Тварини-«палії»

Нещасні випадки, чи навмисні дії?

Довгий час розповіді про тварин, які «створювали» пожежі, сприймалися, як легенди. Але як виявилось, реальність інша. Зазвичай, для будівель гнізд, птахи використовують те, що вони знаходять найближче. Матеріал повинен бути функціональним, довговічним і легким.
Чи можуть птахи та інші тварини зчиняти пожежу? Давайте перевіримо це на кількох прикладах.

Нещодавно голуб став головним підозрюваним у підпалі горища лондонського будинку.

Розслідування довело, що джерело пожежі знаходилось у місці розташування пташиних гнізд, а джерелом загорання були сигарети, розташовані в цих гніздах. Питання в тому, чому людські відходи потрапляють у гнізда до цього птаха? Після численних спостережень з’ясувалося, що міські птахи, будуючи свої «будинки», навмисно вплітають при будівництві недопалки. Целюлоза, що міститься у папері, зігріває гніздо, а ацетат целюлози, що міститься у фільтрах, діє як репелент від паразитів птахів. Тому, принесення до гнізда недопалків можна розглядати як нещасний випадок і водночас адаптацію птахів до життя у містах.

Інший приклад – лелека. Саме завдяки його діяльності гніздо і будівля, на якому було встановлено пташине спорудження, були обвуглені. Лелека розширював свій будинок щороку, використовуючи все, що у нього було поблизу. Гілки, мох, солома, пір’я, пух, старі ганчірки, поліетиленові пакети, струни, папір (сліди цивілізації) і … металеві стрижні. Саме стрижень став джерелом пожежі. Як? Під час польоту залізяка випала з дзьоба прямо на високовольтну лінію, іскри летіли прямо на гніздо, підпаливши його і сусідню будівлю.

Деякі гризуни встановлюють зимову комору навколо вихлопних труб автомобілів, припаркованих у кемпінгу. Власники автомобілів будуть дуже довго згадувати, як раптово, під час подорожі сухими степами, загорілось їхнє авто, а разом з ним і кілька гектарів землі.
Стерв’ятник, який не поміщався між лініями високої напруги, був наступним птахом «палієм», який спалив кілька гектарів лісу.

Великі лісові пожежі в Канаді, ймовірно, були викликані ведмедями, які замість дерев почали підніматись на високовольтні опори. Такі «досягнення» рідко закінчувалися щасливим фіналом, і розриви дротів під вагою косолапих іскрилися, викликаючи загорання.

Наостанок кілька прикладів з Польщі. Перший, на жаль, з трагічним фіналом. Гусаки під час зльоту не помітили, що високовольтна лінія тягнеться трохи вище води. Трагічний кінець полягав у тому, що птахи загинули, а ліс вздовж річки згорів.

Бобри – це тварини, які не тільки затоплюють ліс, а можуть його і спалити. Цим будівельникам вдалося «викурити» кілька гектарів лісу завдяки зваленому дереву, що впало на лінії високої напруги. Випадковість? Не думаємо.

Такі приклади можна наводити довго. Тварини не ізольовані й, крім того, тісно пов’язані з людиною і його діяльністю. На жаль, не тільки люди не дуже обережні у використанні вогню. Тварини, хоча і несвідомо, теж можуть стати «паліями», але також і жертвами цивілізації.

Аліша ФРУЗІНСЬКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top