ПЕНСІЙНИЙ СВІТ


Пенсія – це добре, а висока пенсія, ще краще 
Історія пенсійного забезпечення походить із 1889 року, пенсії на той час призначалися робочим у Німеччині, які дожили до 70 років, але цікавим фактом є те, що середня тривалість життя була близько 45–50 років, тому цю хитрість почали застосовувати ще в ХІХ столітті.
Існує думка, що соціальні виплати, а особливо пенсії, затримують розвиток економіки країни, збільшення пенсій призводить до видатків та поступового втягнення країни в борги та залежність. У 2015 році для виплат пенсій 12 мільйонам українцям видатки становили 264 млрд гривень. Але чи дійсно це так, спробуємо розібратися завдяки порівнянню пенсій та пенсійного віку. Потрібно також нагадати, що мінімальна пенсія із 1 травня в Україні становить 1130 гривень (45 доларів США).
В Україні Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду розмірів у зв’язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки країни. 
Україна і світ

Більшість розвинених країн працює за накопичувальною пенсійною системою. Близько 40% населення розвинутих країн світу використовує таку систему, а у США – це майже 80%. 

Порівняємо рівень середньої пенсії у різних країнах світу.
Почнемо з України і нашої середньої пенсії у 2072 грн або 82 долари. Грузія не може похизуватись своєю пенсію, бо вона становить – 70 доларів. У Вірменії трохи більше – 100 доларів. Далі йде пенсія найбіднішої країни ЄС – Болгарії – 140 доларів. Пенсіонери Білорусі та Росії мають відповідно 175 та 200 доларів. Казахстан та країни Балтії (Естонія, Латвія і Литва) нараховують пенсії у середньому по 240–250 доларів.
У дефолтовій Греції пенсія вже становить 573 долари і залежить від трудового стажу. Середня пенсія у німців – 1050 доларів, це півторарічний дохід середнього українського пенсіонера. І нарешті лідер з пенсійних виплат – Фінляндія з майже двома тисячами доларів, там звичайно і споживацький кошик дорожче, але тим не менше.
Пенсійний вік 
 
Пенсія – це добре, а висока пенсія, ще краще. Але питання у тому скільки цю пенсію отримують пенсіонери? Це залежить від середньої тривалості життя та пенсійного віку. 
Почнемо з України, де чоловіки виходять на пенсію у 60 років, а жінки – у 55–60. Середня тривалість життя у нас за статистикою становить 68,8 року. Натомість у Бельгії на пенсію виходять у 65 років не залежно від статі, але середня тривалість життя тут становить 80 років, але для отримання пенсії стаж роботи повинен становити –35 років.
У Великій Британії чоловіки виходять на пенсію у 65, жінки в 60 років, стаж за яким держава гарантує мінімальну пенсію для чоловіків 44 роки та 39 для жінок, середня тривалість життя – 80 років. 
У Німеччині аналогічна ситуація із Бельгією та Іспанією, де пенсійний вік для жінок і чоловік однаковий – 65 років, а середня тривалість життя 80 років. 
У Росії та Білорусі пенсіонерами стають у 60 років чоловіки та у 55 років жінки, середня тривалість життя близько 69 років.
За океаном у США на пенсію виходять у 65 років як жінки, так і чоловіки, середня тривалість життя становить 79 років. Лідером з середньої тривалості життя є Японія, де люди насолоджуються життям – 83 роки, виходячи на пенсію у 65 років.
 
Пенсійний соцпакет
Найнижча середня тривалість життя в Україні обумовлена низькими стандартами соціального забезпечення та послугами медицини. Високий рівень саме цих складових і дозволяє людям прожити якнайбільше.
Для прикладу, у Швеції держава фінансує 97% витрат на медицину, при цьому медичне та соціальне обслуговування на дуже високому рівні. Натомість у Швейцарці самі покривають основні витрати на медичні послуги за допомогою поліс-страхування і живуть у цій країні майже як у Японії.
В Італії медична система суспільно-приватна. За будь-яку операцію в будь-якій державній або приватній лікарні з пацієнтів не беруть ні євро. Негативом для Італії є те, що існує проблема забезпечення людей соціальною допомогою після втрати роботи, це також впливає на найнижчий в ЄС показник народжуваності. Швидка медична допомога в Італії теж безкоштовна навіть для нелегалів. 
В Іспанії дуже багато уваги приділяють навчанню та кваліфікації медичного персоналу, що ж стосується громадян самої Іспанії, то вони сплачують тільки невеликий відсоток ліків, основну їхню частину фінансує держава. 
Японія забезпечує громадян універсальним медичним страхуванням, до того ж японці отримують від своїх роботодавців додаткову приватну медстраховку, а ті громадяни, що потребують допомоги, можуть розраховувати на урядову субсидію, а також їх звільняють від медичних податків. 
Спосіб життя

Щодо способу життя, то вже стає зрозуміло, хто проведе свою пенсію у своїй кімнаті, а хто буде продов­жувати насолоджуватись життям і на пенсії та відкривати для себе світ. 

Наприклад, у Польщі пенсіонери у середньому отримують 500 доларів пенсії, тому і подорожувати, як мінімум країнами ЄС вони можуть собі дозволити, не кажучи вже про пенсіонерів з Японії, США та Німеччини, які не сидять на місці, активно подорожують і відвідують родичів по всьому світу.
В Іспанії, приміром, існують державні програми, за якими пенсіонери можуть майже безкоштовно подорожувати Європою. 
Штати є раєм для тих, хто заробив собі на пенсію, завдяки приватним пенсійним фондам американці мають можливість після виходу на пенсію жити більш ніж пристойно, вони купують нові авто, новий одяг тощо, отримавши при цьому спеціальні знижки, особливо це стосується військових та держслужбовців. 
Що стосується пенсіонерів України, Білорусі та Росії, то їхня пенсія, зазвичай, дозволяє хіба що доглядати за онуками та ходити один до одного у гості. 
Але будемо мати надію, що реформи, які розпочались в Україні, згодом зможуть хоч трохи наблизити Україну до розвинених країн не тільки у пенсійних стандартах, але й в соціальних та медичних. 
 
Сергій БОЖЕНКО,
© “Природа і суспільство”

One Reply to “ПЕНСІЙНИЙ СВІТ”

  1. Давно треба змінювати ставлення до пенсійного віку. Кожен має розуміти, що він сам має забезпечити свою старість.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top