Евкаліптові лідери

Про лісове господарство Бразилії.

Лісову промисловість Бразилії вважають одним із основних компонентів економічної стабільності цієї південноамериканської країни. Її ліси становлять третю частину лісового покриву планети і мають найбільше у світі різноманіття деревних порід. За запасами твердої деревини Бразилія посідає перше місце у світі.

Лісовий ресурс

Природні ліси Бразилії займають площу трохи більше 517 млн га (98% лісів країни), а посівні ліси – близько 6,6 млн га. Переважна більшість останніх розташована на півдні країни, тоді як природні ліси – в Амазонській низовині. Невеликі ділянки природного лісу ростуть також на східному узбережжі Атлантичного океану. Сосна і евкаліпт є двома переважаючими видами деревини, які вирощуються, перероб­ляються і продаються в Бразилії. За показником лісистості Бразилія посідає перше місце в Латинській Америці. Евкаліпт становить 59% площі лісів, сосна – 37%, інші види – 4%. За даними FAOSTAT, площа висаджених у Бразилії дерев для промислових цілей становила у 2016 році 7,84 млн га. В основному це були посадки евкаліпту. У цьому ж році Бразилія очолила світовий рейтинг продуктивності лісової галузі, яка в середньому становила 35,7 куб м/га в рік для евкаліпту, і 30,5 куб м/га – для сосни.
У державному та громадському володінні перебуває близько 124 млн га лісу. Сюди входять національні ліси, заповідники корінного населення, національні парки та інші заповідні зони. Більша частина решти лісів перебувають у приватній власності.

За даними звіту Бразильської лісової галузі (Brazilian Tree Industry) за 2017 рік, через різке ослаблення національної економіки в 2016 році, бразильська лісова галузь перебувала в кризі, а її зростання скоротилося на 3,3% в порівнянні з попередніми роками. Хоча це зниження й було значним, воно було нижче, ніж у загальній економіці, а частка лісової галузі у ВВП Бразилії у 2016 році становила 1,1%.

Слід зазначити, що незважаючи на заходи уряду Бразилії щодо відновлення лісового покриву, темпи вирубки тропічних лісів Амазонки продовжують зростати і у 2018 році досягли найвищого показника за останнє десятиліття. У період з серпня 2017 року по липень 2018-го було вирубано майже 8 тис. кв. км тропічних лісів, що приблизно у 5 разів перевищує площу Лондона.

Внутрішнє виробництво і переробка

Економічний внесок лісової індустрії Бразилії в різні роки останнього десятиліття оцінювався в межах $50–60 млрд або приблизно 5–8% від загального ВВП. На частку Бразилії припадає від 2,5% до 3% світового ринку лісової продукції. Внутрішнє споживання круглого лісу для промислової переробки деревини і виробництва деревного вугілля оцінюється на рівні 180 млн куб. м на рік. Більшість деревини, що йде на переробку, це тропічний ліс, на частку Бразилії припадає 4% світового ринку тропічної деревини. Амазонський регіон, де зосереджена найбільша кількість тропічного лісу, постачає близько 35 млн куб. м круглого лісу, що відповідає приблизно 85% річного виробництва природного лісу. Практично весь цей обсяг йде для потреб внутрішнього ринку, що робить Бразилію найбільшим у світі споживачем тропічної деревини. Між тим, обробка круглого лісу, як правило, неефективна, і фактичне виробництво становить лише 35% від обсягу постачання і передбачає досить високий рівень відходів. Незважаючи на те, що приблизно третина тропічних лісів планети перебуває в бразильському регіоні Амазонки, який охоплює понад 300 млн га і має експортний потенціал в 15 млрд куб. м деревини, частка Бразилії в світовій торгівлі доволі обмежена, оскільки експорт колод круглого лісу було заборонено ще в 1980 році.

За даними вищевказаного Звіту, уповільнення темпів росту будівельної галузі призвело до падіння внутрішнього споживання пиломатеріалів з 7,2 млн куб. м у 2015 році до 6,4 млн куб. м у 2016-му. Це, в свою чергу, сприяло зниженню виробництва пиломатеріалів на 2,3% нижче у порівнянні з попереднім роком. Найбільшим споживачем пиломатеріалів залишається будівництво (40%), за ним йде меблевий сектор з більш високою доданою вартістю (35%). А ось загальне виробництво фанери у 2016 році збільшилося на 3,8% і досягло 2,7 млн куб. м, з яких 1,8 млн куб. м було направлено на експорт. Тим часом реалізація згаданого продукту на внутрішньому ринку впало у 2016 році на 11,6% по відношенню до 2015-го, склавши близько 900 тис куб. м.

Також, за даними зазначеного Звіту, виробництво евкаліптової і соснової пульпи (деревної пасти) зросло на 8,1% і становило 18,8 млн тонн, а її експорт на 11,9% до 12,9 млн тонн порівняно з попереднім роками. Внутрішній обсяг споживання залишався стабільним на рівні 6,3 млн тонн. Виробництво паперу в 2016 році знизилось до 10,3 млн тонн, що на 0,2% нижче, ніж у попередній рік. Однак, це не завадило Бразилії піднятися на одну позицію та посісти восьме місце в рейтингу найбільших виробників паперу.

Виробництво дерев’яних панелей та ламінату також показало зниження на 2,4% до 7,3 млн куб. м. Найбільше падіння відзначалося в секторі виробництва MDF/HDF1 – на 8,8% і 8,9% відповідно. Це зниження пов’язане зі скороченням споживання населенням меблів через труднощі в економіці. Меблевий сектор є головним споживачем дерев’яних панелей, однак у 2016 році продажі меблів також знизилися на 12,1%, що призвело до зниження на 2,2% продажів дерев’яних панелей на внутрішньому ринку. У той же час бразильський сегмент дерев’яних панелей і ламінату залишився на восьмому місці в світі серед країн-виробників.

Експортний потенціал

Найбільш значимими експортними позиціями лісової індустрії Бразилії є деревина (зокрема, ламінована), целюлоза, папір, фанера, дерев’яна підлога, меблі, панелі, тріска, двері, рами та упаковка. Ця продукція користується попитом у багатьох країнах світу і приносить суттєвий дохід у бюджет країни. Так, за наявними даними, у 2016 році експортна виручка від бразильської лісопромислової галузі досягла $8,9 млрд, при тому, що це був не найкращий рік для галузі через падіння експортних цін. Водночас, обсяг імпорту, в порівнянні з попереднім роком, впав на 15,4% до $1,1 млрд.

У 2017 році експорт бразильської лісової продукції до Китаю зріс майже на 40%, що принесло додатково більше $2,3 млрд. Завдяки нововведенням у торгівельних відносинах із США і Канадою про постачання хвойних порід деревини, у 2017 році бразильський експорт цього типу матеріалу в США збільшився на 15%, а в 2018-му – більш як на 20%.

Тропічні ліси бразильської Амазонії вважаються «легенями» планети. Однак, століття промислової експлуатації цього природного ресурсу призвели до того, що на сьогодні понад 570 тис. кв. км лісів Амазонки практично знищені, а середньорічна втрата становить близько 17,6 тис. кв. км. Це має руйнівний вплив не лише на довкілля Бразилії, але, як мінімум, на екологічну ситуацію у цій частині світу.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top