МИСЛИВСТВО В ЦИФРАХ

Аналіз ведення мисливського господарства в Україні та країнах ЄС
 
Мисливське господарство України переживає нині складний період – це і політично-економічна ситуація, і епідеміологічна, що призвели до зменшення чисельності мисливської фауни і самого фінансового стану галузі. Натомість порівнюючи цифри чисельності та добування копитних в Україні та в країнах ЄС, можна лише констатувати, що нам потрібно розвиватись і ми маємо великі потенційні можливості. 
Але щоб вони стали реальністю, необхідно цілеспрямовано і наполегливо працювати ще не один десяток років. 
 
Площа наданих у користування мисливських угідь в Україні у 2016 році становить 39,4 млн га, з яких УТМР надано – 25,2 млн га (64%), підприємствам Держліс­агентства – 4,2 млн га (10,8%), іншим користувачам – 9,9 млн га (25,2%).
В Україні зареєстровано понад 700 тисяч мисливців або 1,5% до населення країни. Хоча необхідно зазначити, що у сезон полювання 2015 року контрольні картки отримали тільки 238 тис. мисливців, тобто це та реальна кількість, що ходить на полювання.
У мисливському господарстві країни працює 6480 осіб, 4923 – штатні єгері, 500 – мисливствознавці. 
Середня площа мисливських угідь, яка обслуговується одним єгерем в Україні – 8 тис га, у системі Держлісагентства – 6,9 тис. га, УТМР – 9,6 тис. га, в інших користувачів – 5,9 га. 
Головним показником рівня ведення мисливського господарства є чисельність та видовий склад мисливської фауни. 
У минулому сезоні в порівнянні з попереднім чисельність копитних мисливських тварин зменшилася на 2,6 тис. голів і становить 231 тис. голів. 
При ліміті добування копитних тварин у минулому сезоні з 21 830 голів фактично добуто 18 387, що становить 84%. Зокрема ліміт добування оленя європейського виконано тільки на 53%. Це дуже низький показник.
Наприклад, у Словаччині, тільки оленів благородних добувається близько 20 тис. голів, Німеччина за рік відстрілює близько одного млн козулі, маленька Швеція – 100 тис. лосів і 300 тис. козуль. Головна причина їх успіху – невеликі за площею господарства, як правило 3–7 тис. га і дбайливе та ефективне господарювання. 
Загальні витрати на ведення мисливського господарства в Україні у 2015 році склали 246 млн грн, натомість надходження всього 113 млн грн, або 46% до витрат. 
Найкращим показником фінансування мисливського господарства є витрати на одну тис. га угідь. Цей показник за минулий рік становив 6246 грн, в організаціях УТМР – 3229 грн, Держлісагентстві – 11 130 грн, інших користувачів – 11 887 грн.
Гострою проблемою є також надмірна чисельність у мисливських угіддях хижих та шкідливих тварин. Чисельність вовка у 2015 році становила майже дві тис. голів, добуто 983. Один вовк за рік з’їдає понад 400 кг м’яса, це вага 25 козуль, тобто за рік вовком знищується близько 60 тис. козуль, що становить майже половину їх чисельності і в 10 разів більше, ніж офіційно добувається в Україні. 
Значної шкоди мисливському господарству наносить лисиця, чисельність якої в угіддях України становить майже 57 тис. голів (або дві особини на одну тис. га), що значно перевищує ветеринарно­-санітарні вимоги.
Користувачі мисливських угідь практично самоусунулися від проведення активних заходів з регулювання чисельності лисиці.
 
Роман НОВІКОВ,
© “Лісовий і мисливський журнал”  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top