ЛІСОВІ ДОНОРИ

Україна отримає доступ до міжнародних фінансових механізмів у лісовому господарстві

Інтерв’ю з Бенджаміном Сінгером, експертом секретаріату Форуму ООН з лісів, який відповідає за питання підтримки фінансування збалансованого лісоуправління.

– Пане Сінгере, Ви працюєте в Організації Об’єднаних Націй і представляєте найголовнішу в політичному аспекті організацію, що має відношення до лісів на глобальному рівні. На жаль, фахівці в Україні не дуже обізнані із практикою роботи Форуму ООН з лісів. Чи не могли б Ви розповісти щодо основних напрямків діяльності Форуму?

– Форум ООН з лісів, головне завдання якого: забезпечення раціонального використання, збереження, збалансований розвиток лісів і зміцнення довгострокової політичної співпраці, був створений як допоміжний орган Економічної та Соціальної Ради ООН у 2000 році. Він створює сприятливі умови для здійснення узгоджених міжнародним співтовариством дій, що стосуються лісів, на національному, регіональному та глобальному рівнях.

У 2007 році в рамках Форуму був затверджений юридично не обов’язковий інструмент щодо всіх типів лісів (у 2015 році перейменований як «Лісовий Інструмент») та 4 глобальні цілі щодо лісів. Потрібно зауважити, що забезпечення належної фінансової підтримки збалансованому лісоуправлінню є однією з цих цілей лісів.

У 2015 році завершилися повноваження Форуму ООН з лісів, визначених у 2000 році, тому після тривалих дискусій у 2014–2015 роках у ході 11 сесії Форуму ООН з лісів у травні 2015 року затверджені міжнародні домовленості щодо лісів на період 2016–2030 років. Існуючі міжнародні домовленості стосовно лісів переглянуті та удосконалені. Так, наприклад, посилено домовленості щодо можливості фінансової підтримки збалансованому веденню лісового господарства, реструктуризована робота сесій Форуму, більше наголосу зроблено на роботі на регіональному рівні, наступного року очікуємо затвердження Стратегічного плану ООН щодо лісів та чотирирічної програми до нього тощо. Треба зауважити, що було вирішено лише перейменувати юридично не обов’язковий інструмент щодо всіх типів лісів та змінити дати його дії і не переглядати змісту інструменту.

– А чого нам слід очікувати від Стратегічного плану і яким Ви бачите внесок країн у цьому зв’язку?

– Мандат на розробку Стратегічного плану отримано у рамках міжнародних домовленостей щодо лісів. Цього року було проведено два засідання урядових експертів відкритого складу з метою обговорення складових частин Стратегічного плану та чотирирічної програми роботи. Документи будуть рамкові та добровільні до впровадження. Разом з цим, існує дуже велика розбіжність у поглядах різних країн щодо його наповнення, амбітності плану та механізмів виконання. Зокрема передбачається, що в рамках виконання Стратегічного плану країни братимуть на себе добровільні зобов’язання щодо удосконалення сталого лісоуправління. Передбачається також визначення кількісних та якісних показників лісів та лісового господарства у глобальному масштабі. Держлісагентство, як представник України у цьому процесі, активно бере участь у розробці документа.

– Ви сьогодні в Україні. Чи не могли б Ви пояснити нашим читачам мету вашого візиту?

– Як я вже говорив, останнім часом посилено домовленості щодо можливості фінансової підтримки збалансованому веденню лісового господарства. Існуючий до 2015 року механізм перейменований на глобальну мережу сприяння фінансовій підтримці лісового господарства. Я хотів би зауважити, що за наполягання представника України створено прецедент щодо можливості отримання фінансової підтримки збалансованому лісоуправлінню країнам з перехідною економікою.

Принципи роботи механізму будуть затверджені у ході наступної сесії Форуму у 2017 році. Але він уже працює. Форум ООН з лісів не фінансує діяльність країн і не виконує робіт з удосконалення збалансованого лісоуправління, але ми допомагаємо країнам із визначенням пріоритетних напрямків, які можуть бути підтриманими донорськими організаціями, та допомагаємо у оформленні відповідних заявок. Також у рамках механізму можлива підтримка розробки стратегій країн щодо мобілізації фінансової підтримки збалансованому лісоуправлінню.

Цього року Держлісагентство звернулося до секретаріату Форуму із відповідним запитом, запит був підтриманий. Держліс­агентству буде надана допомога для розробки проектних пропозицій з метою отримання міжнародної технічної допомоги для удосконалення сталого ведення лісового господарства України.

Зокрема, 12–16 грудня 2016 року в Держлісагентстві був проведений тренінг для фахівців лісового господарства щодо принципів та механізмів започаткування міжнародної технічної допомоги та отримання доступу до міжнародних фінансових механізмів у лісовому господарстві. Основна увага буде приділена на знайомство з вимогами та принципами роботи глобального екологічного, зеленого кліматичного та адаптаційного фондів.

Тренінг буде проводитися спільно секретаріатом Форуму ООН і Державним агентством лісових ресурсів України. Ми очікуємо за результатами тренінгу отримати перелік тем, за якими потім будуть розроблені заявки на отримання підтримки донорських організацій. Україні також потрібно визначитись із міжнародною організацією, яка буде відповідати за впровадження проекту. Така організація отримає 10% від бюджету проекту і буде впливати на порядок впровадження його.

– А якою є імовірність позитивного сприйняття українських пропозицій донорами і коли лісове господарство України може очікувати отримання підтримки?

– У цьому питанні нічого гарантувати не можна. Все залежить від того, наскільки якісно будуть підготовлені проектні пропозиції. Ми очікуємо, що проектні пропозиції будуть підготовлені до середини 2017 року та направлені для розгляду донорською або донорськими організаціями. Таким чином на остаточне рішення можна очікувати до кінця наступного року.

Сергій ПУШКАРЬ 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top