Не чекати, аби щось «добре» згоріло

Товариство лісівників України разом із науковцями підготували законопроект про посилення відповідальності за сільгосппали до парламенту нового скликання.

З початку літа рівень пожежної небезпеки загострюється до максимуму. Початок червня видався спекотним, а обіцяні дощі, з одного боку, допомагають, з іншого – провокують активний ріст рослинності, яка швидко висихає і стає чинником пожежної небезпеки. Навантаження на лісову охорону в цей період – надзвичайне. Разом з тим, за даними досліджень, основними причинами загорання – у більш, як 90% – є людський фактор: на жаль, рівень культури наших громадян бажає бути кращим. Товариство лісівників України, разом із українськими та міжнародними експертами, підготувало законопроект який має сприяти покращенню ситуації з лісовими пожежами, а також – сільськогосподарськими палами. Про це «Природа і суспільство» запитала в голови Товариства лісівників України Юрія Марчука.

– Юрію Миколайовичу, як, на Вашу думку, лісова охорона сьогодні готова до пожежонебезпечного періоду? Як можна зменшити ризики виникнення пожеж у лісах?

– В Україні діє Лісовий кодекс, який говорить про багато важливих речей… Є класи пожежної небезпеки – їх п’ять. Клас пожежної небезпеки встановлюється згідно із дослідженнями Гідромета, який підпорядкований Державній службі України з надзвичайних ситуації. У залежності від температури, встановлюється цей клас. Починається клас пожежної небезпеки в пожежний період після сходження снігу і до пізньої осені, до випадання опадів. В найближчий час, на Трійцю, люди куди поїдуть? – до води, в ліс. У кожній області діють комісії з надзвичайних ситуацій, вони можуть встановлювати норми поведінки в лісах, клас пожежної небезпеки, з’ясувати рейдові питання, встановлювати обмеження – можуть говорити громадянам що можна і чого не можна робити в лісі, в тому числі, закривати в’їзди до лісу. Вони мають активно працювати. Також зараз основне навантаження ляже на лісову охорону. Але заїзди до лісу, патрулювання завжди робилися з патрульною поліцією. І дуже важливо спільно відпрацювати такі варіанти роботи – тому що сама лісова охорона не може навести порядок. Тим паче, що наше населення не має того рівня культури, який би ми хотіли бачити. Тому ці дні будуть напруженими, і якщо червень буде спекотним, як ці останні одні, то можливість лісових пожеж буде надзвичайною.

– Що ви пропонуєте змінити у Лісовому кодексі – посилити відповідальність і покращити ситуацію із рівнем пожежної безпеки у лісі?

– У квітні я, в нас у НУБіП, разом із кафедрою лісівництва, проводив круглий стіл за присутності експертів Євросоюзу, ООН із питань лісових пожеж. Особлива увага приділялася сільгосппалам. Ви знаєте, що у нас стерню на полях випалюють, очерет палять… і завдають рослинам, тваринам, природі в цілому шкоди. Такого безкультур’я немає в жодній країні Європи. Україна за площею сільгосппалів посіла в Європі перше місце в цьому році, а чорний вуглець, який виділяється в повітря, вже осів в Арктиці. Думаю, що будемо мати ще неприємності на міжнародному рівні за таку поведінку…

У новому законопроекті ми відпрацювали зміни в законі, щоб у десятикратному розмірі підняти штрафи за проведення сільгосппалів, тому що сільгосппали – через болото, очерет – поширюються до лісу і ми маємо лісову пожежу. Проект закону готовий, він був обговорений зі всіма учасниками, доповнений, але я, як один із його авторів, зараз його у Верховну Раду не подаю – будемо чекати нового скликання парламенту. Переконаний, що нині він не буде прийнятий у першому читанні. Суть законопроекту в тому, щоб підняти відповідальність громадян за здійснення палів, також – змінити функції національної поліції. Парадоксальний варіант: контролювати сільгосппали не належить ні до обов’язку екологічної інспекції, ні до дільничного поліцейського. Тобто, якщо хтось запалив на полі солому і через це горить ліс, дільничний не має права застосовувати свої повноваження. Ми це все відпрацювали і врегулювали, і подамо його до парламенту через депутатів нового скликання.

– Є група зацікавлених депутатів, готових працювати з цією темою?

– У цій Верховні Раді є. Що буде в новій – судити поки зарано, хоча обіцянок багато… Побачимо після того, як почнеться робота, які будуть комітети, хто очолюватиме, якою буде фаховість, тоді й будемо говорити про наші питання.

– Як із функціями громад у новому законодавстві? Чи передбачені якісь зміни, аби зменшити кількість сільськогосподарських палів?

– Громади на місцях мають багато повноважень – ідеться і про обласні ради, і районні. Вони прописані в Лісовому кодексі: можуть давати доручення поліції, приймати рішення… Повторюсь, діють надзвичайні комісії в кожній області, які можуть приймати рішення і про патрулювання, і про закриття в’їзду в ліси. Але питання в тому, щоб це робилося не тоді, коли ліс вже горить. Слід працювати над зменшенням кількості підпалів… До того ж, будь-які заборонні заходи у нас не працюють, бо у нашого населення – низький рівень культури. Часто люди поводяться в лісі не належним чином, безвідповідально: покинули не загашене вогнище, недопалок, сірник…, – а потім сидять вдома на дивані перед телевізором і обурюються, який безлад у країні. Порядок починається з себе.

– Якщо громади мають достатньо повноважень, чому склалася така загрозлива ситуація із палами? Невже їм байдуже – це ж їхнє горить?

– За сільгосппали штрафи зараз мінімальні – це раз. По-друге, має бути бажання в громадян сказати хто це підпалив, бо в селі всі знають один одного – знають хто палить. По-третє, в повноваженнях ряду органів, включаючи дільничного, таких функцій немає – навіть щоб скласти протокол. Так виписано в законі. Ми це все підправили, але потрібен час, щоб хтось зрозумів, що це потрібно. Як, до речі, було із законопроектом щодо лісозахисних смуг: ми подали проект ще у 2015 році, а його прийняли лише восени 2018-го. На жаль, у нас такі довгі шляхи: дорубали смуги, а потім почали приймати закон. Так і тут – потрібно, мабуть, щоб щось десь «добре» згоріло – тоді почнуть думати що робити.

Оксана МИКОЛЮК,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top