КОМУ ЗАВАЖАЄ ВІЛЬНА РІКА

Екологи попереджають – жодні ГЕС на Дністрі недопустимі!

Із засобів масової інформації стало відомо, що 27 листопада у Новодністровську відбулась нарада щодо підготовки проекту будівництва каскаду ГЕС на Верхньому Дністрі.

На ній представники ПАТ «Укр­гідроенерго» провели презентацію попередніх напрацювань та обговорили першочергові питання щодо підготовки проекту будівництва каскаду ГЕС на Верхньому Дністрі. Участь у нараді взяли представники Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької ОДА.

Русло та береги Дністра вище Новодністровської ГЕС частково входять у межі трьох національних природних парків: «Дністровський каньйон», «Хотинський», «Галицький» та десяток об’єктів природно-заповідного фонду нижчих категорій, зокрема, Регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон». Ніяка шкідлива для довкілля діяльність, зокрема, і будівництво ГЕС у їх межах не дозволена.

Тому цілком очевидно, що плани ПАТ «Укргідроенерго» побудувати каскад ГЕС на Дністрі протирічать чинному законодавству України. Тому, коли компанія, 100% акцій якої належать державі, пропонує нереальні для реалізації проекти – то це виглядає дуже сумнівно. Ми радимо ПАТ «Укргідроенерго» не займатись «прожектами» за ме­жами чинного законодавчого поля, а зосередитись на проектах, які можуть принести реальну користь Україні, не завдаючи шкоди довкіллю. Наприклад, на модернізації каскаду існуючих ГЕС на Дніпрі.

«Необхідно звернути увагу на те, що Верхній Дністер – це унікальне оселище для десятка червонокнижних видів риб. Зокрема тут існують популяції «червонокнижних» – стерляді, вирезуба, кількох видів вусачів тощо. ГЕС просто знищить цих риб шляхом знищення місць їх існування. Такі рішення – це смертний вирок. Ми будемо боротись за те, щоб передгірський Дністер з унікальним біорізноманіттям жив. Щоб ми, наші діти і онуки мали шанс побачити, що таке справжня велика річка!», – наголошує Анатолій Павелко, еколог Всесвітнього фонду природи – WWF в Україні.

Треба відзначити, що природна краса Дністра ціниться не тільки в Україні, але й за її межами. Зокрема Дністровський каньйон був одним з переможців конкурсу 7 чудес України. Сплави Дністром рекламуються Тернопільською та Івано-Франківською ОДА як одні з основних туристичних атракцій регіонів. По берегах Дністра активно розбудовується інфраструктура для обслуговування туристів, туризм є одним з основних джерел прибутку місцевих мешканців.  

Усім, хто хоч трохи цікавиться туризмом, очевидно, що будівництво ГЕС знищить туристичний потенціал Дністра. Для цього достатньо порівняти наявну кількість туристів вище Заліщиків, де річка тече вільно, та нижче – де вона вже перетворена в ставок завдяки Новодністровській ГЕС. Різниця – в десятки разів. Тому дивує позиція обласних державних адміністрацій – які «правою рукою» популяризують туризм на Дністрі, а «лівою рукою» – беруть участь у проектах, які цей туризм знищують.

 

 

Петро ТЄСТОВ,

 

еколог 

 

МБО «Екологія-Право-Людина»
© “Природа і суспільство” 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top