Сибір у вогні

Наскільки виправдано не гасіння пожеж у лісах, як у Росії?

У Росії горить близько трьох мільйонів гектарів лісів, а влада вирішила нічого не робити – ця новина сколихнула майже увесь світ. Хоча ніде у заголовках федеральних служб ви не прочитаєте прямо, що Росія відмовилася гасити пожежі у Сибіру, бо це дорого для бюджету. Є лише заспокійливі заяви, що оперативний штаб Рослісгоспу доручив регіональним лісовим відомствам Красноярського, Камчатського країв, Іркутської області і Республіки Саха (Якутія) вжити вичерпних заходів щодо стабілізації лісопожежної ситуації.

У цих регіонах останнім часом спостерігається температура повітря вище 30° С при відсутності опадів, також тут оголошено високий клас пожежної небезпеки, у деякий місцях – надзвичайний. Ліси палають понад два тижні. На останній з нарад, 26 липня, Федеральний штаб із координації діяльності щодо гасіння лісових пожеж описував ситуацію так: горять ліси у складно доступних регіонах та віддалених територіях Крайньої Півночі.

В окремих районах Крайньої Півночі лісові служби гасять вогонь вручну, доставка техніки в райони пожеж неможлива або дуже обмежена. Допомогу у гасінні пожежі Красноярському краю, Іркутській області та Якутії надають авіапожежники та пілоти-спостерігачі ФБУ «Авіалісохорона». У гасінні пожеж задіяні сили та техніка орендаторів лісових ділянок. Щоб швидше ліквідувати вогонь, ФБУ «Авіалісохорона» застосовує метод штучного викликання опадів. Для проведення авіаційного моніторингу та робіт із гасіння пожеж виділено додаткові кошти з резервного фонду Федерального агентства лісового господарства. На гасінні пожеж задіяно понад дві тисячі осіб, близько 250 одиниць наземної техніки, 12 повітряних суден для моніторингу та 16 – для гасіння вогню.

Звісно, робота цього механізму вартує недешево. Тож Федеральне агентство лісового господарства вирішило, оскільки «щодо цих пожеж відсутня загроза населеним пунктам та об’єктам економіки і прогнозовані затрати на їхнє гасіння перевищують прогнозовану шкоду, яка може бути ними викликана, рішення про припинення чи призупинення робіт щодо гасіння лісових пожеж приймаються комісіями з запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та забезпечення пожежної безпеки органів виконавчої влади суб’єктів РФ відповідно до наказу Мінприроди від 8 жовтня 2015 року «Про внесення змін до правил гасіння пожеж».

Натомість зарубіжні видання зазначають, що Росії загрожує екологічна катастрофа через рішення не гасити лісові пожежі. Служба Бі-Бі-Сі повідомляє, що вогонь охопив десять регіонів, а дим доходить до Уралу, Поволжя, Казахстану та Татарстану. Найбільша площа охоплених вогнем лісів у Якутії – 1,2 млн га. Це приблизно площа Бельгії.

Керівник протипожежної програми «Грінпіс Росії» Григорій Куксін розповів ВВС, що площа пожеж продовжує зростати, понад 90% припадає на так звані зони конт­ролю, за якими прийнято рішення не гасити вогонь. Саме це призвело до таких площ пожеж.

«Ситуація вийшла з-під конт­ролю саме через те, що спочатку було прийнято рішення не гасити пожежі, поки вони маленькі, – пояснював ЗМІ Куксін. – Такий порядок діє з 2015 року. Тоді формально узаконили практику, що немає грошей, немає палива, немає літаків, щоб доставляти пожежників на віддалені території».

Але цього разу такий підхід не спрацював. Це вже навіть визнав голова уряду Красноярського краю Юрій Лапшин, заявивши, що масштаб пожеж такий великий, що практика не гасіння вогню себе не виправдала. Екологи ж вважають, що врятувати ситуацію можуть лише затяжні осінні дощі.

Про завдані лісам збитки в РФ поки взагалі ніхто не говорить. У Держлісагентстві України планують проаналізувати для себе російську ситуацію, звісно, не так у грошовому ключі, а як удосконалювати систему охорони лісів.

«У Росії раніше діяло міністерство лісового господарства, потім створили агентство у складі Мін­природи, а тепер всі рішення щодо лісів приймають на рівні країв, тобто більше фінансування іде знизу, нема фінансування федеративного, – коментує Леонід Наулік, головний спеціаліст відділу охорони і захисту лісів Державного агентства лісових ресурсів. – Хоча у нас три роки теж не було фінансування лісового сектору від держави, у тому числі, на державну лісову охорону. Лише цього року виділили кошти для південних та східних областей. Думаю, через певний час ми проаналізуємо уроки Росії, але в нас такий підхід не практикується».

«З іншого боку, відомо, що не всі пожежі насправді шкідливі. Наприклад, в одному нацпарку США пожежі допомагають розмножуватись секвої. Дерево само по собі не скидає шишки і не дає насіння, тож коли виникають низові природні пожежі, то в цьому нацпарку вогонь не гасять, оскільки спрацьовує природний захисний механізм і секвої починають розмножуватися. Якщо порівнювати цю ситуацію з російською, то там же зовсім інші масштаби, – продовжив Леонід Наулік. – Коли виникають пожежі в Україні, враховується показник ефективності її ліквідації: державна лісова охорона фіксує площу пожежі на початку, а потім на етапі загашення. Різниця між цими двома показниками повинна бути мінімальною. Це означає, що ефективно вогонь виявили та ефективно спрацювали усі служби. До речі, за 6 місяців цього року усього було шість великих пожеж, де площа перевищила понад 5 гектарів. Щодо верхових пожеж, то нині їхня площа у 13 разів менша у порівнянні з минулим роком. Також допомагає те, що у нас мінералізовані смуги, є дороги до лісів, приміром, коли починає горіти лісова підстилка, то вогонь не перекидається на інші частини лісу через спеціальні загородження. Бо для нас важлива кожна цифра та кожна ділянка лісу».

Інна ПОГОРІЛА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top