Три поверхи лісової історії

Музейна перлина Рівненщини.

Коли їдеш із Рівного до Сарн, неподалік Костополя обіч траси натрапляєш на ошатний триповерховий будиночок – «Музей лісу». Чув про нього ще з 2011 року, коли лише створили, проте тільки зараз, у рамках виїзної колегії, потрапив до цього результату копіткої праці лісівників Поліського краю – трудових колективів лісогосподарських підприємств, керівництва обласного управління лісового та мисливського господарства. Праворуч – дерев’яна капличка Святого Володимира – окраса цього музейно-паркового комплексу, освячена 28 липня 2011 року. Пішохідні доріжки поміж величних сосен, дерев’яні різьблені бесідки, дитячий майданчик, літня тераса навчального класу лісової школи.
І скрізь скульптури звірів, казкових персонажів…

Але основа – це власне сам музей, реконструйоване приміщення Костопільського лісництва ДП «Костопільський лісгосп». Перший поверх більш історичний. Тут – портрети тих, кому завдячує лісова галузь краю, документи підприємств, що формують лісове господарство області, профільні навчальні заклади. Історія лісу – не лише основні лісоутворюючі породи, що зростають тут, але й результати праці різьбярів, теслярів, інформація про роль лісу у житті краян.

Почесне місце – дерев’яний ткацький верстат, що у центрі зали. До речі, й сьогодні у справному стані і готовий до роботи.

Сходами піднімаємось вище і знайомимось із секретами лісоводів Рівненщини, форменим одягом лісової охорони, зразками погонів та шевронів різних років, лікарськими рослинами, зразками продукції з деревини, що виробляють підприємства краю. Окремий стенд – пам’ять загиблим на службовому посту.

І ось третій поверх – тут найдовше затримуються відвідувачі. Бо, навіть живучи біля лісу, незавжди побачиш тих, хто споконвіку тримав подалі від людини своє життя-буття. Більшість навіть не знає, що лише птахів на Поліссі налічується 485 видів, бо, здебільшого, бачать лише з десяток. Природно-заповідний фонд краю складається із Рівненського природного заповідника та регіональних ландшафтних парків, загалом – 307 природних об’єктів. Тут мешкає 87 видів тварин, росте більше ста видів рослин.

І – діаграма типового поліського ландшафту – краю боліт, озер, лісів.

Покидаючи цей унікальний для України куточок, залишається ностальгічний сум через швидкоплинність часу: адже душа так воліє ще раз пройтися залами, екологічною стежкою, посидіти під кронами дерев, слухаючи їх розмірений шум. Проте, вже кличуть – попереду чекає дорога. І лише тенькає щось у грудях: колись стане нагода приїхати сюди ще раз.

Віталій ГОПКАЛО,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top