ЧОГО ЩЕ У РОЖНАХ ХОЧЕТЬСЯ?

Екзотичні фрукти – в будь-яку пору року в наших широтах – це реально

Селекціонер, винахідник, автор нових сортів екзотичних фруктів і автор принципово нової енергозбережної теплиці Анатолій Патій вирощує тропічні фрукти у теплиці в селі Рожни під Києвом. Завдяки спеціальним технологіям, він довів, що заморські дерева і пальми можуть непогано почуватися і в наших широтах. Слава про його унікальні винаходи вже давно переступила межі не тільки СНД, а й Європи. В Єгипет, наприклад, такі теплиці закупили для того, щоб знижувати температуру з 50 до 35 градусів, і прекрасно вирощувати без кондиціонерів огірки, помідори та інші баштанні культури. Винахідник переконаний: його технологія дозволяє вирощувати екзотичні фрукти у промислових масштабах. 

Отже, зима, сніг, на вулиці мінус 16, їдемо в Рожни, що під Києвом. З вулиці – звичайний будинок, поєднаний з прибудовою. Зсередини розумієш, що це теплиця, сходи до якої ведуть з будинку вниз. Теплиця незвичайна, екскурсію проводить дружина господаря Тетяна Бердник.

«Абсолютне ноу-хау. Ніде у світі ви такої теплиці не побачите. Теплиця-термос. За рахунок того, що повністю закритий один скат, відкритий лише один, через який просочується сонячне проміння, батареї ледве теплі. Лимони витримують температуру до нуля градусів, тому тут ми витримуємо взимку температуру субтропічну – 3–5 градусів, а банани люблять тепло, тропічний клімат, тому у наступній теплиці трохи тепліше. За рахунок такої енергозберігаючої теплички ми економимо тепло, у 15 разів менше витрачаємося на газ, дрова. У нас котел і в будинку, і в теплиці працює по 3–4 години на добу, тому що і будинок і теплиця побудовані за принципом термоса. А ще, у теплиці немає зовсім підсвічування, а за рахунок того, що на стінах плівка, яка відбиває і розсіює світло, теплиця у вісім разів має краще освітлення, аніж на вулиці. Світло у теплиці гуляє по всьому периметру, тут немає тіні», – розповідає дружина винахідника-селекціонера Тетяна Бердник. 

Ще у 90-ті Анатолій Патій запатентував свій винахід – теплицю-термос. Якщо взимку на вулиці мінус тридцять, у середині – плюс три–п’ять. Без опалення. Якщо звичайна теплиця втрачає до сімдесяти відсотків тепла, то теплиця-термос – втрачає усього 7% – стверджує винахідник. Це стало можливим завдяки цілому комплексу енергозберігаючих технологій. У вкопаній у землю теплиці температура не опуститься нижче нуля, навіть якщо у люті морози зовсім вимкнули б опалення.

Анатолій Патій у 1998 році вивів два сорти бананів, які адаптовані до наших умов: банан «Київський карлик», що росте лише до двох метрів у висоту, банан «Суперкарлик», який досягає одного метра у висоту. Ця невелика висота дозволяє вирощувати їх у теплицях і навіть у наших квартирах 

Лимон «Київський» виведений спеціально для квартир. Що цікаво – у природі існує понад 300 сортів цитрусових. Якщо посадити зернятко в землю, виросте лимонне чи мандаринове дерево, але плодоносити воно буде років через 27–30, а у Патія лимон дає плоди вже через два роки, без додаткового запилення. Анатолій Васильович підкреслює, що плодоношення лимонів потрібно регулювати, адже його лимон цвіте 5–7 разів на рік. Для першого разу потрібно залишити 3–5 плодів, на другий – з десяток, а на третій можна вже залишити і 40–50 лимонів. Тобто лимонарій вдома – це реально, потрібно лише бажання, – говорить Анатолій Патій. 

Є дуже цікаві для наших широт цитрусові, наприклад, мурайя, її також можна вирощувати вдома, окрім того що це – екзотика, вона ще й омолоджує клітину людини. Плоди папайї я особисто вперше побачила саме тут, у цій унікальній теплиці. 

Лимон, апельсин, мандарин, грейпфрут, інжир, банан, мурайя, папайя, хурма, фейхоа, кавове дерево, ананас, авокадо, гранат, чайне дерево і ще багато-багато заморських рослин у господарстві Анатолія Патія і будь-які екзоти спокійно можуть рости у квартирі, стверджують господарі, і вирощують саджанці для таких же любителів екзотики.

А шукав давні книги про розведення екзотичних рослин Анатолій Патій в архівах Ленінської бібліотеки в Москві, вивчав рідкісні книги про виведення екзотів у наших краях. За його словами, деякі з цих книг до нього ніхто не розкривав. Там же, у бібліотеці, він і віднайшов інформацію про те, що до революції Російська імперія майже повністю забезпечувала себе такими екзотичними фруктами. Перші скляні теплиці створив недалеко від Петербурга улюбленець Петра I, князь Олександр Меншиков. А в Україні спеціальні споруди для промислового вирощування ананасів, інжиру, апельсинів і лимонів побудували в парку «Софіївка» в Умані ще наприкінці XVIII століття. Тоді, у XVIII столітті, теплиці для вирощування, наприклад, ананасів, викопували в землі. Ця інформація, мабуть, і стала Анатолію Васильовичу в нагоді, бо його теплиця-термос також заглиблена в землю. Хоча зараз, за словами винахідника-селекціонера, є такі сучасні теплоізоляційні матеріали, що вкопувати в землю теплицю вже немає потреби, можна будувати термос, використовуючи сучасні будівельні матеріали і вирощувати не лише екзотичні рослини, а й звичайні овочі цілий рік. Було б бажання. 

Про здобутки сім’ї Анатолія Патія і Тетяни Бердник можна розповідати багато, бо тут, у Рожнах, живуть дві талановиті і дуже працьовиті особистості. Адже Тетяна Бердник окрім того, що допомагає чоловікові з тепличними справами, сама журналіст, художник, майстер ошибани, вона створює картини із сухих рослин, вміє у звичайному бачити прекрасне і з простих речей, не лише пелюсток квітів та листя, а й, наприклад, з пуху тополі, лушпиння часнику і цибулі, зерняток маку чи пшениці, робити неповторні, дивовижні картини, які не лише притягують погляди, а й лікують душі. Це окрема тема і окрема розмова. 

Марія БАБИЧ

© “Природа і суспільство”

  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top