НА СТРАЖІ МИСЛИВСЬКИХ УГІДЬ

Про Державну мисливську охорону Польщі, її функції, права, обов’язки та ефективність

Фахівцям-мисливствознавцям уже давно зрозуміло – для того, щоб врятувати хоч те, що залишилося від мисливського господарства України – необхідно якнайскоріше створити державну службу охорони мисливських угідь.

Причини та наслідки ігнорування створення такої служби призведе до незворотних, негативних процесів у мисливському господарстві України. Про що ми розповідали у матеріалі нашого часопису (№ 6, 2015) «Головніше за реформи».

Було запропоновано модель такої служби та її фінансування, тож слово за владою. А ми розповімо про мисливську службу охорони, яка успішно працює у Польщі.

Державні служби мисливської охорони існують в усіх державах ЄС, завдяки яким вдається стримувати браконьєрів та забезпечувати правопорядок у мисливських угіддях.

Візьмемо до прикладу найближчих до нас сусідів – поляків. Ще пару десятків років тому вони переживали таку ж як і ми економічну ситуацію у багатьох галузях, зокрема, й у мисливській. Натомість нині вони далеко попереду і вже навіть наближаються до рівня господарювання Німеччини та Австрії – лідерів у цій справі.

Звичайно, визначальну роль у розвитку мисливського господарства Польщі відіграє Польський Союз Мисливців, але держава ніколи не стояла осторонь і охорона мисливських угідь та контрольні функції за виконанням законів завжди виконувала держава.

Охороною мисливських угідь у Польщі займається державна лісова служба (Panstwowa Straz Lesna) та державна мисливська охорона, (Panstwowa Straz Lowieck), також перевірити мисливців може й муніципальна поліція, яка теж наділена відповідними повноваженнями.

Державна лісова охорона забезпечена автотранспортом, табельною зброєю та засобами самозахисту, зв’язком та іншою необхідною технікою. Середньомісячна зарплата у лісовій охороні становить 2600 злотих (16 000 грн).

Державна мисливська охорона, як і лісова, забезпечена обмундируванням, озброєнням, транспортними засобами, але підпорядковується вона воєводі. Координацію дій цієї охорони здійснює комендант при воєводі. За законом кожен орендар мисливських угідь, тобто мисливський колектив, зобов’язаний перераховувати кошти на утримання, щонайменше, одного держохоронця мисливських угідь.

 Права та обов’язки

Державна мисливська охорона в Польщі була створена у 2007 році, головним завданням якої є контроль за дотриманням законів, а саме:

1. Охорона тварин.

2. Боротьба з браконьєрами і правопорушниками.

3. Контроль легальності придбання та реалізації добутої дичини тощо.

На що необхідно звернути увагу, так це на права, якими наділена держмисливохорона Польщі, які є набагато ширшими, ніж права лісової охорони України, не кажучи вже про єгерську службу.

Так що ж може польська мисливська охорона? По-перше, охорона має право притягувати до відповідальності за правопорушення у сфері полювання, складати протоколи та накладати штрафи.

Мисливська охорона має право зупиняти транспортні засоби у мисливських угіддях та в їх безпосередній близькості для перевірки вантажу та огляду вмісту багажу, але за умови наявності обґрунтованої підозри у вчиненні злочину або правопорушення.

Мисливська охорона займається розшуком підозрюваних у скоєнні злочинів у межах кримінально-процесуального Кодексу. Всю інформацію про правопорушників, місця злочинів, переслідування і розшуки, охорона зобов›язана повідомляти у поліцію.

Згідно з кримінально-процесуальним Кодексом, якщо об’єктом злочину є велика дичина, то розслідування і обвинувальний вирок проходить за спрощеною процедурою.

Мисливська охорона зо­бо­в’я­заний контролювати закупівлі, переробку, продаж і походження туш диких тварин, добутих на полюванні.

Самозахист

Що стосується засобів самозахисту державної мисливської охорони Польщі, то їм дозволено носити короткоствольну вогнепальну нарізну бойову зброю, мисливську довгоствольну зброю, травматичну та газову зброю, ракетниці, кийки та кайданки.

Співробітникам мисливської охорони, дозволено застосовувати до осіб, що перешкоджають здійсненню їх службових обов’язків, – фізичну силу, хімічний газ, багатофункціональні кийки, кайданки, травматичну та вогнепальну зброю.

Державна мисливська охорона керується Положенням про Національну поліцію і до того ж володіє ще деякими повноваженнями держрибоохорони та держлісоохорони.

