Школа без канікул

«Кращого й ефективнішого навчання ніхто не придумав».

Кілька років тому колега-журналістка в «Голосі України» опублікувала розлогу кореспонденцію під заголовком «Учать в школі, учать в школі, учать в школі» – про систему освіти в Німеччині. Серед інформації з життя західноєвропейської країни мене найбільше вразив один приклад – «майже ліричний спогад», як написала автор Валентина Писанська. І далі розповіла: «Якось я була запрошена в гості до однієї вже дуже літньої дами в райське містечко під Бонном. Вона, спадкоємиця батьківських мільйонів, розшукувала колишніх українських примусових робітників, які працювали на їхньому сімейному підприємстві під час війни. Для того, щоб і покаятись, і сяку-таку допомогу їм надати. А я їй у цьому допомагала. Показала шановна фрау мені й свій «сад-город» – сучасну віллу, що потопає в зелені, вийшли також і до прилягаючого просто-таки справжнього лісу. А тут – ну вже геть щось знайоме, хоча й призабуте: «Вулиця дзвіночків», «Перший клас під дубом», «Стежка до знань»… Запитала у співрозмовниці, що це означає? Вона здивувалася: «Хіба не знаєте? Це ж лісова школа, організована за методом українського педагога Сухомлинського. Хоча й дорогувато обходиться батькам, але кращого й ефективнішого навчання ніхто не придумав».

Цей факт із газетної статті мені пригадався, коли нещодавно завітав до офісу ДП «Роменське лісове господарство». Не садиба, а парк, сад, арборетум, квіткове царство – не знав, як і назвати побачене. А серед неймовірної краси – «Школа лісівника». Та сама лісова школа, яку свого часу пропагував Василь Сухомлинський, відомий український педагог-новатор, але, на жаль, останнім часом призабутий у рідній Україні. Хоч за його методиками навчаються діти в багатьох державах світу – це бачимо на прикладі Німеччини. Що спонукало створити лісову школу в Ромнах?

У «Школі лісівника» ледь не щодень – юні гості

– Щороку на початку літніх канікул на екскурсію до нашого дендропарку приходять учні міських шкіл, приїздять групами із сільських, – розповів директор лісгоспу Олег Салов. – Цього року ми вирішили привнести до екопросвітницької діяльності додаткову родзинку та облаштувати в дендропарку «Школу лісівника». Її називають по-різному: і просто лісова школа, і школа в природі, і лісовий клас під відкритим небом. Та суть не в цьому. Головне – тут, у затінку дерев, діти мають змогу відпочити після екскурсії, обмінятися враженнями, послухати цікаві оповіді лісівників про життя лісу, виконати певні творчі завдання. Клас оснащений яскравими інформаційними матеріалами, в ньому встановлені дерев’яні лавки, парти. На презентацію першими завітали разом з учителями учні початкових класів загальноосвітніх шкіл № 1 та № 2 міста. Працівники лісгоспу розповіли їм про значення лісу, про різні породи дерев та кущів, про лісових мешканців, популярно пояснили особливості професії лісівника. Школа працює без канікул – діти відвідують її навіть улітку. З вихователями позашкільних закладів, батьками. Не лише Роменського, а й сусідніх районів. Нам приємно чути позитивні відгуки дітей, дорослих…

Наймолодших школяриків запрошує на екскурсію до дендропарку головний лісничий Іван Примак

