Лісова акція – як це було

«Майбутнє лісу у твоїх руках» – акція підвищення іміджу лісової галузі та пропагування принципів сталого ведення лісового господарства.

От і завершилась щорічна Всеукраїнська весняна акція садіння лісу «Майбутнє лісу у твоїх руках». До цієї благородної справи завжди долучається як молодь, так і старше покоління. Не дивно, що під час Акції садіння лісу можна зустріти і голів сільрад, і голів міст, і голів обладміністрацій, і навіть міністрів, але все ж таки, головними учасниками Акції були і залишаються школярі.

Ще десять років тому лісова та мисливська галузь ще й гадки не мала, що її чекає попереду. З якими проблемами вона стикнеться. Яке ставлення суспільства буде до людей, які працюють, не покладаючи рук для того, щоб зберегти та примножити ліси і дичину в них. Чи хто міг подумати, скільки бруду буде виливатись на фахівців, які постійно працюють у лісових та мисливських угіддях, охороняючи, захищаючи, відновлюючи та примножуючи природні багатства країни.

Мало хто звертав на це увагу, але вже тоді, під час зустрічей з фахівцями лісового та мисливського господарства з країн ЄС, вони нас попереджали про ці загрози, про те, що нам ще доведеться пройти шлях протистоянь і боротьби за свідомість суспільства. Лісівники в ЄС, нині мають багаторічний досвід цього протистояння, знають як діяти, вони створили цілі інститути просвітницької діяльності, заснували лісову та мисливську педагогіку, вчать своїх спеціалістів як працювати з суспільством, особливо з малечею. За рік у кожній європейській країні проводяться сотні різноманітних просвітницьких заходів: фестивалів, конкурсів, акцій, семінарів, конференцій тощо. Велику роботу було розгорнуто у ЗМІ та в соцмережах, видано безліч наочної просвітницької агітації… І це дало свої плоди – імідж лісівників і мисливців у країнах ЄС – непохитний, до них прислуховуються, їх поважають і розуміють.

У нас ця боротьба тільки починається, але ситуація вже набула загрозливого стану. Треба розуміти це та не зволікати і Акція «Майбутнє лісу у твоїх руках», мабуть, єдиний, масштабний просвітницький захід в Україні, який працює на імідж лісової галузі.

Сьогодні майже кожному в країні відомо, що лісівники щовесни проводять цю Акцію, але, впевнений, що вже мало хто пам’ятає, навіть у галузі, як все починалось.

Отже, ще у 2005 році Президентом України Віктором Ющенком було видано Указ про започаткування Всеукраїнської акції «Зелений паросток майбутнього». Указом передбачалось, що Акція буде проводитись щороку з 9 квітня впродовж місяця. На відкритті Акції у 2005 році був присутній сам Президент, який зі своїми маленькими доньками посадили своє дерево. Лісогосподарськими підприємствами Держкомлісгоспу у тому році було відтворено ліси на площі 35 тисяч гектарів.

У 2006 році стартував другий етап цієї Акції, але лісівники зрозуміли, що весняну кампанію необхідно оновити, зробити її масштабнішою, такою, що відповідає часу, необхідно залучити більше молоді, надати їй загальносуспільного значення.

На той час у країні працював українсько-шведський лісовий проект, один із напрямків якого була і робота з громадськістю. Відвідуючи та вивчаючи досвід країни-партнера – Швеції, керівництво Держкомлісгоспу «підгледіло» там скандинавську ідею організації подібних заходів, дещо адаптували для нашої країни і так у 2006 році зародився масштабний проект під назвою «Майбутнє лісу у твоїх руках». У створені та підготовці цієї нової, сучасної акції, активну участь брала і наша редакція.

9 квітня 2006 року розпочалася лісокультурна кампанія «Зелений паросток майбутнього», а вже наступного дня стартувала Всеукраїнська акція «Майбутнє лісу у твоїх руках», у рамках якої з 10 по 14 квітня у загальноосвітніх закладах, за підтримки Міносвіти України, пройшов конкурс на кращий малюнок для молодших школярів та кращий твір для учнів 6–7 класів на тему: «Людина та ліс».

Центральний захід Акції «Майбутнє лісу у твоїх руках», на якому школярі зі всієї країни повинні були за допомогою лісівників посадити один мільйон сіянців та саджанців, було заплановано на 15 квітня у День довкілля. Натомість у цей день 2006 року учасниками Акції посаджено майже 12 мільйонів дерев по всій країні. У заході взяли участь понад 61 тисяча учнів з 2239 середніх загальноосвітніх навчальних закладів, 8 тисяч представників громадськості та місцевих органів влади, близько тисячі працівників засобів масової інформації, 24 тисячі працівників підприємств Держкомлісгоспу.

Такі масштаби залучення громадськості, головним чином дітей, до Акції лісівників, стали безпрецедентними і відбулися вперше в новітній історії України. Акція стала яскравим прикладом заходу, під час якого школярі, громадськість та влада ознайомились із технологією створення лісових насаджень та особливостями роботи лісової галузі. Цей досвід став дуже важливим етапом у формуванні свідомості суспільства і розуміння ним всієї значимості та складності процесу садіння лісів.

