БОЙОВІ ДІЇ НА СХОДІ ЗАВДАЛИ ЗБИТКІВ ЗАПОВІДНИКАМ НА 14 МЛРД ГРН

На окупованих землях природоохоронні органи не діють

Згідно з інформацією, повідомленою раніше, під час боїв за Слов’янськ близько 1000 гектарів національного природного парку «Святі гори» було пошкоджено вогнем, унаслідок літніх обстрілів ГРАДами. Як виявилося, це далеко не єдиний факт пошкодження заповідних територій внаслідок військових дій.

«Виявлені нами пошкодження заповідних територій викликані трьома основними факторами: обстрілами, проїздами важкої техніки та пожежами, спричиненими вибухами боєприпасів та умисними підпалами», – пояснює еколог ЕПЛ Олексій Василюк.

Проїзд важкої техніки і, перш за все, танків, територією об’єкта ПЗФ – заповідника «Провальський степ» – перетворив його на мереживо доріг. Відділення Луганського природного заповідника «Провальський степ» перебуває в прикордонній зоні, контроль над якою протягом всього конфлікту не належав українській армії, у зв’язку з чим на цій території ставалося значно більше, ніж в інших місцях, несанкціонованих перетинів державного кордону військовою технікою.

На території деяких заповідних територій відбувалося безпосереднє ведення бою. У результаті цього, вибухами пошкоджувалися ландшафти заповідних об’єктів. Так, бої велися, зокрема, на території заказника «Білогорівський» на Луганщині, філіалу Українського степового природного заповідника «Крейдяна флора» (тут проходили бої за міст біля с. Закітне) та в межах регіонального ландшафтного парку «Донецький кряж» (саме тут розміщена Савур-Могила).

Важливо відзначити, що територію низки об’єктів природно-заповідного фонду пошкодили і пожежі. Такими є заказники «Нагольчанський», «Волнухинський», «Білоріченський», «Білогорівський», «Луганський», «Перевальський» та «Піщаний» на Луганщині. Повністю згоріла Калинівська ділянка відділення Луганського заповідника «Провальський степ» (327,5 га). Згарище зайняло близько половина площі РЛП, з яких щонайменше 50% – ліси (до 1800 га). Як вже було згадано, близько 1000 га лісу національного парку «Святі гори» знищив вогонь.

Крім того, користуючись режимом окупації, відсутності контролюючих органів, різні особи розпочали використання природних ресурсів у об’єктах ПЗФ. Так, з повідомлення прес-служби прокуратури Донецької області, у м. Краматорську (Донецька область) міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері проведено перевірку додержання вимог Земельного кодексу України та закону «Про природно-заповідний фонд України» в регіональному ландшафтному парку «Краматорський». На площі 100 га невстановленими особами без спеціального дозволу на використання природних ресурсів і за відсутності відповідного рішення органів виконавчої влади було проведено сільськогосподарські роботи, в результаті чого державі завдано збитків на суму майже 1 млн грн.

«Озвучити зараз суму збитків, нанесених державі знищенням територій природно-заповідного фонду, досить важко. Ми спробували оцінити порядок цифр, – розповідає директор ЕПЛ Олена Кравченко. – Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. № 541 затверджена такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд. Відповідно до цієї постанови можна оцінити лише деякі збитки, а саме – пошкодження дерев та рослин, що мають здерев’яніле стебло, до ступеня припинення росту, знищення або пошкодження лісових культур, природного підросту та самосіву, сіянців і саджанців».

«Приблизна сума збитків, завданих лише названим заповідним територіям унаслідок згоряння лісів, становить 13 890 700 000 грн. Натомість ми не маємо можливості оцінити кількість знищених степових рослин, занесених до Червоної книги України, що зростали на ділянці 1500 га, перетвореній у згарище; не можемо оцінити навіть приблизну кількість тварин (включно з комахами та іншими безхребетними, зокрема, занесених до Червоної книги України), збитки завдані ґрунтовому покриву внаслідок вибухів. Все це – в десятки разів більші суми збитків, обрахувати які неможливо», – додає еколог ЕПЛ Олексій Василюк. 

Олена КРАВЧЕНКО,
© “Природа і суспільство” 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top