Щоб милувалося око…

Праця лісокультурниць прикрашає світ.

На Львівщині, у Бродівському лісгоспі, вирощують і переробляють не лише промислову деревину, – розповідає Ігор Табінський. – Певне місце тут посідає й плекання дерев, кущів та рослин декоративних, що розраховані на клієнтів, які бажають прикрасити-озеленити власні садиби… Та й не лише їх. Декоративних насаджень чекають подвір’я дитсадків, шкіл, храмів, алеї, клумби…

– Для таких випадків, – підкреслює провідний інженер лісових культур лісгоспу Лідія Кінаш, – ми щороку вирощуємо понад 30 тисяч штук декоративно-садивного матеріалу, серед якого до двох сотень різних видів листяних і хвойних культур.

Починають у лісгоспі з живцювання. Це відносно швидкий і простий спосіб, який не потребує спеціальних прийомів і навичок, необхідних при щепленні чи окуліруванні… Використовують також відкриту і закриту форми кореневої системи. Останнім часом набирає все більшої популярності горшкова культура… Частина «зеленого декоративу» йде під реалізацію, але не бракує у лісгоспі прохань від неприбуткових організацій, які сподіваються на благодійницьку місію підприємства. В багатьох випадках спрацьовують взаємовигідні інте­реси лісництв і шкіл, де учні допомагають збирати лісівникам насіння, обладнують мурашники чи майструють годівнички для пташок…

Як наслідок такої співпраці, з’являються на подвір’ях шкіл та інших закладів стрункі та пишні віч­нозелені туї… Чи то «Смарагд», чи то «Вагнер»… Перший сорт приживеться навіть на не надто родючій землі, він привабливо виглядає і як у шеренгах живої огорожі, і як солітер, тобто поодиноким. «Вагнер» краще пнеться вгору на відкритих просторах, але й тінь йому не надто страшна, тим паче, що потребує ґрунтів вологих. Його рекомендують для поодиноких посадок, але це правило для нього не конечне – гарно дивиться й при живоплоті…

Вирощують у лісгоспі і ялівці, і форзиції, і вейгели, і спіреї… Дбайливо за ними доглядають працівниці Люба Охович та Марія Смолінська. Люблять ці жінки красу, серед якої працюють. Здається, це той випадок, коли робота для них не лише обов’язок, а й покликання.

Під їхніми старанними руками декоративні деревця, кущі, рослини сяють на ділянках кольорами багрянцю, зеленого оксамиту, жовтогарячими та голубими барвами… Їх варто придбати, вони воістину милують наше око!

Початок липня – найсприятливіший час для зеленого живцювання декоративних рослин. Адже саме зелене живцювання – ефективний метод їх розмноження.

За інформацією з ДП «Семенівське лісове господарство», що на Чернігівщині, лісівники цього держпідприємства якраз нарізають пагони з маточних рослин для подальшого їх укорінення, бо в цей період живці мають оптимальну здатність для укорінення.

За літній період у лісгоспі проводять зелене живцювання багатьох порід, а саме: спіреї Ван-Гутта, японської, пухиреплідника червонолистого, кольквіції прекрасної, барбарису звичайного, барбарису Тунберга, жимолості їстівної, бересклету Форчуна, ялини канадської «Коніка», ялівцю козацького блакитної форми, пістряволистого, ялівцю горизонтального «Блю-Чіп», ялівцю китайського «Стрікта», туї вересоподібної жовтої форми, червоної, туї західної «Смарагд», ялівцю скельного, туї західної кулястої «На-на».

Вчасно і якісно проведене живцювання дає лісівникам змогу з року в рік збільшувати і поновлювати асортимент декоративних рослин.

На Полтавщині, зокрема, у лісорозсадниках ДП «Гадяцький лісгосп», теж проводяться роботи по вегетативному розмноженню декоративних деревних та чагарникових порід. Цей процес масово використовується в розсадниках для щорічного поповнення асортименту декоративного садивного матеріалу, що вирощується на підприємстві.

На сьогодні у Вельбівському лісництві вже зачеренковано 17 видів рослин в обсязі близько 7 тисяч штук.

Максим ЗЕЛЕНИЙ,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top