Не імпортом єдиним

Лісове господарство Японії.

Територія Японії на дві третини вкрита лісами, що для такої відносно невеликої та густозаселеної індустріальної країни є справжнім дивом. Попри це та велику різноманітність порід дерев, останні 50 років Японія залишається головним імпортером деревини.

Ліси та їх експлуатація

Площа лісового фонду Японії становить 25,2 млн га, а лісистість – майже 68%. Японські острови, здебільшого, мають гористу місцевість, де зустрічаються деревні породи, характерні для тропічної, субтропічної і помірної зон. На півдні країни гори вкриті субтропічними, в центральній частині – мішаними, а на півночі – хвойними лісами. Слід зазначити, що близько 1/3 усіх лісів – це штучні насадження.

З покритої лісом площі хвойними лісами зайнято 43%, листяними – 46%, змішаними – 11%. Частина площ (187 тис. га) зайнята бамбуковими лісами. Ця рослина для японців дуже важлива: бамбук використовується при будівництві будинків, виготовленні меблів і виробів домашнього побуту, виробництва спеціальних сортів паперу і навіть як продукт харчування. Слід відзначити, що більш як 90% всієї площі під бамбуком припадає на частку приватних володінь.

За формою володіння ліси в Японії діляться на державні (32%), громадські (11%) і приватні (57%). В Японії традиційно переважає дрібномасштабне лісоволодіння. Так, станом на 2015 рік, кількість приватних лісоволодінь становила 830 тис., 88% з яких мали у власності ділянки площею 1 га, або більше, але менше 10 га.

Загальний запас деревини разом із штучно вирощеними лісами становить майже 5 млрд куб. м, з яких хвойних деревостанів близько 1 млрд куб. м. Середній запас деревини на 1 га – 76 куб. м, середній приріст – 3,1 куб. м. Загальний сумарний (чистий) приріст дорівнює 76,5 млн куб. м, зокрема хвойних – 42,5 млн куб. м.

Враховуючи географічні та ландшафтні особливості Японії, важливе значення приділяється захисним посадкам, особливо на узбережжі. Приділяється значна увага лісовідновленню: складаються довгострокові прогнози проведення лісокультурних робіт, зокрема, до 2020 р.
намічено створити нові ліси на території понад 13 млн га.

Ліси в Японії експлуатуються достатньо інтенсивно, зі значними перерубами по відношенню до розрахункової річної лісосіки. Статистика свідчить, що за останні 20–25 років обсяги лісозаготівель мають тенденцію до зменшення, разом з тим, зростає частка імпорту деревини. Японія вже давно перебуває серед країн, які є основними імпортерами деревної сировини. Забезпечення власною сировиною становить лише 20%, тоді як частка імпорту (в основному з Канади) вже перевищила 50%.

Основним законом, який регулює відносини лісокористування, є Закон про ліс. Управляє національними лісами Агентство лісового господарства. Держава здійснює загальне керівництво використання лісів у рамках загальнодержавних програм лісокористування. Значні функції щодо управління лісами здійснюють місцеві органи влади префектур (територіальні адмінодиниці в Японії). Загалом, діяльність органів управління полягає у підвищенні продуктивності лісового господарства, координації та консолідації дрібних лісовласників. Уряд Японії здійснює підготовку лісових консультантів, які повинні надавати допомогу, головним чином, приватним лісовласникам. На початок 2018 року число таких консультантів становило більше 1,1 тис. осіб.

Виробництво, імпорт та експорт

Як повідомляється у Річному звіті Агентства лісового господарства Японії «Ліс та лісове господарство Японії» за 2017 фінансовий рік, за останні роки обсяги виробництва пиломатеріалів японських виробників практично не змінилися. За 2016 рік обсяг валової продукції лісового господарства становив 466,2 млрд ієн, що на 3% більше попереднього показника і був найбільшим з 2002 року. Обсяг внутрішнього виробництва круглого лісу з 15 млн куб. м у 2002 році, досяг 20,6 млн куб. м у 2016-му. Слід зазначити, що основними виробниками пиломатеріалів є великі лісопильні заводи, які поставляють на внутрішній ринок продукцію з чітко визначеними параметрами якості і міцності.

Попит на деревину в Японії показує ознаки відновлення після кризи 2008–2009 рр. Обсяг попиту на деревину в 2016 році становив 78 млн куб. м (в еквіваленті круглого лісу), в той час як обсяг внутрішніх поставок становив 27,1 млн куб. м, а імпортних – 50,9 млн куб. м. При цьому, приблизно 90% імпортованої деревини припадає на перероблену деревину, включаючи пиломатеріали і фанеру.

Сьогодні Японія посідає 5 місце в світі зі споживання лісової продукції. Згідно зі статистичними даними уряду Японії (GoJ), у 2017 році цей ринок оцінювався приблизно у $240 млрд, а частка імпорту в ньому становила майже $90 млрд. За даними митної служби Японії, Канада, найбільший експортер пиломатеріалів в Японію, у 2018 році скоротила поставки на 6% до 426,4 тис. куб. м. Також, на 2,6% зменшились поставки з США – до 57,9 тис. куб. м, проте із Чилі зросли на 43,0% до 97,3 тис. куб. м.

Щодо японського експорту в галузі лісової промисловості, то за даними Річного звіту, найбільш успішним напрямком в останні роки став продаж колод. Основними ринками для цієї продукції стали Китай, Корея і Тайвань. При цьому на частку Китаю припало більше 50% експорту, хоча це всього 1,5% від його загального обсягу імпорту. Сьогодні Японія перебуває на 15-му місці за обсягом поставок колод до Китаю.

За даними Річного звіту, у 2015 році обсяг експорту колод з Японії досяг 691,83 тис. куб. м, що на 32,7% більше, ніж у 2014 році, коли був зафіксований рекордно високий показник за останні роки. Обсяги експорту японських пиломатеріалів, навпаки, знижуються в середньому на 10% за рік. Загальна вартість лісової продукції, експортованої з Японії у 2015 році, становила 26,3 млрд ієн (близько $230,9 млн), що на 24,8% більше, ніж у 2014 році.

Слід зазначити, що експорт деревини з Японії швидко зростає на тлі високого попиту з боку азіатських країн, таких як: Китай, Філіппіни і Південна Корея. У 2017 році експорт досяг 32,6 млрд ієн ($293 млн), що на 37% більше, ніж у попередньому році, і є найвищим за останні 40 років. Японська деревина має переваги перед конкурентами в Північній Америці, Європі та Океанії як з точки зору географічної близькості, так і якості.

Наостанок зазначимо, що урядом Японії започатковано багатосторонні реформи лісогосподарської політики, для чого були затверджені відповідні програми їх проведення. В основу реформ покладено зміну принципів лісової політики з акцентом на екологічні та соціальні функції лісової галузі. При цьому акцент зміщується від створення і підтримки плантаційних лісів у бік підвищення ролі природних лісів.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top