ПРОЗОРО ПРО ВІКНА

За освітою інженер, нині монтажник Микола Карпушин понад десять років встановлює пластикові вікна і добре знається на їх перевагах і недоліках

На порозі зима, і зважаючи на нинішню енергетичну кризу, переважній більшості українців слід звернути увагу на утеплення власних помешкань. Зокрема на вікна. Часто суперечливі висновки експертів змушують нас сумніватися у виборі. Дивлячись на старі дерев’яні рами, ми замислюємося, на які їх замінити: з дерев’яними рамами чи на пластикові склопакети? На перший погляд, дерев’яні віконні конструкції природніші й екологічніші. Та чи насправді це так…

– Пане Миколо, то яким же вікнам надати перевагу, щоб не понести великих витрат та зберегти тепло в оселі?

– Для початку наведу переваги пластикових вікон, яких більше, ніж недоліків. Це збереження тепла, захист від шуму, легкість у обслуговуванні, довговічність. Ці вікна стійкі до будь-яких капризів природи (метеорологічних впливів). Ні дощ (навіть кислотний), ні сніг, ані вітер не зуміють попсувати їх гарний зовнішній вигляд. Начебто недолік, разом з тим аргумент позитивний – герметичність. За відсутності припливу свіжого повітря крізь щілини та відтоку вологого повітря у результаті циркуляції, постійно зростає вологість та підвищується концентрація вуглекислого газу, як результат життєдіяльності. Для ліквідації цього потрібна потужна витяжна вентиляція, яка за елементарними законами фізики не працює в герметично закритих приміщеннях, та провітрювання приміщень мінімум двічі на добу. Як імітація щілин у дерев’яних вікнах на пластикові встановлюється режим мікровентиляції або зимового провітрювання. Екологи, медики в один голос стверджують, що шкідливі не самі пластикові вікна, а їхнє постійне герметичне закриття! Деякі «доброзичливці» наполегливо стверджують: пластикові вікна шкідливо впливають на органи дихання та на весь організм людини в цілому. Тоді скажіть мені, може, у вашому помешканні все екологічно? Ваш ошатний лінолеум випаровує всілякі хімічні сполуки, вони ж випаровуються з пофарбованих поверхонь та інших елементів інтер’єру… Також давайте не забувати про безпеку пластикових вікон. При виготовленні їх можлива установка противандального захисту і безпеки для дітей (вони не зможуть самостійно відкрити стулку без присутності батьків). І ще, такі вікна надійно захищають від комах. Легка установка москітних сіток надійно захищає помешкання від комарів та інших комах.

– Які ж недоліки мають вікна з пластику?

– Їх значно менше, ніж плюсів, але про них слід говорити. Насамперед, раз на півроку доведеться змащувати рухомі частини вікна машинним маслом. Із такою ж періодичністю треба чистити водовідвідні канали та гумові ущільнювачі. По-друге, найголовніша проблема пластикових вікон – конденсат. Це зворотний бік їх герметичності. Волога, накопичуючись у квартирі, осідає на холодних поверхнях. Утім, боротися з конденсатом нескладно, про що я раніше говорив, досить регулярно провітрювати приміщення. По-третє, складність ремонту в разі потреби. На жаль, пластикові вікна не піддаються шліфовці і відновленню. Якщо на них з’явилися відколи або подряпини, зробити з цим майже нічого неможливо. По-четверте, велика залежність властивостей вікна від правильної збірки та установки. Необхідно пам’ятати, що профілі з ПВХ – складна конструкція, тому завжди перевіряйте у фірми, яка виготовляє пластикові вікна, щоб були всі необхідні сертифікати. По-п’яте, коефіцієнт розширення ПВХ-профілю досить великий. Це означає, що в сильну спеку пластикове вікно розширюється, а в люті морози стискається. І, наостанок, ПВХ-вікна електростатичні, вони притягують пил.

– Чи не завдає виробництво пластикових вікон шкоди довкіллю?

– Я вже говорив про екологічність пластикових вікон. Вони вас не отруять. Мається на увазі, що виробництво цих вікон екологічне. При виготовленні вікон не забруднюється довкілля. Пластик на сто відсотків переробляється і не завдає шкоди ані природі, ані здоров’ю людей. Та, найпереконливіший факт – ліс цілий. Ще один аргумент на користь пластикових вікон – вони не підтримують горіння. У рецептуру виготовлення такого вікна входять такі речовини як антипірени. Більше того, якщо у квартирі станеться загоряння, вікна з непоганим склопакетом можуть перешкоджати поширенню вогню. Зазвичай, якщо вікна вибухають при пожежі у квартирі, приплив повітря роздмухує пожежу. Склопакети – відмінні теплоізолятори. Якщо перше скло і трісне від сильного перепаду температур, то друге, нагріваючись набагато повільніше, витримає ще певний час і не дасть вогню поширитися. Природно, є й особливе засклення, яке витримує надто високі температури. До речі, тому що нові технології дозволяють створювати пластикові вікна, не підтримує горіння, то розвіюється міф про те, що при пожежі ці вікна палають і виділяють дуже шкідливі речовини і гази. Раз не палають, означає, і не виділяють. І, наостанок, найпереконливіший аргумент. Ціна найдорожчого і високоякісного пластмасового вікна нижче ціни сучасного дерев’яного вікна. До слова, про «звичайні» дерев’яні вікна. На даний момент ціна вікна зі «столярки» приблизно така ж як ціна сучасного пластикового вікна, але у цьому випадку ні про яку звукоізоляцію і щільність мова не може йтися.

Натуральна деревина – це матеріал рослинного походження. Без відповідної хімічної обробки його термін служби нетривалий. Без використання герметика, клею, лаку і фарби дерев’яна конструкція просто не зможе існувати. Даруйте, але це ж суцільна хімія.

І як порада. Пам’ятайте, що пластикові вікна бувають різні. Зовні вони дуже схожі, такі ж білі, з прозорими шибками і виготовлені з пластику. Натомість ціну вони мають теж різну, відповідно до характеристик.

© “Природа і суспільство”

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top