СЛОВАЧЧИНА: ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРЮВАННЯ

Державні мисливські господарства Словаччини – взірець господарювання

Під егідою міжнародного проекту «Безперервне навчання лісівників задля кращого ведення лісового господарства» (http://foresterslearning.eu/), що впроваджується громадською організацією «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» спільно з Навчальним лісовим центром (м. Зволен, Словаччина) у рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна за сприяння ЄС проходив українсько-словацький польовий семінар для представників лісового та мисливського господарства України. 

Пропагування підходів сталого багатофункціонального наближеного до природи ведення господарства, розпочалося в середині 2000-х років у рамках Швейцар­сько-українського проекту FORZA, і яке вже більше п’яти років продов­жується громадською організацією «ФОРЗА» в Україні.

За останні десять років у цій царині було зроблено багато корисного для лісової галузі: курси, семінари та практичні навчання для лісівників та громадськості, розробка лісової нормативної бази, робота зі співпраці лісівників, громад  та місцевої влади тощо. У цій публікації ми хочемо розповісти про один із семінарів, який у червні поточного року спільно організували для українських лісівників ГО «Форза» та Навчальний лісовий центр зі Зволена, на якому вдалося побувати і кореспонденту «Лісового і мисливського журналу». 

Семінар проходив на теренах Словаччини і мав на меті ознайомити фахівців лісового і мисливського господарства України з методами та підходами ведення багатофункціонального лісового господарства в ЄС. 

Програма заходу була насиченою та цікавою, з одного боку, – науковою, з іншого, – культурно-пізнавальною. Нас ознайомили зі сертифікаційною схемою PEFC, сталим веденням лісового господарства Словаччини, ми побували на ділянці, якою на передодні пронісся буревій, і знищив кілька десятків гектарів лісу в околицях м. Рожняви і де велася ліквідація наслідків цієї надзвичайної ситуації.

Але найбільша і найцікавіша частина програми – це ознайомлення з веденням мисливського господарства Словаччини. І незважаючи на те, що у № 1-2014 нашого журналу ми вже розповідали про мисливський устрій цієї держави, це буде не менш цікава інформація, бо вона стосується специфіки саме державних мисливських господарств Словаччини, їх структури, економіки та традицій.

У рамках мисливської частини програми ми відвідали замок Бетляр, державне лісове господарство (ДЛГ) «Рожнява», вольєр та центр конярства «Добщіна».

Розпочалося наше знайомство з культурою мисливства Словаччини з відвідування мисливського замку, який розташований у селищі Бетляр у східнословацькому окрузі Рожнява. Бетлярський замок розташований на території володінь колись знатного роду Андрашші. Замок було збудовано у XV ст. і належав він цій родині до 1945 року. Біля замку, на території у 56 га, розкинувся бетлярівський парк XVIII ст. з безліччю скульптур. У самому замку нині розташовано музей експонатів, які збирали з усього світу Андрашші, це і живопис, і предмети побуту, і, звичайно, мисливські трофеї та зброя.

Після того, як учасники семінару ознайомилися з культурною спадщиною словаків, почалося знайомство з роботою ДЛГ «Рожнява». Інженер лісу, Марцел Легоцкі, розповів нам про діяльність лісгоспу та один з важливих його напрямків – мисливське господарство: 

– Державні підприємства ведуть мисливське господарство на площі 1 млн га – це 20% мисливських угідь країни. ДЛГ «Рожнява» – один із 24 державних лісгоспів Словаччини, який господарює на території 37 тис. га лісу та має 20 тис. га мисливських угідь. До структури лісгоспу входять дирекція у м. Рожнява та п’ять лісництв. Лісництво Бетляр, у якому ми перебували, має 7,5 тис. га лісу і  веде інтенсивне мисливське господарство. 

Чисельність дичини та добування

Загалом у лісництві добувають до 80 голів трофейного оленя (до 250 голів оленячих) та до 250 голів кабана. Кількість вовка у лісництві – до 20 голів, добувається 4 голови на рік, але лисиця є більшою проблемою і з нею ведеться постійна боротьба. Ще в угіддях лісництва можна зустріти дику кішку, тетерука і з десяток ведмедів, яких в інших районах на багато більше і на нього навіть проводиться полювання за спецдозволами.

Браконьєрів майже нема, тому що в угіддях лісгоспу постійно хтось є з працівників лісництва. У приватних мисливських господарствах це явище теж рідкісне, адже господар не допустить беззаконня у своїх угіддях. Та і за браконьєрство в Словаччині передбачено великий штраф з позбавленням волі. 

Сезон полювання

Сезон полювання у Словаччині відкрито щоденно, на козулю з 16.05 до 31.12, на оленя з 16.08 до 30.11, на муфлона з 01.08 до 31.12, на кабана з 16.07 до 31.12 (у вольєрі до 31.01), на молодняк кабана – цілий рік, на вовка з 01.10 до 31.01, на лисицю – цілий рік, на фазана з 01.10 до 28.02, на качку з 01.09 до 31.01, на зайця з 01.11 до 28.02. Колективне полювання проводиться тільки на кабана (двічі на рік) і на фазана, в інших випадках тільки індивідуальне.  

