ЯКЕ МАЙБУТНЄ ЛІСУ?

Голова Держлісагентства Олександр Ковальчук: «Першочергові завдання – реформування галузі та впровадження державно-приватного партнерства»

 

До новопризначеного Голови Держлісагентства України звернувся кореспондент «Лісового і мисливського журналу» з проханням розповісти про своє бачення напрямків і тенденцій подальшого розвитку лісогосподарської галузі України.

– Олександре Петровичу, «Лісовий і мисливський журнал» читають переважно лісівники або ті, хто має відношення до лісової галузі. Отже, людей, безперечно, хвилює майбутнє лісового господарства країни. Якою Ви бачите структуру галузі? Чи не збираєтеся вносити зміни в організацію роботи?

– Першочерговим завданням для мене, як керівника Держлісагентства, є реформування та удосконалення основних напрямків лісогосподарської діяльності. Наша структура повинна стати прозорою та публічною.

З цією метою, при Держліс-агентстві утворено Координаційну раду та чотири робочі групи. Це і регулювання ринку деревини, інституційно-правове та фінансово-економічне реформування, реформування мисливського господарства.

До робочих груп, окрім спеціалістів Держлісагентства, міністерств і відомств, увійшли представники науки, бізнесу, експерти міжнародних проектів, і що дуже важливо, представники громадськості та засобів масової інформації.

Серед першочергових заходів – удосконалення законодавчої бази у сфері лісового господарства для забезпечення можливості формування ефективної лісової політики. Також розробляється нове положення про торгівлю деревиною з урахуванням запровадження механізму укладання довгострокових угод, проведення аукціонів у голосовій та електронній формах.

Важливим для нас є розвиток державно-приватного партнерства з малим та середнім бізнесом на виконання операцій у лісовому господарстві. А також, внесення пропозицій на розгляд Єврокомісії стосовно започаткування деяких пілотних проектів.

Я поставив за мету, щоб наша робота була чітко організована, завдання виконувалися фахово та швидко.

 – Які напрямки роботи галузі вважаєте основними?

– Робота Державного агентства лісових ресурсів спрямована на реалізацію політики збалансованого лісоуправління, тому наше основне завдання – забезпечення балансу між екологічними, економічними та соціальними функціями лісів.

У першу чергу, наша увага буде зосереджена на подоланні проблем галузі. Необхідно чітко розмежувати функції управління лісового та мисливського господарства і вдосконалити реалізацію прав власності на ліси.

Насправді, завдань і планів дуже багато. Потрібно розробити механізм управління лісами комунальної власності, нормативно врегулювати зміни цільового призначення сільськогосподарських земель, що вийшли із користування, і на яких відбулося природне заліснення.

У літній період, зазвичай, дуже важливим питанням є удосконалення системи протидії лісовим пожежам. Воно перебуває на постійному контролі у Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка.

Одним з головних напрямків реформування галузі є стимулювання запровадження природозберігаючих технологій або їх елементів, охорони, захисту, відновлення лісів, дичерозведення. Для цього ми будемо розробляти  правові та економічні механізми.

І звичайно, виходячи з умов сьогодення, першочерговим є припинення незаконних рубок та обігу нелегально добутої деревини, браконьєрства.

Окрім того, Держлісагентство бере участь у подоланні наслідків воєнних дій на Сході України. Відомча пожежна охорона на Донбасі відважно, під кулями, зараз швидко локалізує загоряння лісів, які стаються внаслідок бойових дій.

 – Лісівниками України було задекларовано збільшення лісистості в державі, доведення її до науково обгрунтованої норми. Чи продовжуватимете цю політику?

 

– В Україні достатньо низький, у порівнянні з європейським, рівень лісистості. Для виправлення цієї ситуації потрібно створити ще майже 2 млн га нових лісів, з них більше половини – на півдні та сході України.

Ми розуміємо, що в сьогоднішніх умовах та з урахуванням розпаювання земель це буде зробити складно. Тому, потрібно посилювати державно-приватне партнерство.

З цією метою, необхідно законодавчо врегулювати механізм сприяння фермерам у створенні лісів на приватних землях, що не використовуються у сільськогосподарському виробництві. Перш за все, це спрощення процедури зміни цільового призначення земель.

Також вимагає удосконалення механізм переведення самозаліснених сільськогосподарських земель до лісового фонду. За оцінкою експертів, таких земель зараз майже 1 млн га.

Зараз ми спільно з Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру вирішуємо питання передачі земель під заліснення та спрощення процедури зміни цільового призначення земель.

Держлісагентство, зі свого боку, відповідатиме за проведення лісовідновлюваних робіт на вирубках, і буде надавати методичну та технічну підтримку приватним власникам у створенні нових лісів на їх землях.

 

– Для багатьох регіонів, особливо це стосується Полісся і Карпат, робота в лісі є єдиною можливістю працевлаштування, а лісгоспи є найбільшими, у деяких регіонах чи не єдиними платниками податків. Якою Ви бачите політику галузі щодо кількості робочих місць і заробітної плати?

 

– Так, підприємства галузі в згаданих регіонах справді наповнюють місцеві бюджети. За п’ять місяців 2015 року підприємствами Держлісагентства внесено до зведеного бюджету більше 812 млн гривень податків та обов’язкових платежів.

Галузь вкотре довела свою дієздатність, тільки за п’ять місяців поточного року, при зростанні реалізації продукції на 50% до відповідного періоду минулого року, рівень середньомісячної зарплати зріс на 32% і становить 4091 гривню.