 Особовий склад

Штат польської мисливської охорони можна розглянути на прикладі Куявсько-Поморського воєводства (271 мисливський обхід, зокрема, 198 польових і 73 лісових обходів, загальна площа мисливських угідь – 1673 тис. га, у тому числі, 416 тис. га лісові), яких у Польщі 16. Як ми вже згадували, підпорядковується мисливська охорона воєводі. До складу держмисливохорони цього воєводства входить: Начальник охорони воєводства, Начальник наглядового посту охорони воєводства, Старший охоронець, два Охоронці та Інспектор.

Охорона мисливських угідь у воєводстві здійснюється патрулюванням на автомобілі та пішим способом. До складу патруля входять два охоронці, які несуть службу 12 годин. За рік патрулем здійснюється більш 300 виїздів, а загальна відстань, яку долає патруль, становить понад 38 тис. км/рік.

Співробітники державної мисливської охорони проходять спеціальне навчання у Вищій школі поліції, їх вчать веденню спеціальним оперативно-розшуковим заходам, ефективному використанню засобів захисту та стрільбі у тирах під керівництвом сертифікованих інструкторів.

У середньому за рік у Куявсько-Поморському воєводстві співробітники мисливської охорони виносять підозру у порушеннях мисливського законодавства більше 320 особам, розкривають майже 120 правопорушень. За рік перевіряється понад 120 автомобілів мисливців та до 100 записів мисливців у реєстраційній книзі полювань.

Кого вважають браконьєром і що йому загрожує

За використання мисливської зброї на відстані менше, ніж 500 метрів від громадських місць або менше, ніж 100 метрів від житлових будинків, за збір яєць, пташенят, руйнування гнізд, перебування мисливських собак і птахів без належного дозволу, руйнування нір і лігв диких тварин, знищення біотехнічних споруд, крадіжку з них кормів, за полювання, без необхідних документів, передбачено штраф, який встановлюється у судовому порядку.

За виробництво, зберігання або продаж засобів для браконьєрства, незаконне заволодіння трофеями мисливських тварин, реалізацію без необхідного дозволу живих диких тварин або їх м’яса, розведення і утримання без дозволу собак хортих порід або їх гібридів, за добування дичини інших видів, іншої статі або кількості дозволеної користувачем мисливських угідь, тягне за собою адміністративне покарання у вигляді штрафу та/або позбавлення волі на строк до одного року.

Позбавлення волі на строк до 5 років загрожує за полювання: з використанням вибухових речовин, отрут, штучного освітлення, ям, самострілів, розривання нір та при полюванні з собаками хортих порід або їх гібридами.

Отже, як бачимо, мисливські угіддя поляки охороняють набагато краще і професійніше, ніж ми. Службі мисливської охорони, яку має Польща, українські мисливці та користувачі мисливських угідь можуть тільки позаздрити, а щодо покарань правопорушників, то вони у Польщі суворіші та ефективніші за українські. Не дивно, що чисельність дичини у мисливських угіддях та рівень економічної ефективності ведення мисливського господарства у наших сусідів наближається до рівня Німеччини та Австрії.

У Польщі державна мисливська охорона, разом з лісовими стражами порядку та поліцією роблять все, щоб браконьєрів у мисливських угіддях було якнайменше, а правопорушники сто разів подумають, адже за дрібне порушення там передбачено покарання у вигляді значного штрафу, а, наприклад, у разі перестрілу дичини та порушення Дозволу – «мисливця» можуть позбавити волі до одного року. До п’яти років позбавлення волі «світить» за полювання у заборонений період та при застосуванні незаконних засобів полювання тощо.

За порушення правил полювання мисливцю також загрожує позбавлення членства у Польському Союзі Мисливців та конфіскація зброї, автомобіля, собак та трофеїв, а це означає, що ти можеш назавжди стати вигнанцем серед мисливської громади Польщі.

Щодо вживання алкоголю, то у Польщі на полюванні та за кермом автомобіля допускається вміст алкоголю у крові не більше 0,2 проміле, й у разі порушення цієї норми чи за кермом, чи на полюванні, у правопорушника можуть конфіскувати і зброю, і автомобіль. Такі от закони. Як сказав один наш знайомий, з яким ми побували у Польщі: «Ні, нам таке не підходить!», – пожартував, звичайно, але ж у кожному жарті – є частина правди.

Підготував 
Роман Новіков,
© “Лісовий і мисливський журнал”  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top