З 2007 року Всеукраїнська акція «Майбутнє лісу у твоїх руках» поглинула «паросток», розширила свої терміни та межі. У зв’язку з кліматичними особливостями країни Акцію створення нових лісів було вирішено розпочати 21 березня і завершити 21 квітня, а офіційними організаторами її стали Державний комітет лісового господарства України, Товариство лісівників та Міносвіти.

З кожним роком ця Акція набирала обертів, вона ставала все потужнішою та досконалішою.

Нині Акція «Майбутнє лісу у твоїх руках» має насправді все­українські масштаби, це візитівка лісової галузі й недооцінювати її роль у просвітницькій діяльності лісівників не варто. Адже у заході задіяні всі регіони України – від великих міст до маленьких сіл.

У цьому році Акція проводилась вже 14-й раз. Цьогоріч у ній взяли участь майже 60 тис. учасників, з яких 35 тис. – молодь. Створено 3 тис. га нових лісів, висаджено понад 20 мільйонів дерев, організовано 2,3 тис. заходів з благоустрою. У рамках Акції проведено 2 тис. ознайомчо-пізнавальних заходів. І це все за один місяць.

Але, на жаль, час показав, що цього замало. Нашим лісівникам необхідно більше вивчати та використовувати досвід сусідів – країн ЄС, залучати ще більше молоді до просвітницького процесу, застосовувати ще більше нових та сучасних підходів у «боротьбі» за свідомість молодих українців. Адже саме молодь – наше майбутнє і саме в її руках майбутнє українського лісу.

НОТАТКИ З АКЦІЇ «МАЙБУТНЄ ЛІСУ У ТВОЇХ РУКАХ» – 2019

Сотні організованих посадок лісу, тисячі задіяних людей та гектари нових насаджень – такі підсумки Акції на Волині. Цьогоріч в області посадили 2,5 тис. га лісу. Загалом лісовідновлення проведено на площі майже 6,8 тис. га. При цьому створено 10 га нових лісів. На лісокультурну кампанію пішло понад 20 мільйонів штук стандартних сіянців із власних розсадників. На проведення лісокультурних робіт витрачено понад 30 млн грн власних коштів підприємств.

Садіння лісу вкотре згуртувало тисячі волинян за спільною справою, а ще – дало наочний приклад того, що лісівники не лише рубають, а й активно відновлюють ліс. Лісокультурна кампанія для багатьох людей гарна нагода «поваритись» у колективі лісівників, побачити, що просто так сіянець у землю не увіткнеш, перед цим треба зробити купу роботи.

Приємно, що наслідуючи приклад лісівників, волиняни самі організувалися на садіння лісу, взяли участь в Акції цілими робочими колективами, родинами. Посадка дерев викликала в людей масу позитивних емоції. Волиняни, окрім виконання суспільно-важливої роботи, знайомилися, робили пам’ятні фотографії, а комусь вдавалось аж цілі акції організувати у соцмережах.

Цьогорічна кампанія, та й загалом процес садіння лісу, повинен навчити людей відкидати стереотипи і мислити з огляду на сучасні реалії. А вони такі: ліс – це не парк для прогулянки, його призначення не лише бути місцем для відпочинку. Лісова галузь – вагома частина національної економіки. Тому важливо не лише долучатися до посадки лісу,
а й з розумінням ставитися до його рубання. Загалом же, волинські лісівники тішаться виконаною роботою і сподіваються на подальше сприяння громадськості та взаєморозуміння.

У рамках Акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» на Львівщині активно садили ліс. Понад 400 волонтерів садили сосни, дуби та клени на 11 локаціях неподалік Страдча, Соснівки, Буська, Жовкви, Рава-Руської. Учасники цього дня впродовж 8 годин посадили понад 77 тисяч саджанців, встановивши рекорд України, який зафіксували представники Національного реєстру рекордів.

Уже зі значним 3-річним досвідом роботи проводили посадку дерев на лісокультурній площі працівники обласної прокуратури разом із сім’ями. Найкращим прикладом виховання у дітей бережливого ставлення до лісу і до праці лісівників є власний приклад батьків. З гарним настроєм, із великим задоволенням сімейним підрядом на новій лісокультурній площі було дано життя 6,5 тис. молодим сіянцям сосни звичайної, дуба звичайного, ялини та модрини.

21 березня на Закарпатті стартувала акція «Майбутнє лісу у твоїх руках». За час її проведення у найбільш лісовому краї України планують посадити близько 10 мільйонів дерев.

Кожному студентові та учню школи спеціальне завдання: посадити кілька десятків дерев упродовж одного дня. Молодь, яка торік брала участь у цій акції, зізнається: завдання не складне, посадити 35 дерев на свіжому повітрі й головне – поза уроками – і весело, і приємно. Відтак щороку спільними зусиллями працівників державної лісової охорони, представників Товариства лісівників Закарпаття, перших осіб області, підприємців, учнів шкільних лісництв, преси народжуються нові здорові ліси, парки, сквери та алеї.

