ШЛЯХЕТНИЙ ФІНАЛ

Учасники благодійного XVII Всеукраїнського чемпіонату вальників лісу перерахували 300 тис. грн на допомогу АТО
До Тетерівського лісгоспу позмагатися за звання кращого лісоруба країни прибуло 25 команд: 21 – від обласних управлінь лісового та мисливського господарства, дві – представляли Акціонерне товариство «Мотор Січ», ще дві – Малинський та Сторожинецький лісові коледжі. Призовий фонд Всеукраїнського чемпіонату вальників лісу – 300 тисяч гривень – перерахували на допомогу АТО.

Під час відкриття Всеукраїнського чемпіонату вальників лісу Голова Держлісагентства Валерій Черняков повідомив, що організатори і учасники одноголосно вирішили зробити шляхетну справу: більшу частину призового фонду змагань передати на допомогу антитерористичній операції та на підтримку сім’ям загиблих лісівників.

Традиційно організатором кон­курсу виступає Товариство лісівників України. Своєю присутністю і напутнім словом повагу майстрам лісорубної справи засвідчив голова Товариства Олександр Яресько. Привітав учасників змагань і голова ЦК профспілки працівників лісового господарства України Степан Кривов’язий.

З року в рік у Всеукраїнських змаганнях вальників лісу все вагомішою стає участь Акціонерного товариства «Мотор Січ». Впало в око – майже всі конкурсанти вийшли змагатися з пилками цього виробника. Як пояснив кореспонденту один з учасників змагань, запорізьку пилку він застосовує і в повсякденній роботі (а не тільки на змаганнях, за що спонсор заплатив по 5000 гривень кожній команді). Перевага вітчизняної продукції в доступній ціні інструменту і запасних частин до нього. «Мотор Січ» багато років випускає професійні бензопилки та інший моторний інструмент. Нещодавно лінійку бензопилок доповнено новою 5,8-сильною моделлю «475». 

Президент АТ «Мотор Січ» В’ячеслав Богуслаєв, відкриваючи турнір, зазначив, що це подія не тільки для працівників лісового господарства, але й для машинобудівників. Адже завдяки їхній праці галузь забезпечена високоякісною технікою для заготівлі, збирання, обробки деревини. «Сьогодні є багато напрямків, за якими наше підприємство співпрацює з Державним агентством лісових ресурсів України. Перш за все, необхідно замінити імпортну техніку вітчизняною. Понад 10 тисяч бензопилок, випущених на «Мотор Січі», експлуатуються в лісгоспах нашої країни. Нас, як виробників, це не може не радувати. Нагадаю, створення бензопилки «Дружба», що отримала в 1958 році золоту медаль на виставці в Брюсселі – також заслуга колективу запорізького авіамоторобудівного комплексу. Але ми не зупиняємося на досягнутому. Техніка вдосконалюється, модернізується, нарощується її продуктивність, збільшується ресурс. Приміром, наші ріжучі ланцюги потребують заточування після обробки 110–120 кубічних метрів деревини, тоді як імпортні аналоги вже після 80–90 кубів втрачають свою гостроту. До слова, заточувальний верстат, який ми виготовляємо, також надзвичайно необхідний інструмент. Використання цього пристрою продовжує ресурс інструмента, до того ж джерелом живлення для верстата може служити навіть акумулятор мотоцикла. Просто і функціонально. І, звичайно ж, фахівці підприємства ведуть боротьбу за зниження ваги бензопилки. Впроваджені нові матеріали на основі магнію, який традиційно застосовується в авіаційній промисловості. У нас є ливарне обладнання, яке дозволило більшу частину деталей виробляти з легких сплавів, завдяки чому істотно зменшено масу виробу. Крім того, спеціально для учасників змагань були випущені спортивні бензопилки». 

Президент «Мотор Січі» так пояснив мотиви спонсорської участі в конкурсі: «Зараз в Україні всі намагаються допомагати заради спільної справи і ми, звісно, не можемо залишатися осторонь».

Ще одне вітчизняне підприємство, яке представило в Тетереві свою продукцію, це харківський Велмаш-Україна. Харків’яни пропонують на продаж чимало механізмів та оснащення для лісозаготівельників різних виробників. Цього разу показали причеп-лісовоз Palms з «механічною рукою» і обладнаний також гідроманіпулятором тягач-лісовоз.

А що ж конкурсанти? 

Як завжди, вальники лісу змагалися у п’яти вправах: звалюванні дерева, заміні ланцюга, розкряжуванні комбінованим різом, точному розкряжуванні та обрізуванні сучків. 

Серед юніорів переміг Ілля Домашкін, що представляв АТ «Мотор Січ». Друге місце посів Віталій Сушко із Сумського ОУЛМГ, третє – Мир’ян Романчук із Львівського ОУЛМГ.

Серед професіоналів не обійшлося без інтриги. Вже впродовж трьох років три призових місця розігрувала одна й та сама трійця в різних варіаціях – Сергій Домашкін (Харківське ОУЛМГ), Володимир Кухта (Львівське ОУЛМГ) і Олександр Сидоренко (Сумське ОУЛМГ). Невже знову не пропустять новеньких на почесний п’єдестал? 

Та цього разу все склалося інакше. Сергій Домашкін, багаторічний фаворит змагань, зізнався, що, мабуть, від хвилювання, аби не виступити слабкіше, ніж минулого року, при заміні цепу поклав його не тим боком. Перекласти правильно – це вже мінус 50 балів… Володимир Кухта, який сім разів посідав третє і друге місця на цих змаганнях, поки судді підраховували очки, «скаржився» колегам-супротивникам на вітер. При звалюванні дерева порив вітру відхилив стовбур, що падав від вивіреного напрямку майже на метр. 

Таким чином герої минулих літ зазнали втрат і цим скористалися не менш професійні, але більш удачливі. Першість виборов рівненчанин Сергій Журавель, друге місце – Віталій Костюшко, що представляв Київську область, і третім таки став Сергій Домашкін, представник Харківського ОУЛМГ.

В окремих вправах кращі результати показали:

♦ у звалюванні дерева на точність – Олександр Сидоренко із Сумського ОУЛМГ; 

♦ в обрізуванні сучків – Віталій Костюшко, представник Київського ОУЛМГ;

♦ у розкряжуванні колоди на точність – Сергій Домашкін; 

♦  кращим у розкряжуванні колоди комбінованим різом став Сергій Журавель; 

♦ у вправі «заміна бензопильного ланцюга» вийшло одразу два переможці: Володимир Кухта та Дмитро Салов, АТ «Мотор Січ».

Усіх учасників та призерів змагань нагородили медалями і дипломами, та вручили невеличкі грошові заохочення, оскільки в основному призовий фонд, що ствановить 300 тис. грн буде перераховано на допомогу українській армії та сім’ям загиблих лісівників.

Від спонсора – АТ «Мотор Cіч» – переможці отримали бензопилки нової 475-ї моделі.

Змагання пройшли на добре організованому майданчику. Учасникам і глядачам було створено безпечні та зручні умови, в цьому заслуга керівництва ДП «Тетерівський лісгосп» і, зокрема, головного інженера лісгоспу Дмитра Гоцуляка.

Іван КУГНО,
фото автора,
© “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top