БУТИ ЛІСІВНИКОМ – НЕ ДЛЯ СЛАБКИХ ДУХОМ…

Лісові пожежі на Луганщині – не рідкість.
Цьому сприяють два чинники: безвідповідальність людини  та погодні умови. У цьому році, додався ще й третій…

Можна сміливо говорити, що бойові дії, які вже кілька місяців точаться на Луганщині, завдали лісовій галузі країни та області найбільших за часів незалежності збитків. Розмір шкоди від пожеж напряму залежить від можливості їх вчасного гасіння. Якщо раніше, щоб загасити пожежу, потрібно було кілька годин, то за умов нескінчених масованих обстрілів та нестачі через руйнування та закриття авто-заправних станцій паливно-мастильних матеріалів, приборкання «вогню» може зайняти не один день. До того ж, велика кількість лісових масивів області нині замінована, а у лісгоспів, що розташовані на окупованій терористами території, пожежна техніка викрадена, тож лісівникам просто нічим гасити пожежі. За попередньою інформацією, станом на 21 жовтня, кількість випадків лісових пожеж в області сягнула 264, а площа лісового фонду, охоплена вогнем, становить понад 10 тис. га.

Ось як описують гасіння пожежі в зоні АТО лісівники ДП «Станично-Луганське ДЛМГ», де від бойових дій вже згоріло 8 тис. 691 гектар лісу: «Внаслідок масованих артилерійських обстрілів виникла велика пожежа, що охопила 50 га лісу. Швидкому поширенню вогню посприяла спекотна вітряна погода. Працювати довелося у вкрай важких умовах: був повністю відсутній мобільний зв’язок, струм та паливо на АЗС. Приїхавши на місце події, опинилися у епіцентрі справжнього бою. Попри все хотіли одразу приступити до гасіння пожежі, та нам цього зробити не дозволили з міркувань безпеки. Згодом, все ж приступивши до гасіння, неодноразово потрапляли під обстріли, снаряди розривалися за кілька метрів від нас».

Людям цієї професії доводилося стикатися з кількома великими пожежами одночасно і, на жаль, з тими ж таки проблемами під час їх гасіння. На початку червня на території Старокраснянського лісництва ДП «Кремінське лісомисливське господарство» внаслідок бойових дій поблизу блокпоста українських військових на трасі Рубіжне–Кремінна вогнем було знищено 22 га хвойного лісу. «Дим був помічений о 13:50. На місці нами було зафіксовано шість великих осередків займань. Одразу гасити пожежу не змогли – йшов справжній бій. Тільки о 17:00, коли бій трохи стих, на боротьбу з вогнем «дали добро». Однак, як виявилося, ненадовго – працювати довелося у вкрай важких умовах – гасили пожежу під пострілами та вибухами. Вогонь вдалося зупинити о 21 годині, але тільки на ранок наступного дня пожежу вдалося повністю ліквідувати», – розповіла інженер охорони та захисту лісу ДП «Кремінське ЛМГ» Вікторія Дудіна.

Велика трагедія, коли гине ліс, та ще більша, коли гинуть ті, хто його садив, ростив та доглядав. Якщо раніше фраза «віддав своє життя лісу» викликала тільки позитивні емоції, то з 2014 року ці слова у лісівників Луганщини навіюють ще й смуток та печаль за загиблими під час бойових дій побратимами. Без перебільшення, стоячи на захисті лісових насаджень, героїчно виконуючи свою роботу, віддали останні миті свого життя двоє мужніх лісівників Луганщини. Під час чергування на пожежно-наглядовій вишці був смертельно поранений пожежник, черговий Кудряшівського лісництва ДП «Кремінське ЛМГ» Олексій Юров, а від осколкового поранення на робочому місці загинув виконуючий обов’язки лісничого Станично-Луганського лісництва ДП «Станично-Луганське ДЛМГ» Павло Луговський. 

Бути лісівником – справа не для слабких духом, особливо, коли доводиться боротися із двома різними видами вогню одночасно. Проте життя на цьому не закінчується. Лісівники Луганської області продовжують вірити у краще і захищати, інколи ціною свого життя, «зелені скарби» Луганщини та всієї України.

 

 Максим Щербаков,
© “Природа і суспільство”

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top