Станом на кінець квітня, підприємствами Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства проведено лісовідновлення на площі 941 гектар, що становить 51% від запланованого на весну.

Для повноцінного відновлення лісів ще треба попрацювати.
Увесь садивний матеріал для озеленення карпатських лісів вирощується у розсадниках закарпатських лісгоспів.

52% території Закарпаття – ліси. Закарпатські лісівники переконують, упродовж останніх років знизилася і кількість самовільних рубок, та й, основне, рубка деревини відбувається меншими темпами, ніж у минулі роки. Та хоча на кожному зрубі обов’язково садиться нове дерево, для повноцінного відновлення лісів ще треба попрацювати.

Сумчани не тільки садили дерева. «Лісівники плекають ліс» – такою була тема цьогорічного конкурсу творів та малюнків, який проходив на Сумщині у межах Акції «Майбутнє лісу у твоїх руках».

У конкурсі малюнків брали участь учні 1–4 класів, а ті, хто навчається в 5–8 класах, мали можливість випробувати свої здібності у конкурсі на кращий твір.

Перед членами оргкомітету стояло складне завдання – визначити переможців. Адже кожна робота по-своєму оригінальна, у неї вкладено душу та працю.

Згідно з рішенням засідання оргкомітету з підбиття підсумків першого етапу конкурсу на кращий малюнок та твір за темою: «Лісівники плекають ліс» І-е місце в номінації кращий малюнок отримали роботи Станіслава Велиховського, учня 4-го класу, та Лілії Луніки, учениці 3-го класу Могрицького НВК.

Переможцями конкурсу на кращий твір визначили роботи Марії Атарінової.

Понад гектар лісу посадили у Михайлівському лісництві Канівського лісгоспу, Черкащина, на честь учасників АТО. Перед садінням – інструктаж від канівських лісівників. Як зазначив директор Канівського лісгоспу Едуард Симоненко, на цій ділянці вирішили провести експеримент і створити лісові культури сосни трьома способами: традиційним методом за допомогою меча Колесова та двома іншими – посадити сіянці із закритою кореневою системою за допомогою саморобної садильної труби та садильної труби ТМ Pottiputki. Згодом будуть зроблені висновки щодо приживлюваності сіянців та ефективності застосування кожного методу садіння.

Гарна справа того сонячного весняного дня об’єднала всіх учасників заходу. Кожен бажаючий мав змогу спробувати різні методи садіння, а за кілька годин усі разом посадили понад сім тисяч сіянців сосни звичайної та дуба червоного.

Цьогоріч у Акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» на Черкащині взяли участь понад 2,5 тисячі осіб, переважна більшість із них – школярі та студенти. «Дуже приємно, що щороку все більше молоді долучається до нашої Акції. Сьогодні частину створених лісових культур присвячуємо нашим героям-військовослужбовцям, учасникам АТО. Минуть роки, а кожен із вас пам’ятатиме, де садив ці невеликі сіянці, та слідкуватиме за тим, як вони перетворилися у могутній ліс», – зазначив начальник ЧОУЛМГ Олександр Дзюбенко.

Акція «Майбутнє лісу у твоїх руках» згуртувала у Вінницькій області понад 4 тис. осіб. Мобілізувалися керівники райадміністрацій та Вінницької області, природоохоронні організації, управління екологічної інспекції, а також всі 50 учнівських лісництв. У цій акції всі учасники показали свій бійцівський характер і зігрівалися у сумлінній праці. Цьогоріч садивна кампанія проходить під гаслом «Учись любити ліс!».

У Вінницькому УОЛМГ наголошують, головне не кількість, а якість:

– За час проведення Акції ми висадили 650 тис. сіянців із закритою кореневою системою. Досягли основну ціль – показати людям, яка це важка праця садити ліси нового покоління. Ми не садимо всі сіянці підряд, а лише кращі, які на 90% приживуться.

Другий рік поспіль продовжуємо садити саджанці із закритою кореневою системою. Практично в кожному лісгоспі ми одну-дві ділянки посадили таких саджанців. Вважаємо, що це передові технології у садінні лісів і такі саджанці стійкіші до погодних посушливих умов. Ще з цьогорічних ноу-хау: ми повністю змінили технологію підготовки ґрунту. Вона дає можливість поверхневий гумус не розкидати, а зібрати в гребінь і посадити сіянець у гумус. Ще ми придбали певний інвентар з посадки дерев із закритою кореневою системою, – розповідає перший заступник Вінницького ОУЛМГ Віктор Діденко.

Всеукраїнська Акція «Майбутнє лісу у твоїх руках» об’єднала всю Україну, всі області. Вона показала лісівникам, що організація таких масштабних акцій їм під силу і вони це доводять не перший рік. Разом з тим, хочемо подякувати всім учасникам Акції, які взяли у ній участь.

Впевнені, що ви переконались, наскільки важлива і важка робота лісівників, адже 80% лісів в Україні – рукотворні й тільки спільними зусиллями зможемо зберегти цей тендітний світ –
світ природи.

Роман НОВІКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top