Наукова спадщина

Професор К.Є. Нікітін – видатний організатор лісотаксаційної освіти і науки.

Пам’ять про вченого визначається рівнем його наукового доробку та наявністю авторитетних послідовників у науковій школі. Сьогодні ім’я професора Нікітіна Костянтина Євлампійовича є монументальним для вчених-таксаторів та добре знане серед теперішніх працівників лісового господарства України, Білорусі, Молдови та інших країн.

Сучасна основа обліку лісосировинних ресурсів в Україні – це науковий доробок вчених, представників наукової лісотаксаційної школи професора Костянтина Євлампійовича Нікітіна. Немає в Україні досвідченого лісівника, який би не тримав у руках лісотаксаційні довідники, створені під науковим керівництвом проф. К.Є. Нікітіна. Його наукова спадщина – це система нормативів для таксації лісу та чотири покоління вчених послідовників.

Майже півстоліття тому, у далекому 1969 році, кафедру лісової таксації очолив професор Костянтин Євлампійович Нікітін. У цей час розпочинається новий етап розвитку лісотаксаційної науки. Ключовим науковим доробком К.Є. Нікітіна стали розроблення та запровадження системи новітніх методів і технічних рішень обробки лісогосподарської інформації.

Наукова й організаційна діяльність Костянтина Євлампійовича набула продовження в ефективній роботі кафедри лісової таксації та наукової школи після того, як він передав керівництво кафедрою А.З. Швиденку в кінці 1980 року.

За десятки років наукової діяльності К.Є. Нікітіна у світ вийшли численні теоретичні роботи і практичні розробки, які створили засади для розвитку лісової таксації в Україні на десятки років. Найбільш значущими й останніми роботами за авторства К.Є. Нікітіна були «Таблицы для учета леса на корню» та «Сортиментные таблицы для таксации леса на корню». За вагомий внесок у розвиток науки та широке впровадження розробок у лісове господарство у 1990 році авторському колективу під керівництвом проф. Нікітіна К.Є. (посмертно) за цикл наукових праць «Методичне та інформативне забезпечення системи обліку і комплексного використання лісових ресурсів УРСР» було присуджено Державну премію в галузі науки і техніки.

7 грудня 2018 року в Національному університеті біоресурсів і природокористування України відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми розвитку лісової таксації, лісовпорядкування та інвентаризації лісів», присвячена 110-річчю від народження фундатора наукової школи лісової таксації, доктора сільськогосподарських наук, професора Нікітіна Костянтина Євлампійовича (1908–1987).

Костянтин Нікітін і академік Микола Анучин.
Учасники Всесоюзної науково-практичної конференції (1978 р.)

Для участі у науковій конференції свої матеріали представили вчені з Австрії, Білорусі, Польщі, Японії та з багатьох установ України, зокрема з Національного лісотехнічного університету України (м. Львів), Українського ордена «Знак Пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації імені Г.М. Висоцького (м. Харків), Житомирського національного агроекологічного університету (м. Житомир), ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» (м. Бережани) та ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» (м. Боярка). Виробничі установи були представлені провідними співробітниками ВО «Укрдержліспроект», ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» та лісогосподарських підприємств.

Початок конференції був приурочений вшануванню пам’яті видатного вченого-таксатора. Спогадами про професора К.Є. Нікітіна поділилися проф. П.І. Лакида, проф. О.І. Пилипенко, проф. В.Ю. Юхновський, проф. В.М. Маурер та М.І. Швець. На адресу конференції надіслав лист учень К.Є. Нікітіна професор Анатолій Зіновійович Швиденко з Міжнародного інституту прикладного системного аналізу (Австрія).

На конференції були присутні нащадки К.Є. Нікітіна, які поділилися своїми спогадами. Син Олександр Нікітін акцентував увагу на безмежній самовідданості науковій роботі Костянтина Євлампійовича та його активній громадській позиції і безкомпромісності до несправедливості.
Конференція була сповнена активних дискусій навколо проблем реалізації інвентаризації лісів, створення й запровадження дистанційних методів та технологій для таксації лісів, функціонування системи електронного обліку деревини, розвитку лісовпорядкування з урахуванням вимог лісової сертифікації та удосконалення протипожежного впорядкування лісів.

Надзвичайною продуктивністю відзначилася робота секції студентів і аспірантів, де молодь презентувала результати оригінальних досліджень у галузі лісової таксації, лісовпорядкування і лісового менеджменту. Скоро відбудеться випуск магістрів лісового господарства з науковими навиками і компетенціями, необхідними для вирішення поточних завдань лісового господарства.

Наукова спадщина професора К.Є. Нікітіна вплинула на дослідницький світогляд сотень, а може, й тисяч молодих кандидатів і докторів наук та професіоналів лісотаксаційної справи. Донині студенти-лісівники використовують розроблені К.Є. Нікітіним нормативи для виконання практичних із лісової таксації.

З нагоди 110-ї річниці від народження К.Є. Нікітіна на кафедрі таксації лісу та лісового менеджменту було відкрито оновлену навчальну лабораторію обліку лісу, де проходять навчання студенти за спеціальностями: лісове господарство, садово-паркове-господарство і деревообробні та меблеві технології.

Кафедра таксації лісу та лісового менеджменту НУБіП України вельми вдячна за плідну співпрацю та підтримку освітніх і наукових ініціатив раді роботодавців ННІ лісового і садово-паркового господарства, ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр», ВО «Укр­держліспроект» та державним підприємствам лісового господарства.

Андрій БІЛОУС,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top