«Колиска лісу» – у надійних руках молодих

Лісівники Вінниччини ламають стереотипи.

Кажуть, що молодь не хоче працювати у лісовому господарстві, шукаючи місць «тепліших» та перспективніших, принаймні з погляду оплати праці. А ще кажуть, що «тонка» робота з насінням та вирощуванням садивного матеріалу – то не грубих чоловічих рук справа. Але у лісовому господарстві Вінниччини 83 відсотки працівників – чоловіки, і на посадах майстрів розсадників – лише одна жінка. Майстри розсадників Вінницького, Крижопільського, Іллінецького лісгоспів – ще зовсім молоді хлопці, проте це відповідальні, працьовиті та перспективні лісівники. Ті, які вкладають всій щоденний труд у майбутнє лісового господарства, у майбутні ліси України.

Теплиці та розсадники жартома називають пологовим відділенням та дитячим садочком для майбутнього лісу. Тут народжуються не лише майбутні дерева, а й окраса для приватних господарств та вулиць населених пунктів – декоративні породи. Тут садивний матеріал проростає з насіння у коробах, у полістиролових касетах, у відкритому ґрунті чи у теплицях, а ще вкорінюються живці майбутніх саджанців способом зеленого живцювання. Саме в теплично-парниковому господарстві ця зелена «малеча» підростає, кріпне, проходить загартовування і поступово готується до дорослого життя – садіння у відкритий ґрунт. Тому всі держпідприємства Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства з великою відповідальністю та на високому рівні займаються теплично-парниковим господарством. Минулого року лісгоспи виростили 10,6 млн шт садивного матеріалу в асортименті 51 порода. Держпідприємства повністю забезпечені власним садивним матеріалом для створення лісових культур, озеленення садиб підприємств.

Віталій Каменчук

Ніхто не сперечається, що відповідальної роботи та щоденних клопотів на розсадниках вистачає. У ДП «Крижопільський лісгосп» цю справу очолює майстер постійного лісового розсадника Віталій Каменчук. Любов до лісу в нього у крові – у їхній родині батько, мати і його брат – лісівники. Родом 26-річний Віталій із Могилів-Подільського, батько – Андрій Миколайович – працює провідним лісопатологом ДСЛП «Вінницялісозахист», мати – Галина Володимирівна – інженер з охорони та захисту лісу ДП «Могилів-Подільський лісгосп», старший брат – Андрій Андрійович – лісничий Володарського лісництва Білоцерківського лісгоспу Київського обласного та по м. Київ управління лісового та мисливського господарства. Після закінчення навчання у Національному університеті біоресурсів і природокористування України (факультет лісового господарства) Віталій у січні 2016 року починає працювати у Крижопільському лісгоспі на цій посаді.

Тут же, на територій розсадника, у лісовій глибинці за кілька кілометрів від найближчого населеного пункту, він і живе у службовому житлі. І хоч молодий лісівник поки що без господині, та зразу кидаються у вічі охайність, чистота та порядок на подвір’ї та території розсадника.

Постійний лісовий розсадник Крижопільського лісгоспу – це 20 гектарів, на яких розташовані посівне відділення (74 кв. м), відділення живцювання (99 кв. м), піднавіси для притінення, шкілка декоративних порід, три гектари малини, насіннєве сховище.

Андрій Семенюк

Андрій Семенюк – майстер дільниці з вирощування садивного матеріалу ДП «Вінницький лісгосп». Дільниця розташована на території садиби лісгоспу, включає сучасну теплицю з вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою площею 500 м кв., притінювальний піднавіс для загартовування садивного матеріалу площею 500 м кв., майданчик із вирощування декоративного садивного матеріалу. 23-річний лісівник отримав освіту у Житомирському аграрному університеті, факультет лісового господарства. А у лісовому господарстві працює, незважаючи на досить молодий вік, уже п’ятий рік. Спочатку був майстром лісу у Вінницькому лісгоспі, а впродовж останніх трьох років – майстер дільниці. Його батько 15 років працює водієм у цьому ж лісгоспі.

Андрій – працьовитий, активний та перспективний лісівник, у якого завжди на роботі порядок, молоді саджанці та сіянці доглянуті. Робота на дільниці – відповідальна. Одні сіянці сходять, інші – підростають. Адже Вінницький лісгосп – перший в області у системі лісового господарства почав вирощувати сіянці дуба, модрини, береки із закритою кореневою системою і поки що – перший за кількістю вирощуваного матеріалу із ЗКС. Цього року тут дуб у ЗКС висівали двома партіями, по 82 тисячі штук кожна. Також часто приїжджають у Вінницький лісгосп колеги-лісівники вивчати досвід, тому на цій дільниці порядок – у будь-яку пору доби. Нещодавно Андрій одружився.

Сіянці та саджанці у молодих надійних руках і в Іллінецькому лісгоспі. «Колискою лісу» тут опікується 23-річний майстер постійного лісового розсадника Іллінецького лісництва Назар Юрчук. Освіту отримав у Іллінецькому державному аграрному коледжі, а потім навчався заочно ще в Уманському національному університеті садівництва. Одружений. У лісовому господарстві працює другий рік, але захоплювався цією професією ще з дитинства, а у старших класах підпрацьовував робочим у лісгоспі. У підпорядкуванні розсадника – 36,6 га території, парники для живцювання декоративних порід, короби для вирощування шпилькових порід. Торік тут була встановлена нова сучасна теплиця площею 450 м кв. із системою автоматичного поливу, де вирощується виключно садивний матеріал лісоутворюючих порід із закритою кореневою системою, у полістиролових касетах. Цього року встановили тут для сіянців із ЗКС і підпритінювальний намет площею 450 м кв., облаштований системою туманного поливу.

От такі сучасні методи, технології використовують лісівники Вінниччини для вирощування високопродуктивного та біологічно стійкого лісу. І головне – таку важливу ланку у виробництві довіряють молодим, але відповідальним лісівникам. А молодим кадрам завжди є з ким порадитись – у лісовому господарстві Вінниччини працює чимало досвідчених інженерів лісових культур, майстрів лісу, лісничих, головних лісничих, директорів держпідприємств.

Оксана НІКІТІНА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top