За сезон лісництво приймає до 400 мисливців, але і це дозволяє мати з мисливського господарства невеликий прибуток (враховуючи зарплати співробітникам, податки, витрати на біотехнію тощо). 90% доходів лісництва становить лісове господарство, мисливське – лише 10%, а це – 100 тис. євро. Безпосередньо мисливським господарством у лісництві займається два фахівці, лісовим – 18, але всі працівники допомагають один одному. Середня зарплата в лісництві – 500–700 євро. Для мисливців у лісництві є п’ять мисливських міні-готелів, де можна переночувати, приготувати дичину, відпочити. 

Мисливські угіддя та господарювання

Усі мисливські угіддя в Словаччині перебувають в оренді на строк від 10 до 15 років. У цьому році вартість оренди мисливських угідь збільшилась з 0,7 євро за га на рік до 3 євро. Мисливське господарство дозволяється створювати на території не менше 2 тис. га і, в першу чергу, на це має право землевласник або їх об’єднання. Власник також може передати в оренду свою землю для ведення мисливського господарства іншій особі або організації, уклавши з ними відповідну угоду. 

Після отримання мисливських угідь в оренду, орендатор, крім проведення полювань, зобов’язаний виконувати всі інші вимоги законодавства з утримання угідь: охороняти звірів, підгодовувати їх, мати штатних єгерів, мисливських собак тощо. Що цікаво, таксації (обліку) диких тварин у Словаччині не проводять уже декілька років – відмовились від цієї практики. План полювань, у тому числі і ліміти на добування, складає директор мисливського господарства, він контро­лює і відповідає за їх виконання. Враховуючи реалізацію плану минулого року, складається план на наступний рік. Тобто, якщо план не виконали, то ліміти на наступний рік зменшують і навпаки.

Найрентабельніше мисливське господарство, на думку словацьких фахівців – це карпатські угіддя з щільністю 30 голів оленя на 1 тис. га. 

Такі угіддя потребують мінімум вкладень, а через кілька років на них уже можна добувати трофейну дичину. Трофей оленя користується великим попитом серед мисливців Європи і вполювати його мріє кожен мисливець.

Як стати мисливцем

Щоб стати мисливцем, треба вступити до товариства мисливців (з 18 років) і рік відвідувати курси (можна у вихідні дні). На курсах вчать поводженню зі зброєю, мисливському законодавству, біології тварин, біотехнії, способам полювання, як надавати першу допомогу тощо. Після завершення курсів треба ще рік проходити практику в конкретному мисливському господарстві. Після двох років теорії і практики кандидат має право складати іспит на мисливця.

Іспит складається з двох частин: перша – мисливський іспит (теорія), у разі його складання, маєте право отримати Посвідчення мисливця. Друга частина – іспит з володіння зброєю (практика), складання цього іспиту дає право на отримання Дозволу на придбання та володіння зброєю.

Склавши іспит, отримавши Посвідчення мисливця та зброю, мисливець звертається до мисливського господарства, де йому виписують Ліцензію на право полювання. Ліцензія на полювання на копитних може мати термін від тижня до року, але на руки мисливцю цей документ не видають, вона знаходиться постійно в лісництві і видається тільки під час полювання. Полювання на копитних відбувається тільки у присутності єгеря. На ногу добутої дичини надягається бирка, яка засвідчує легальність. 

Скільки коштує

Вартість ліцензії на добування копитних на тиждень становить 38 євро, на місяць – 70 євро і 280 євро на рік. Також мисливець обов’язково сплачує вартість індивідуальних послуг (з особи за добу): обслуговування єгеря (організаційний збір) – 25 євро/доба, проживання у будинку мисливця  – 15 євро/доба.

Послуги автотранспорту: автобус – 1 євро/км, позашляховик або легковик – 0,5 євро/км, або 100 євро/доба. Мисливцю надається першочергове право викупити трофей (роги, ікла) і він повинен сплатити вартість трофея відповідно до прайсу. Рекордні роги оленя, які були добуті в господарстві «Бетляр» – 212 балів (біля 10 кг, вартість більше 7 тис. євро).

Щодо вартості трофеїв, то їх ціна починається з 38 євро і може досягати 7–8 тис. євро. Наприклад, трофей козулі (роги) в залежності від якості і ваги відповідно до класифікації СІС може коштувати від 70 євро за роги цьогорічної тварини і до 3,3 тис. євро за роги вагою 500 г (130 СІС). Трофей річного оленя від 125 євро, 450 євро, якщо роги важать до 2,5 кг і більше 7 тис. євро при вазі більше 10 кг (210 СІС). Вартість трофея муфлона коливається від 200 до 2,8 тис. євро при довжині ріг до 90 см (205 СІС). Полювання на кабана, в залежності від групи, коштує від 165 до 225 євро з мисливця, а вартість трофея від 150 до 1,5 тис. євро (22 см, 120 СІС). Вартість полювання на вовка – 1,5 тис. євро. Полювання на фазана вам обійдеться від 100 євро за індивідуальне і до 600 євро за групу. Пополювати на борсука зможете за – 170 євро, лисицю – 22 євро, качку – 14 євро, слукву – 35 євро, зайця – 75 євро.   

