10,2 млн куб. м деревини. У регіоні Гран Ест було заготовлено близько 19% (7,3 млн куб. м).

Сьогодні французька лісопильна індустрія є основним виробником деревини твердолистяних порід у Європі, а у виробництві деревини хвойних порід поступається лише найбільшим лісовим країнам Скандинавії та Німеччині. Якщо лісопильна промисловість базується, в основному, на місцевій сировині, то паперова промисловість досить залежна від імпорту.

Як повідомляють в INSEE, більше половини експорту (64%) целюлозно-паперового сектору у 2017 році становили папір та картон – їх обсяги зросли, в порівнянні з минулими періодами, майже на 3% до 2,3 млрд євро. А ось сектор виробництва ДСП та шпону показав падіння експорту на ті ж 3%. Пожвавлення будівельного бізнесу викликало збільшення на 8% імпорту до Франції хвойних пиломатеріалів, в той час як експорт пиломатеріалів листяних зріс на 11%. Експорт кругляка також показав зростання (24%) завдяки попиту з боку Китаю.

Загалом, лісове господарство Франції розвивається на засадах багатоцільового лісокористування, поєднуючи німецький метод відтворення і використання лісових ресурсів із національною практикою, яка спрямована на ведення лісового господарства в рамках міжнародних і європейських норм, із урахуванням традицій ведення лісового господарства, які складалися у країні впродовж століть.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top