Ми також активно співпрацюємо з профспілкою працівників лісового господарства України щодо покращення соціального захисту працівників.

Окрім того, Держлісагентство розробляє програму розвитку лісового господарства та створення нових робочих місць.

Ми плануємо не зменшувати, а збільшувати кількість робочих місць. Так, за п’ять місяців 2015 року чисельність штатних працівників збільшилася в порівняно з відповідним періодом минулого року на 5624 особи, або на 13%, і становить майже 50 тисяч працюючих.

 

– Закінчено розробку Концепції розвитку лісового та мисливського господарства. Коли слід очікувати втілення положень цієї Концепції в  Стратегію розвитку лісового господарства?

 

– Як я уже зазначав, при Держлісагентстві утворено Координаційну раду та чотири робочі групи.

Результатом проведеної роботи Координаційної ради  стала розробка проекту  концепції реформування лісового і мисливського господарства України, яка 18 травня була винесена на громадське обговорення.

На сьогодні вже завершилось громадське обговорення Концепції розвитку, тому всі робочі групи опрацьовують надані пропозиції та зауваження.

Разом з тим, з метою ефективного реформування, мною нещодавно було ухвалено рішення щодо оновлення та розширення складу Координаційної ради. Всі зміни були опубліковані на сайті Держліс-агентства.

Переконаний, що запропонований мною склад Координаційної ради швидко та якісно проведе роботу з доопрацювання Стратегії збалансованого розвитку лісового та мисливського господарства України, вже найближчим часом ми подамо проект Стратегії на погодження до Мінагрополітики.

 

– Яким Ви бачите порядок реалізації необробленої деревини? Перші тижні на новій посаді Ви провели в нарадах з переробниками деревини, які висловлювали невдоволення тим, як проводяться аукціони з продажу лісу, добивалися заборони експорту «кругляка». Чи вдалося досягти порозуміння між виробниками і покупцями?

 

– Реалізація необробленої деревини постійними лісокористувачами на сьогодні здійснюється через біржові аукціони. Робочою групою було розроблено проект Положення про порядок реалізації необробленої деревини, яким передбачалось запровадження механізму укладання довгострокових угод, проведення аукціонів у голосовій та електронній формах, у тому числі, і на експорт.

Хочу зазначити, що до складу робочої групи ввійшли представники деревообробної галузі країни. Проект Положення було схвалено всіма членами робочої групи та оприлюднено на сайті Держлісагентства для отримання відгуків, зауважень та пропозицій від фахівців та громадськості.

Проте він не був сприйнятий на останньому засіданні робочої групи представниками асоціацій Карпатського регіону, внаслідок чого було ухвалено рішення посилити контроль за виконанням чинного наказу Держкомлісгоспу. Проблема, головним чином, полягає у неузгодженості позицій щодо порядку реалізації необробленої деревини серед представників деревообробних асоціацій.

Ми також зобов’язали керівників обласних управлінь лісового та мисливського господарства забезпечити виставлення на аукціони з продажу необробленої деревини всього обсягу лісоматеріалів квартальної заготівлі. Керівники управлінь нестимуть персональну відповідальність за виконання наказу.

У другому півріччі поточного року Держлісагентством заплановано проведення аудиту діяльності лісогосподарських підприємств Волинського, Житомирського, Рівненського, Черкаського та Чернігівського обласних управлінь лісового та мисливського господарства. За їх результатами будуть ухвалені відповідні кадрові рішення.

 

– Тривалий час пробою на готовність до позитивних змін для нових керівників Держлісагентства було ДП «Укрлісконсалтинг». Не знали, де поставити кому в рішенні «залишити не можна ліквідувати» стосовно цього підозрюваного в корупційних схемах підприємства. Яким буде остаточне рішення, щоб якнайменше постраждали і люди, і державний інтерес? 

 

– З приходом на посаду Голови Держлісагентства, мною було ухвалено надважливе рішення трансформувати Укрлісконсалтинг, діяльність якого викликала шквал критики у суспільстві.

Тепер на базі Укрлісконсалтинг створене нове ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр». Це підприємство буде займатися впровадженням пілотних проектів електронного обліку деревини, розвитком електронних комерційних майданчиків на ринку державних закупівель, впровадженням інноваційних проектів та програм на державному та відомчому рівнях.

Завдяки таким змінам вдасться уникнути корупційних ризиків, адже підприємство буде орієнтоване на виробничі завдання. Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр повинен стати високоефективним господарюючим суб’єктом, який зможе конкурувати з підприємствами приватного сектору економіки.

Наразі тривають внутрішні організаційні заходи, спрямовані на вироблення чіткої структури управління. При цьому, безумовно, мають бути дотримані законодавчі гарантії перед працівниками.

 

– Якою буде кадрова політика Голови Держлісагентства? Чого чекати керівникам вищої ланки, які є фахівцями лісової справи, але обіймали посади за часів «злочинної влади»?

 

– Одразу можу сказати, що корупціонерам не місце у структурі лісогосподарської галузі. Люди, які підпадають під закон про очищення влади, мають залишити свої посади. Нам потрібні фахівці та професіонали у лісовій справі. Якщо людина здатна і хоче змінити нашу державу, то вона обов’язково залишиться працювати.

Зараз я активно займаюся пошуком фахівців, які б могли стати моїми заступниками.

 

– Дякую за розмову.

 

Наш кор.

Фото Віктора ПОДЕНКА
© “Лісовий і мисливський журнал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top