Мисливець може викупити м’ясо впольованої дичини. Наприклад, кілограм оленини для мисливця коштує 2,5–3 євро. М’ясо дичини, що залишається, відправляють на м’ясокомбінат, який є власністю держлісгоспу і на якому з добутої дичини виробляють різні м’ясо-ковбасні вироби для реалізації у ресторанах і магазинах.

Половина мисливців, які полюють у лісництві «Бетляр» – це словаки, друга половина – мисливці-туристи із Польщі, Угорщини, Голландії, Швеції, США тощо.

Вольєр

Після ознайомлення з мисливською діяльністю лісгоспу, ми відвідали вольєр, де утримують диких копитних і проводять полювання. Площа вольєра – 1,7 тис. га і розташований він на висоті 1100 м над рівнем моря.  

– Два роки тому ми вирішили почати розводити у цьому вольєрі оленів, було проведено його оновлення, що коштувало лісництву 130 тис. євро, – розповів нам Марцел Легоцкі. – «Збирали» оленів по всій території Словаччини. Зараз маємо оленів з найкращим генофондом, які володіють найкращими трофейними рогами в країні. Але зробити це було не так просто. Відлов ми проводили за допомогою пасток – контейнерів, розміром 3х1,2 м. Пастки розміщували на підгодівельних майданчиках і коли звірі звикали до неї, корм розкладали тільки в ній, тварина заходила всередину і пастка зачинялась. Як з’ясувалось, відловити і перевести самок і молодняк можна без особливих проблем, а от із самцями сталось непередбачуване – 8 з 10 тварин загинули від стресу. Після чого, для відлову самців оленя ми почали застосовувати транквілізатори. Зараз у вольєрі мешкає 300 голів оленя, 350 голів лані, 150 – муфлонів, 50 – кабанів, козуль – до 60 голів.

Как рассказал Марсель, у них есть большой спрос на охоту в этом вольере. Есть люди, которые только несколько дней в году могут посвятить себя охоте, чтобы отдохнуть и добыть реальный трофей, поэтому вольер – это лучший вариант сто-процентной гарантией. 

Ежегодно в упомянутом вольере добывают: около 18 голов трофейного оленя (с рогами весом 8-10 кг), 20 голов трофейной лани, 10 голов трофейного муфлона, а в целом – более 70 голов оленьих, не говоря уже о кабана. 

лесные лошади

В заключение нашего путешествия мы посетили Центр разведения лошадей «Допщин», принадлежащий государственных лесохозяйственных предприятий «Ревуца». Центр финансируется главным дирекцией государственных лесов Словакии. Разводят здесь «хладнокровных» лошадей породы Норик и Гуцулык. Племя центра насчитывает более 200 лошадей, это преимущественно кобылы и жеребята. На четвертом году жизни жеребят тренируют и качественных оставляют в центре для репродукции, других продают частным предпринимателям, которые работают в подряде на лесосеках и используют лошадей, в том числе, для трелювань. В ЕС коневодство поддерживается государством для сохранения генофонда, поэтому существуют различные фонды и проекты для финансирования коневодства. Средняя стоимость жеребца четырех лет может здесь стоить около 2 тыс. Евро, но цену диктует европейский рынок. Коневодство – это не прибыльное дело, поскольку требует много времени для получения результата, пастбища, финансирование и человеческой заботы и любви. Главная цель таких центров в ЕС – это сохранение бесценного генофонда уникальных пород лошадей. 

Охотничье хозяйство Словакии, как мы убедились на практике, не является сверхприбыльным, как, например, в Германии или Австрии главной целью лесоводов и охотников является сохранение охотничьих традиций и фауны этой страны. Работники лесного хозяйства Словакии считают, именно охотничье хозяйство является лучшим пиаром лесной отрасли среди общественности. Словацкие охотники постоянно организуют различные охотничьи фестивали и мероприятия, на которые приглашают всех желающих, особенно детей, которым очень это нравится. Кроме охотничьих праздников, лесоводы всегда предлагают всем желающим посещать леса, организуют различные экскурсии, путешествия, развивают рекреацию, туризм и приглашают на рыбалку.

Украинский охотничьим хозяйствам есть чему поучиться у своих соседей – четко отлаженной системе, экономике, профессионализма, охотничьей культуре, открытости и отношению к своим охотничьих традиций.

 

Роман Новиков, фото автора,
© “Лесной и охотничий журнал” 

Редакция «Лесного и охотничьего журнала» выражает благодарность ОО «Форза» и Национальном лесном центра (Словакия) за предоставленную возможность познакомиться с лесным и охотничьим хозяйством соседней Словакии.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top