МИ РОБИМО ТЕ, ЩО ПОБАЧАТЬ НАШІ ДІТИ

Візит журналіста до ДП «Старобільське лісомисливське господарство», якраз напередодні 21 вересня, Дня працівника лісу…
 

– Як настрій, святковий? – запитую у директора Старобільського лісгоспу Федора Дудіна. – Та де там, поки що не до свята. От настане мир і спокій у країні – тоді можна буде й посвяткувати. А зараз треба працювати, – каже керманич лісгоспу.
Не встигли зайти у будівлю підприємства – приїздить головний лісничий Віктор Віткалов. Виходить з машини і каже: «Загасили! – Що загасили? – Пожежу, – відповідає лісівник. – Скоріше за все, від сірника зайнялася. Вогонь вдалося зупинити, та вигоріло достатньо. Хіба людина думає, скільки сил було віддано на ту ділянку, яка згоріла до тла від її необдуманих дій», – зітхає лісівник.  

– Часто у Вас так починається ранок?
– Цього року, слава Богу, не часто. З одного боку, у зв’язку з воєнним конфліктом люди почали менше відві­дувати ліс. З іншого, агропідприємства та населення як випалювали стерню та солому, роблячи це без належної техніки безпеки, так і продовжують додавати лісовій охороні й пожежникам клопоту. Спочатку вогонь переходить у відкритий степ і лісополоси, а потім безпосередньо у сам ліс, вбиваючи все живе на своєму шляху. 

– Скільки вже загасили пожеж?
– З початку року зафіксовано та ліквідовано три пожежі без урахування сьогоднішньої (розмова відбулася 15 вересня). Велика пожежа сталася у селищі Лиман – 0,79 га. (У ДП «Старобільське ЛМГ» навіть один гектар вважається великою пожежею. Для порівняння, у ДП «Станично-Луганське ДЛМГ» у поточному році горіло більше 50 га лісу, – прим. ред.)

– Як ліси перенесли АТО?
– Дати вичерпну відповідь зараз важко, тому що не всі ділянки лісу обстежені. А наражати працівників лісового господарства на небезпеку не має ніякого сенсу. З іншого боку, ліси Старобільщини, якщо можна так сказати, не були пасивними спостерігачами воєнних дій. Коли військові зверталися до лісгоспу – допомагали й пиловочними матеріалами й круглим лісом. 

– Чи відповідає лісистість району оптимальним показникам для нашої місцевості?
– Як і по всій країні, лісистість Старобільського району теж не дотягує до оптимального показника. Зокрема на Старобільщині вона становить 6,8%, хоча повинна бути 10%. Та тут, окрім недостатнього фінансування, постають питання з передачею земель у користування лісгоспів. Хоч і дуже повільно, робота у цьому напрямку все ж зрушила з місця, однак нині, сподіваюсь, тільки тимчасово, процес уповільнився. Управління розташоване у Луганську, а в обласному центрі зараз, як відомо, не до роботи.

– А як пройшла посадка у цьому році?
– Через значне недофінансування (лісгоспом недоотримано 880 тис. грн) у поточному році було посаджено 61 га нових лісів. Звісно, це не багато, бо для нашого лісомисливського підприємства середній обсяг посадки становить 150 га.
Лісовідновлення було проведено у повному обсязі, навіть перевиконали план на два гектари. Загалом від рубок головного користування та загальних санітарних рубок було відновлено 18 гектарів лісу.  

– Чи відбулося відкриття сезону полювання у вашому регіоні?
– У зв’язку з бойовими діями, цього зробити не вдалося. Не було ні розпорядження голови облдержадміністрації, ні погоджень від органів екології.
Досі не відомо, чи буде відкрите полювання на хутряного звіра (зайці, лиси, вовки). Проте точно можна сказати, що не відбудеться полювання на копитних. Причина відома – у цьому році була проведена депопуляція диких кабанів. До речі, випадків захворювання африканською чумою на території ДП «Старобільське ЛМГ» виявлено не було.

– Чим живе зараз лісове господарство?
– Наразі населення йде до нас по дрова. Потік людей, по мірі наближення зими, зростав завжди, та цього року, думаю, будуть побиті всі рекорди. У зв’язку зі здороженням газу, люди записуються навіть у черги. В основному це приватні замовлення, хоча звертаються й організації. Ми навіть були вимушені збільшити обсяги санітарних рубок.

– І яка ціна цих дров?
– Один кубометр дров твердолистяних порід можна придбати на лісосіці за 206 грн 40 коп., хвойні коштують дешевше – 171 грн 60 коп.

– Ваші побажання колегам до Дня працівника лісу.
– Перш за все, хочу побажати всім миру! Щоб можна було безбоязно виконувати свою роботу: створювати нові ліси, охороняти і захищати їх для теперішнього і майбутнього поколінь. Особливо хотілося б відзначити нашу молодь, майбутнє лісового господарства, а саме: інженера охорони і захисту лісу ДП «Старобільське ЛМГ» Анну Сич, інженера лісового господарства ДП «Старобільське ЛМГ» Олега Трофименка, досвідченого лісівника головного лісничого ДП «Старобільське ЛМГ» Віктора Віткалова, майстрів лісу Старобільського лісництва Євгена Кобиляцького та Олександра Черкавського, тракториста Старобільського лісництва Олександра Богодуха та водія Старобільського лісництва Олександра Удовенка.
Також вітаю колектив Лиманської середньої школи, а саме: керівника шкільного лісництва Людмилу Ткаченко та її підопічних, юних лісівників Старобільщини.
Окрему подяку висловлюю нашим заслуженим ветеранам-лісівникам: Семену Ковальову, Катерині Жуковій, Лідії Кравцовій, Лідії Качан, Івану Богодуху та іншим.
Здоров’я вам і благополуччя!
З Днем працівника лісу!

Максим Щербаков,
© “Природа і суспільство” 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top