Кращий вальник – завжди спортсмен

Переможцем міжнародних змагань вальників лісу «Кубок STIHL 2019» став викладач сторожинецького лісового коледжу Віталій Слісарчук.

У Хмельницькому відбулися міжнародні змагання вальників лісу «Кубок STIHL 2019». У них взяли участь 29 команд з усіх регіонів України та команди з Польщі, Білорусі, Угорщини й Румунії. Змагання відбувалися у два етапи: перший – всеукраїнський, другий – міжнародний.

Всеукраїнські змагання виграла команда «Моноліт» із Чернівець. Її учасник, вальник Костянтин Жолован, отримав головний приз – наручний годинник у горіховій оправі від Товариства лісівників України. На другому, міжнародному етапі, перемогу завоювала українська команда. Найсильнішим тут виявився викладач сторожинецького лісового коледжу Віталій Слісарчук із команди «ТОВ Андреас Штіль», який отримав у подарунок бензопилку відомої торгової марки. Друге місце посіла польська команда, третє – білоруська. Також бензопили різної потужності отримала перша трійка переможців українського етапу та переможці міжнародних змагань.

Як розповіли організатори, змагання складалося з чотирьох дисциплін: «Підготовка бензопили до роботи», «Розкряжування циліндричних колод комбінованим різом», «Розкряжування циліндричної колоди на точність», «Обрізання сучків». Під час змагань використовується спеціальний інвентар, який був підготовлений згідно з вимогами Чемпіонату світу лісорубів.

– Враховуючи те, що переможцем змагань став українець зі Сторожинця Віталій Слісарчук, рівень підготовки наших вальників – дійсно сильний. Адже ми перемогли білорусів – чемпіонів світу в індивідуальному і командному змаганнях. Торік змагання проводилися в Чернівцях, але українців не було навіть у призерах, – сказав головний спеціаліст-головний механік Хмельницького обласного управління лісового і мисливського господарства Андрій Шевченко, який вже 14 років беру участь у всеукраїнських змаганнях вальників лісу в якості судді. – Сама за себе говорить навіть кількість учасників – 29 в українському і 10 – у міжнародному змаганнях. Якби такі потужні змагання в Україні проводилися щороку, то це було б великим плюсом. Це – професіонали, всі вийшли з лісу. Якщо взяти всеукраїнський етап, то у змаганнях брали участь у більшості ті, які працюють у лісі саме лісорубами. Таких було багато з Хмельниччини. Щоб бути добрим спортсменом, потрібно багато тренуватися, постійно вдосконалювати майстерність. Адже якщо минулого року в трійці призерів міжнародних змагань не було жодного представника України, то в цьому році брали участь ті ж спортсмени – і виграв наш представник.

За його словами, такі змагання мотивують їх учасників розвиватися, досягати кращих результатів. Слід зазначити, що цьогорічний кубок STIHL проводиться в Україні вп’яте. Його організатором є дочірня компанія STIHL

– Як в Україні, так і в світі вальники лісу мають свій окремий вид спорту. В Україні проводяться регіональні конкурси по всіх областях, а на початку осені – республіканські українські змагання, де ми визначаємо найкращих. Потім, за результатами двох років, створюється команда, яка від України бере участь на міжнародних змаганнях вальників лісу, – розповів менеджер з маркетингу та регіонального розвитку компанії STIHL Ігор Мельник. – У 2011 році ми, як дочірня компанія заснували свій незалежний кубок. Принцип відбору такий: дилер STIHL, а в нас в Україні таких уже 330, виставляє від себе вальника, і впродовж піврічного періоду готує його. Дисципліни у нас – ідентичні республіканським змаганням. Ключова ідея – популяризувати професію вальника лісу, тому що якщо говоримо про державні ініціативи, то ці змагання проходять на території лісгоспів далеко в лісі і сторонній глядач відрізаний від споглядання. Завдання ж нашого кубка – вивести змагання ближче до глядацької аудиторії.

Ми проводили кубок у 2011–13 роках. Потім, з початку війни, призупинили чемпіонат, але у 2017 році відновили. Торік були Чернівці, цього року – Хмельницький. Важливий момент – зробити кубок кочівним: рік від року проводити його у новому місті, охоплюючи максимально велику аудиторію.

Він розповів, що на змагання приїздять багато професіоналів з валки лісу, але вони не є достатньо підготовленими спортсменами та не мають досвіду участі у змаганнях. Тому дуже важливими є тренування. Саме тому, формат цьогорічних змагань був змінений (спочатку провели всеукраїнські змагання), аби українським вальникам надати більше можливостей для тренування. Фахівці наголошують, що бути хорошим вальником – це бути хорошим спортсменом: є багато речей, які потребують постійних тренувань. Це доводить і той факт, що, зазвичай, найбільша активність на кубку STIHL – у представників Західної України, де висока лісистість, активно проводиться заготівля лісу. З Півдня – лише 1–2 команди, бо лісистість там дуже невисока. Але при цьому на перших чемпіонатах перші місця брали вальники із Півдня, які багато тренувалися.

Після блискучої перемоги наступним заходом буде Чемпіонат України серед вальників на Київщині в Тетерівському лісгоспі, у якому візьмуть участь представники всіх управлінь з усього Держлісагентства: свою майстерність показуватимуть 40–45 осіб. Переможці кубка STIHL теж братимуть участь, ставлячи за мету отримати перемогу, аби в наступному році взяти участь у міжнародному чемпіонаті.

Оксана МИКОЛЮК,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top