НА ПАПЕРІ ВСЕ ГАРАЗД, В УГІДДЯХ – ПУСТО

Об’єктивне самооцінювання Українського товариства мисливців та рибалок: «виносимо сміття з хати» чи оновлюємося?

Сьогодні вже стало очевидним, що завдяки лише одній саморекламі деяких мисливських господарств, їх відпискам і замилюванню очей контролюючим органам та комісіям з перевірки, без об’єктивного самооцінювання та конструктивної роботи з усунення недоліків, принципової кадрової політики, Українське товариство мисливців та рибалок не зможе утримати нинішніх позицій, воно втратить угіддя та свій чисельний склад. Принципи «не виносити сміття з хати» і «з’ясовувати все по-родинному», як показало життя, породжують впевненість у безкарності та призводять до збільшення кількості порушень і зловживань.

Приклад тому – події в Чернігівській обласній організації та її мисливських господарствах, які президія Всеукраїнської ради УТМР оцінила принципово, а головне – публічно.

Інформація про те, що в Чернігівській облорганізації УТМР не все гаразд, надходила й раніше, і як результат – в шести її самостійних господарствах у 2007 р. Держкомлісгосп України заборонив будь-які види полювання. Ці господарства опинилися на межі банкрутства, збитки – понад півмільйона гривень. Немає полювання – немає прибутків. Причина – невпорядкованість мисливських угідь. Відповідно до Указу Президента України від 23.05.2005 р. № 837/2005 «Про невідкладні заходи у сфері збереження, відтворення та раціонального використання мисливських тварин» всі без виключення користувачі мисливських угідь мали завершити їх облаштування до кінця 2006 р. У господарствах, що не впоралися з цим завданням, полювання в 2007 р. було заборонено. Два роки після виходу Указу Президента голова президії Чернігівської облорганізації УТМР А.В. Прокоп’єв зволікав з виділенням коштів на облаштування мисливських угідь. Замість того він придбав на облорганізацію новенький дорогий джип, а єгерям виплатив лише по півставки заробітної плати, а декому й четвертину. Основну ж частину коштів поклав до банку на депозит. Хто уповноважив пана Прокоп’єва перетворювати Чернігівську УТМР на «кредитну контору» – не відомо. Збитки від такої «мудрої» економічної політики обчислюються мільйонами гривень. Економія ж на заробітній платі єгерської служби в господарствах мала свої негативні наслідки. Кваліфіковані працівники, як єгері, так і мисливствознавці, за таких умов «суворої економії» на біотехнії та охороні угідь звільнялися з роботи. Плинність кадрів у Чернігівському УТМР набула нечуваних масштабів, про кваліфікацію єгерів взагалі краще не говорити.

У Коропському та Рєпкінському мисливських угіддях, наприклад, половина єгерів під час перевірок навіть відмовились виїжджати в закріплені за ними обходи. Одні посилались на відсутність будь-якої біотехнії, інші – боялись заблукати, оскільки погано знали обхід. Таких єгерів, оформлених на дві-три години, які не знають обходів, не здійснюють підгодівлю, не мають транспорту, не отримують палива, єгерської документації в очі не бачили і взагалі не знають своїх обов’язків, у Чернігівському УТМР виявлено близько 50 %. Понад десять осіб займають посади єгерів лише на папері!

Руйнування єгерської служби призвело до серйозних порушень у роботі мисливських господарств Чернігівщини загалом.

Наприклад, під час перевірки Семенівського МРП (?) в 2007 р. виявлено такі недоліки: впорядкування угідь не забезпечено; межі мисливських угідь та єгерських обходів не позначено; автомобіль УАЗ-452 1985 р. випуску з 1985 р. в неробочому стані. Відповідно до штатного розпису у господарстві числяться сім осіб, у тому числі п’ять єгерів на 0,5 ставки (і це на 118,4 тис. га – одне несправне авто і п’ятеро «напівєгерів»!). Середнє навантаження на кожного «напівєгеря» становить 23,6 тис. га. Таку штатну чисельність погоджував голова Чернігівської облорганізації, а отже, спонукав підвідомчі господарства до порушення законодавства.

Упродовж останніх трьох років в упорядкування мисливських угідь не вкладалися навіть ті мізерні кошти, що передбачені державою. Жодних позитивних моментів у роботі господарства, а головне – цілковитий безлад в оформленні документації.

