Електронна крапка для незаконних рубок

Брифінг заступника керівника Офісу Президента України Олексія Гончарука.

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про додаткові заходи щодо раціонального використання лісових ресурсів та удосконалення системи управління лісовою галуззю», що спрямований на боротьбу з незаконним обігом деревини.

«Для того, аби відрегулювати відносини у нашій країні, нам потрібні новітні технології», – такий висновок можна зробити за результатами брифінгу із заступником керівника Офісу Президента України Олексієм Гончаруком, який відбувся після підписання Президентом України трьох указів, один з яких стосувався безпосередньо лісового господарства. У відповідному Указі мова йшла про припинення незаконних рубок, які забирають 30% деревини у тіньовий обіг, за словами Олексія Гончарука, та в результаті яких держава недоотримує щороку до 2 млрд грн.

Указ Президента можна вважати наслідком його одноденної поїздки з робочим візитом до Львівської та Закарпатської областей. Закарпаття – це регіон, який найбільше потерпає від незаконних рубок.

Мова йде, у першу чергу, про електронний облік деревини. За словами Олексія Гончарука, європейські країни навчилися ефективно боротися з незаконними рубками. Адже немає сенсу бігати за кожною людиною, що зайшла у ліс із сокирою. Потрібно запобігати і контролювати промислові рубки з відповідними масштабами. Після того, як ти зрубав деревину, повинен набити на неї спеціальну бирку. Якщо під час транспортування або під час логістики виявляється, що деревина відповідно не пронумерована, її немає в електронній базі, вона контрабандна.

«Ця система вже працює у нас насправді, – наголосив заступник керівника Офісу Президента. – Це не космос! Лісові господарства, які підпорядковуються Держлісагентству, використовують це, оскільки їх зобов’язують це робити. Але є частина лісгоспів, які перебувають поза цією системою».

Поза системою залишаються, зокрема, лісові господарства Міністерства оборони. У яких і ліс росте, і дерева рубаються. Але не обліковуються. Указом Президента передбачено, що до 1 листопада 2019 року на цих підприємствах має бути запроваджено централізований електронний облік деревини. «Це достатній період часу для цих 15 лісгоспів, – підкреслив Олексій Гончарук. – Пропонуємо встановити кримінальну та адміністративну відповідальність щодо обігу деревини без внесення відомостей до Єдиної державної системи електронного обліку деревини. Указ містить відповідне доручення Уряду», – сказав Олексій Гончарук.

Складніша ситуація з комунальними лісгоспами. «Для того, аби зобов’язати це зробити комунальні підприємства, фактично маємо прийняти закон, – пояснив Олексій Гончарук. – Це може зробити лише парламент. А ні Уряд, а ні Президент не може зобов’язати громаду прийняти ці рішення. Існування таких комунальних лісгоспів створює проблему, яка призводить до неефективності державної системи. В Указі Президента є доручення органам на місцях (ОДА, РДА) провести роз’яснювальну роботу з органами місцевого самоврядування та пояснити їм, що відсутність такої системи створює можливість для існування «сірого» ринку деревини», – зазначив заступник керівника Офісу Президента.

Торкнувшись теми мораторію на експорт деревини, Олексій Гончарук зазначив, що «цей захід не досяг тієї мети, задля якої він був запроваджений. Його ідеологія введення полягала у припиненні незаконних рубок, але цього не сталося. Крім того, і партнери з ЄС гостро ставлять це питання, звинувачуючи Україну у порушенні зобов’язань. Я незнайомий з юридичними нюансами цієї справи, тому не хотів би своєю позицією зашкодити нашому Уряду в Міжнародному комерційному арбітражному розгляді. Але у будь-якому разі мораторій не вирішує проблеми. Ми у комплексі переглядатимемо це рішення».

«Коли я говорив про облік деревини, я говорив про сучасні технології, про можливість «биркувати» деревину, – резюмував Олексій Гончарук. – Це перший крок, який вже зроблений Президентом щодо Міністерства оборони, комунальних лісгоспів. І ми будемо контролювати виконання цього Указу», – наголосив заступник керівника Офісу Президента.

Віталій ГОПКАЛО,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top