З дітьми радо зустрічаються головний лісничий Іван Примак, провідний інженер лісового господарства Віталій Гома, майстер лісу Томашівського лісництва Станіслав Кривогуз, інші представники дружного трудового колективу. Думками, якого значення надають на підприємстві екопросвіті підростаючого покоління, під традиційною рубрикою «Пряма мова» ділиться керівник Олег Салов. Я ж для прикладу розповім про один із оригінальних заходів, який провели за сприяння лісівників педагоги ЗОШ № 11 – літературно-екологічний круїз «У кожної пташки свої замашки». Метою його було поглибити знання учнів 6–7 класів про птахів Слобожанського краю, вчити охороняти, допомагати, бути друзями їм. Круїз був насичений різними видами роботи. Діти слухали спів пташок у дендропарку і разом відгадувати, чий голос чують; поглибили знання про пернатих як санітарів лісу та про користь, яку вони приносять деревам; дізналися про рекорди та незнайомі факти з життя співучих рекордсменів; взяли активну участь у тематичній вікторині та відгадуванні загадок; ознайомилися з виставкою літератури «Свій край – кожній пташці рай», спеціально підібраною бібліотекарем… Ось у такій цікавій формі школярі одержали не лише нові знання про пернатих, а й повторили правила поведінки в лісі, парку, на відкритій місцевості, обговорили способи допомоги птахам узимку та участь кожного в підготовці до весняної зустрічі тих, що відлітають у вирій.

Із Роменською ЗОШ № 11 у місцевих лісівників давня дружба, яка зародилася ще 1 вересня 2010 р. – тоді було створено учнівське лісництво «Совенятко». «Відтоді ми на власному прикладі переконалися, що це одна з перспективних форм екологічного виховання, – розповіла мені рік тому директор школи, вчителька біології та географії й водночас беззмінний керівник юних «совенят» Вікторія Зеленська. – Учнівські лісництва дають можливість дітям і дорослим розширити свої уявлення та знання про довкілля, побачити незвичайне в звичайному, спонукають про спілкування з природою. Це унікальна форма поєднання відпочинку й екологічної пропаганди, своєрідна навчальна лабораторія в природних умовах. Робота в учнівських лісництвах формує в дитячій свідомості дбайливе ставлення до навколишнього середовища, виховує відповідальних, чесних, розумних продовжувачів кращих лісівничих традицій. Ми щиро вдячні за всебічну підтримку «Совенятка» начальнику Сумського обласного управління лісового і мисливського господарства Віктору Чигринцю, директору Роменського лісгоспу Олегу Салову, колективу підприємства. Ми не ставимо за мету, аби всі наші вихованці стали лісівниками, але людьми вони виростуть гідними, закоханими в природу, до лісу йтимуть як до друга».

«До лісу – як до друга» – називалася моя стаття про творчу співпрацю роменських лісівників зі школярами в газеті «Природа і суспільство» від 10.09.2018 р. Вона вийшла в світ напередодні ХІ Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв, що мав відбутися на Сумщині. Право області приймати учасників дитячого лісівничого форуму вибороло саме «Совенятко» на попередньому всеукраїнському конкурсі в Житомирі, отримавши Гран-прі. На минулорічному зльоті в Сумах юні лісівники з Ромен підтвердили свій високий титул, завоювавши І місце. Запорукою чергового успіху стала тісна співпраця з лісгоспом. Про складові її в розмові з кореспондентом чітко наголосила вчителька біології, керівник гуртка «Лісівники-дендрологи» та секції МАН «Лісознавство» Оксана Литвин: «За сприяння адміністрації лісгоспу маємо чудову можливість теоретичні знання підкріплювати практичними на базі підприємства. Бо перш, ніж творити, треба знати, тому серед напрямків роботи з юними важливою складовою в нас є як теоретичні, так і практичні заняття за розділами «Основні лісоутворюючі породи», «Лісовідновлення та лісорозведення», «Охорона та захист лісу», а також виробничі практики і проведення наукових досліджень. Із 2014 р. працюємо над темою «Вирощування лісових культур дуба звичайного і сосни звичайної із закритою кореневою системою». Нині триває вже другий етап дослідження».

…Невдовзі, напередодні Дня працівників лісу, при ЗОШ № 11 буде урочисто відкрито кабінет лісівництва, оформлений за допомогою Роменського лісгоспу. На черзі – створення за його ж участю учнівського лісництва при Вільшанській ЗОШ І–ІІІ ст.

Микола ПУГОВИЦЯ,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top