Перевірка МРП Чернігівської облорганізації (а це вже об’єднання дев’яти господарств) у жовтні 2007 р. показала такий самий невтішний стан справ: 93,4 тис. га на одиницю техніки! Автомобілів катастрофічно не вистачає, проте їх ще й в оренду здають! Витрати на охорону, відтворення та біотехнію в останні роки постійно зменшуються (2002 – 40%, 2006 – 15%). 95% надходжень – від реалізації відстрільних карток, вартість яких за останній час значно зросла, тобто членські внески чернігівських мисливців постійно зростають, але до господарства вони, як правило, не доходять. Чисельність копитних значно менша від оптимальної… Штучним розведенням дичини, розселенням і акліматизацією мисливських тварин підприємство не переймається. І таких серйозних зауважень дуже багато. Отже, єгерської служби майже не існує, підгодівля практично не здійснюється, браконьєрство процвітає, членські внески мисливців проходять повз господарство у невідомому напрямку – такі висновки під час незалежних перевірок було зроблено ще в 2007 р. Окреме питання – розбазарювання майна та мисливських угідь Чернігівської обласної організації УТМР.

У період з 2001 по 2008 роки за згодою президії ЧОО УТМР керівництвом організації було безпідставно, добровільно, без погодження з Всеукраїнською радою УТМР передано в користування іншим користувачам близько 380 тис. га найкращих мисливських угідь Чернігівської УТМР, насамперед лісових. Такого масштабного «роздавання» УТМРівських угідь під виглядом «непотрібних» без компенсації витрат на біотехнію і облаштування не знала жодна область України. Зверніть увагу: Чернігівське УТМР відмовлялося від угідь адресно, тобто кожного разу на користь конкретного приватного мисливського клубу. На такий стан справ в угіддях однієї з найбагатших областей України звернули увагу Всеукраїнська рада УТМР і Чернігівська обласна рада. Перевірка фахівцями ВР УТМР у листопаді 2008 р. лише підтвердила висновки попередніх перевірок екологів та спеціалістів управління лісового господарства: на папері в Обласній раді УТМР усе гаразд, а в угіддях – майже пусто. Наприклад, у Чернігівському районі на день перевірки не було заготовлено жодного кілограма кормів і жодного кормового віника, сіль у солонцях відсутня. Вибірково було перевірено два господарства – Коропське й Чернігівське. Результати невтішні – безліч недоліків у роботі. До того ж у Коропській районній раді не змогли показати навіть список її президії! Про яку роботу в первинних організаціях може йтися, якщо президія райорганізації «померла»?! Показовий приклад: на шляху свого прямування (понад 90 км), між угіддями ЧОО УТМР та трьома приватними господарствами, комісія нарахувала 25 аншлагів приватних господарств і жодного Чернігівської УТМР.

Замість того щоб усунути недоліки, виявлені під час перевірки, керівництво Чернігівської облорганізації надіслало до Всеукраїнської ради звичайнісіньку відписку. Ось один із її перлів: «Корми у годівниці не викладаються через те, що на момент перевірки на полях фермерів було не зібрано 25% врожаю… Крім того, сприятливі кліматичні умови дають змогу мисливським тваринам освоювати природну кормову базу…». Ось вам і відповіді чернігівських мисливствознавців на виявлені в їх роботі недоліки: зернові не заготовлюються і не викладаються тому, що на Поліссі сприятливі зимові умови, а ще тому, що фермери вдосталь усього залишають на полі. Солі немає, бо її вимиває дощ; кормові віники чернігівські косулі та зайці взагалі не їдять; аншлаги не встановлюють, бо їх розстрілюють і крадуть браконьєри; навіщо вежі, коли індивідуальне полювання не здійснюється; штучні водопої не облаштовують, адже навколо достатньо природних водойм; власні кормові поля не засаджують – достатньо фермерських; розведенням дичини не займаються, оскільки природне відтворення всіх влаштовує; з браконьєрами немає сенсу боротися, адже ті на джипах, а єгері – на старих УАЗах; вовків, лисиць і сірих ворон розвелось так багато тому, що за останні роки А. Прокоп’єв не видав жодного набою для їх відстрілювання!

На будь-яке зауваження у чернігівських УТМРівських мисливствознавців знайдуться відмовки. У такому разі чим узагалі займається єгерська служба Чернігівського УТМР? І як виконуються господарські вимоги проектів облаштування мисливських угідь? Отже, виходить, що Указ Президента для Чернігівського УТМР – не указ, Закон України «Про мисливське господарство і полювання» – не обов’язковий для виконання, облаштування мисливських угідь, розпорядження перевіряючих щодо усунення недоліків та й самі перевіряючі не варті уваги.

Звичайно, таке ставлення до охорони, відтворення та використання державного мисливського фонду не могло задовольнити ані Всеукраїнську раду УТМР, ані головного розпорядника цього фонду – Чернігівську обласну раду. Було здійснено комплексну перевірку ще двох господарств Чернігівського УТМР, результат незмінний – «незадовільно» (крім Ніжинського району, де комісія визнала роботу задовільною).

Реакція президії і ради Чернігівської облорганізації на результати перевірок шокувала навіть досвідчених працівників УТМР, які мали справу не з однією комісією. Мовляв, усі ці перевірки, чіпляння і пошук недоліків пов’язані з тим, що голова президії ЧОО А. Прокоп’єв, відстоюючи інтереси УТМР, відмовив голові Чернігівської обласної ради передати комусь якісь УТМРівські угіддя. Ось і отримали мисливствознавці з Всеукраїнської ради команду «фас» і «накопали» те, чого насправді не існує. Який передвиборний піар!!!

У цьому місці слід нагадати, що саме Чернігівська обласна рада передала Чернігівському УТМР угіддя в користування аж до 2027 року – першому в Україні, отже, лояльність чернігівських народних депутатів к УТМР доводити не потрібно. Це по-перше. А по-друге, при такому занепаді більшості мисливських господарств Чернігівського УТМР немає жодних проблем просто вилучити угіддя з користування за систематичне порушення законодавства, невиконання договірних зобов’язань, масштабні фальсифікації тощо.

Шановні чернігівські мисливці і рибалки – члени УТМР! Не за горами у вас вибори. Якою буде Чернігівська обласна організація УТМР та її господарство у майбутньому, безпосередньо залежить від вашого голосу, від вашого вибору, від вашої принципової позиції.

Володимир Нижник,
© “Лісовий і мисливський журнал”

ПРОТЕСТ ЧЕРНІГІВСЬКОГО ЗАЙЦЯ

ЗВЕРНЕННЯ

представників лісової фауни до голови та членів президії Чернігівської обласної організації

Українського товариства мисливців та рибалок

Ми, мешканці лісів та лук,

Великі звірі та звірята,

Якими ще була колись

Чернігівська земля багата,

Зайці, козулі, вепри, лосі,

Що нині – гнані, биті, босі,

Звертаємось до Вас з благанням,

Звірячим тихим наріканням:

Ми ж Вам брати, нехай і менші,

Добродії, скажіть нарешті:

Що нам робити? Що діяти?

Куди з таких угідь тікати?

Гіркою є звіряча доля в угіддях Ваших!

Наша воля лиш самостійно обирати,

Де взимку з голоду конати…

Хай краще встрелить браконьєр,

Ніж смерть в лісах УТМР!

Бракує сили вже терпіти,

На жаль, не всі з нас вміють вити!

Чекали ми облаштування угідь мисливських.

Зволікання!  Де результат?  Лиш обіцянки!

Бо роздавалися ділянки…

Угіддя ж треба куму й брату,

Начальству, дядьку, сину, свату.

Поважні люди ­ – безумовно!

Отримали все безкоштовно!

Життя мисливське там вирує,

А дичина в лісах бідує!

На нас, сердешних, не зважали…

Хоч гроші відповідні мали…

І на корми, і на турботу,

І  навіть єгерську роботу.

Питання ­ – де ці кошти ділись?

По депозитах загубились?

Хай відповість нам голова!

Президія і вся братва…

Ми розуміємо, що криза,

Що в джипі знов покришка лиса,

Бракує солі в Україні,

Щоб дати пару жмень дичині!

Їй-богу, звірі не здалися

І в Білорусь не подалися!

Хоч лося приклад є,  лишився –

в Червоній книзі опинився,

Посмертно, правда, така доля.

Але на те вже Божа воля.

Болить за єгерів душа

Бо в них зарплати ­ – ні гроша!

Та як таку зарплату мати,

То краще вже жебракувати!

І нам це радить голова:

Мовляв, є фермерські поля.

Де урожай. Там і годуйтесь

І за майбутнє не хвилюйтесь!

Однак тут сумнів нас бере,

Тварина, може, і знайде

Качан зіпрілій, інший крам,

А от як бути єгерям?

Шановний пане! Може, досить?!

Вас лісова громада просить:

Покиньте Ви свою посаду!

Можливо, інший дасть нам раду.

До Вас вдоволених і ситих

Від всіх звіряток недобитих

Писав своєю лапкой заєць

Тварин пригноблених обранець.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top